Kultūra

2020.05.04 16:08

Menininkė sąmoningai klaidina žiūrovą: vietoj saldaus saulėlydžio – vidinis pragaras

Antradienį duris atvers dauguma muziejų, o kai kurios nedidelės galerijos dirba jau nuo savaitgalio. Vilniaus „Artifex“ galerijoje veikia dailininkės Onos Grigaitės paroda „Saulėlydis“.

Šią parodą planuota atidaryti kovo viduryje, tačiau dabar žvelgiant į menininkės darbus, jie įgauna dar daugiau prasmių, nes menininkė anlizuoja perdėto vartotojiškumo kaip tam tikrų nuodų ir jo pasekmių klausimus.

Nedidelė Vilniaus dailės akademijos galerijos parodų salė „Artifex“ jau atidaryta. Kad čia veikiančią parodą galėtų apžiūrėti lankytojai, galerijos vadovė bei naujosios parodos autorė O. Grigaitė siūlo susikeisti vietomis ir palaukti lauke. Tokioje mažoje ervdėje parodą vienu metu gali žiūrėti du žmonės.

Ši O. Grigaitės paroda turėjo būti atidaryta kovo viduryje prieš pat paskelbiant karantiną. Tačiau sutapimas, kad dabar žvelgiant į menininkės darbus, karantinas įneša kitų kontekstų ir prasmių.

„Norėjau atkreipti dėmesį į besaikį žmonių vartojimą, nepaliaujamą keliavimą, parodyti, kad tai irgi yra kažkoks apsėdimas, vidinis pragaras, be to jau neįmanoma gyventi, o su tuo irgi per sunku“, – teigė O. Grigaitė.

Pasak jos, „mes patys susikuriam tuos nuodus, patys juos vartojam, netgi kartais to nesuprasdami arba suprasdami galbūt tada, kai per vėlu, arba kažkokio reikia sukrėtimo, kad atsipeikėtum.“

„Aš manau, kad gal dabar tas sukrėtimas ir įvyko“, – kalbėjo menininkė.

Autorė sako parodą pavadindama „Saulėlydžiu“ sąmoningai klaidina žiūrovą, nurodydama į stereotipinius jo įvaizdžius, kažką nusaldinto bei kičinio, o patekus į parodą, paaiškėja kiti naratyvai.

O. Grigaitė tikina norėjusi „prisivilioti, apgauti ir priversti jį priimti tą parodą asmeniškai, pagalvoti, kas jam pačiam jo pragaras, kas sukelia jo vidinį pragarą.“

Paroda Artifex galerijoje veiks iki gegužės pabaigos.

Plačiau – reportaže:

Žinios. Per ilgąjį savaitgalį dešimtyje šalies miestų atlikus išplėstinius tyrimus, nepatvirtintas nė vienas užsikrėtimo atvejis