Kultūra

2020.05.07 09:21

„Elito kine“ gegužę – Xavieras Dolanas, Jimas Jarmuschas ir nacistinio maro alegorija „Tranzitas“

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.05.07 09:21

Gegužės 7 dieną LRT PLIUS eteryje atgimsta „Elito kino“ įžanginė rubrika, pristatanti tą vakarą rodomą filmą – „3 minutės iki kino“. Per keturis ketvirtadienius TV žiūrovai turės progos pasimėgauti itin reikšmingais pasaulinio dėmesio sulaukusiais kino kūriniais. 

„Balandį dėl koronaviruso pandemijos tausodami aktorių sveikatą atsisakėme filmų įgarsinimo uždarose patalpose, todėl „Elito kine“ visą mėnesį buvo rodomi kartojimai. O gegužę, prieš atsisveikindami vasarai, žiūrovams pristatysime keturis ryškius festivalinius filmus“, – LRT.lt teigė LRT prodiuserė ir laidų vedėja Lolita Bytautaitė.

Gegužės 7-osios vakarą „Elito kinas“ rodys Xaviero Dolano filmą „Tai tik pasaulio pabaiga“ (2016), jame vaidina keturios prancūzų kino garsenybės: Lea Seydoux, Vincent`as Casselis, Marion Cotillard ir Nathalie Baye. Vieno žymiausių, jauniausių ir produktyviausių šių dienų Kanados režisierių kūriniai nuolat pelno prieštaringų vertinimų.

Per palyginti trumpą karjerą – jam tik 31-eri – X. Dolanas jau buvo įvertintas ir dviem pagrindiniais Kanų kino festivalio prizais: 2014-aisiais „Mamytė“ pelnė Specialųjį žiuri prizą, o 2016 metais filmas „Tai tik pasaulio pabaiga“ kanadiečiui atnešė Didįjį prizą. „3 minutėse iki kino“ X. Dolano dramą pristatys kino režisierius Romas Zabarauskas, nuosekliai stebintis kanadiečio karjerą kine.

Gegužės 14-osios vakarą „Elito kino“ žiūrovai pamatys režisierės Alice Rohrwacher „Laimingąjį Ladzarą“ (2018). Kylanti Europos kino žvaigždė, 36-erių italų režisierė ir scenaristė, Kanuose buvo apdovanota už geriausią scenarijų. „Laimingasis Ladzaras“ sulaukė gana prieštaringų vertinimų: vienus nuvylė pernelyg paprastas filmo metaforiškumas, kitus sužavėjo jo tapybiškumas ir magiškasis realizmas.

„Laimingąjį Ladzarą“ pristatys žurnalistas Valdas Puteikis. Jam šis filmas, prisipažįsta, vienas labiausiai įsiminusių pastarojo meto kino pavyzdžių.

Gegužės 21 dieną LRT PLIUS žiūrovų lauks „Tranzitas“, režisieriaus Christiano Petzoldo 2018 metų drama, nominuota geriausiu Berlyno festivalio filmu. Vokiečių kino meistras kuria alegoriją apie šiandieninę Europą, Antrąjį pasaulinį karą perkeldamas į šių dienų Marselį. Režisierius sieja žanrinio ir autorinio kino registrus, įtraukdamas žiūrovus į paslaptingą film noir istoriją.

„3 minutėse iki kino“ filmą pristatys kinotyrininkė dr. Gražina Arlickaitė, neabejinga Ch. Petzoldo kūrybai ir visada siekianti festivalio „Scanorama“ žiūrovams pristatyti naujausius šio savito režisieriaus darbus.

Gegužės paskutinį ketvirtadienį (28 d.) „Elito kinas“ ir režisierius Jimas Jarmuschas pakvies į „Patersoną“ (2016) – filmą, miestą, poetinę svają. Kanų kino festivalyje pristatytas nepriklausomo amerikiečių kino meistro filmas nominuotas įvairiose kategorijose ir laimėjo daugybę tarptautinių apdovanojimų. Tai kino kūrinys, atskleidžiantis nepaprastą režisieriaus gyvenimo filosofiją ir tampantis meditatyviu pamąstymu apie gyvenimo cikliškumą ir atsitiktinių sutapimų reikšmę.

Apie filmą papasakos kino kritikė Aistė Račaitytė, neabejinga autoriniam kinui ir vienam jo atstovų – J. Jarmuschui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.