Kultūra

2020.05.04 15:34

Atidaroma Navako – vieno žymiausių Lietuvos skulptorių, „Kablio“ autoriaus – paroda

LRT.lt2020.05.04 15:34

Nuo gegužės 12 d. galerijoje „AV17“ veiks vieno žymiausių Lietuvos skulptorių – Mindaugo Navako personalinė paroda „Porcelianas“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

M. Navako darbai puikiai pažįstami net ir meno lauku nesidominčiam žmogui, kadangi jo milžiniški skulptūriniai objektai yra svarbi tiek Lietuvos, tiek užsienio miestų erdvių bei pastatų dalis. Tai tokie darbai, kaip „Kablys“ ant buvusių geležinkeliečių rūmų Vilniuje, „Dviaukštis“ prie Nėries ar „Keturios didžiosios nesavarankiškos“ greta MO muziejaus.

M. Navakas priklauso tai kartai, kuri 8–9-ajame dešimtmetyje atnaujino skulptūros raišką bei prisidėjo prie skulptūros sampratos kaitos Lietuvoje. Jis, tarsi skulptorius-tyrinėtojas, nuolat analizuoja įvairias medžiagas, nevengdamas prisiliesti tiek prie didelio masto skulptūrų, tiek prie mažosios plastikos, fotografijos ar grafikos. Būtent kūrinių medžiagiškumui ir formai M. Navakas leidžia atspindėti kartais rimtą, o kartais ironišką požiūrį į supančią aplinką.

Parodoje „Porcelianas“, galerijoje (AV17), M. Navakas pristato naujausius savo objektus iš porceliano. Tyrinėdamas vieną vertingiausių keraminių medžiagų, autorius kūriniuose atveria medžiagos išraiškingumą ir estetinį rafinuotumą. Didelį dėmesį skirdamas parodos erdvei, skulptorius kuria higieniško baltumo atmosferą, taip išryškindamas didžiuosius civilizacijos pasiekimus – sanitariją bei idealiai ištobulintą porceliano gamybos technologiją. Objektai kombinuojami kartu su savas istorijas sukaupusiais rastais daiktais, taip dauginant kūrinių prasminius sluoksnius ir atveriant nuorodas į įvairius kultūrinius bei socialinius kontekstus. Parodoje susijungia preciziškos formos ir medžiagos estetika, išlaikanti M. Navakui būdingas metafizinės ir egzistencinės nuotaikos pajautas.

M. Navakas (g. 1952) – Lietuvos skulptorius, nuo 1977 m. aktyviai dalyvaujantis parodose Lietuvoje ir užsienyje, ilgą laiką dėstė Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedroje. Be kitų parodų, menininko kūriniai buvo eksponuoti pirmojoje Kvangdžu bienalėje 1995 m., o 1999 m. jis pirmasis (kartu su menininke Egle Rakauskaite) atstovavo Lietuvą 48-oje Venecijos bienalėje. Tais pačiais metais jam skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, o vėliau ir Herdeno premija (1995 m.) bei Baltijos asamblėjos premija (2004 m.). M. Navako kūrinių yra Lietuvos dailės muziejuje, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.

Paroda „Porcelianas“ (AV17) galerijoje veiks iki birželio 20 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.