Kultūra

2020.05.06 09:28

Arūnas Gelūnas: mėgdžioti meno ikonas – juk tai taip smagu

„Gyvieji paveikslai“. Muziejus tavo namuose
Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.05.06 09:28

Kiek laiko reikia stebėti paveikslą, kad pamatytume ir suprastume jo esmę? Muziejuose prie vieno kūrinio vidutiniškai praleidžiame vos kelias sekundes, o štai dabar turime progą niekur neskubėdami pasinerti į spalvas, kompozicijas, siužetus ir pažvelgti į pasaulį dailininko akimis. Nuo gegužės 5 iki birželio 2 dienos.

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) ir LRT pradeda naują projektą „Gyvieji paveikslai. Muziejus tavo namuose“. Skaitytojai kviečiami atidžiau įsižiūrėti į 40 specialiai atrinktų 18–20 amžių dailininkų paveikslų iš LNDM kolekcijos ir pasitelkus namiškių pagalbą, augintinius, daiktus ir kitus objektus inscenizuoti juos savo gyvenamoje aplinkoje.

Kviečiame iki birželio 2 dienos jungtis prie Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus ir LRT projekto „Gyvieji paveikslai. Muziejus tavo namuose“. Išsirinkite LNDM paveikslą, atkurkite jį savo namuose ir dalinkitės nuotraukomis šio konkurso įrašo, LRT feisbuko paskyroje, komentaruose: čia.

O mes išradingiausius apdovanosime prizais!

Mankšta prieš sugrįžtant

Statistika rodo, kad muziejaus ar galerijos lankytojas į vieną paveikslą žiūri nedovanotinai trumpai. Vos perbėga akimis ir žengia prie kito.

„Tęsiantis karantinui, projektu „Gyvieji paveikslai. Muziejus tavo namuose“ norime pakviesti Lietuvos gyventojus ilgiau stabtelėti prie vieno konkretaus dailės kūrinio. Įsižiūrėti, įsigyventi, pajusti lietuvių dailininko sumanytą kompoziciją ir pakartoti ją namų apyvokos daiktais“, – sako LRT kultūros turinio redaktorė Agnė Biliūnaitė.

Anot jos, tai bus lyg savotiška mankšta prieš fiziškai grįžtant į muziejus ir galerijas. Redakciją jau pasiekė pirmoji improvizacija V. Drėmos natiurmorto tema:

Žaidimas visuomeniškam gyvūnui

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus mielai prisideda prie LRT pasiūlyto nuotaikingo sumanymo. Viena vertus, pasak LNDM muziejaus vadovo Arūno Gelūno, šiuo projektu norima praskaidrinti karantino suvaržytą kasdienybę.

„Kaip sakė Aristotelis, žmogus yra visuomeninis gyvūnas. Mums reikia socialinių santykių, komunikacijos, kultūros plačiausiu požiūriu. Paveikslų imitavimo žaidimu bendraujame su kitais. Mėgdžioti meno ikonas ar švelniai iš jų pasišaipyti, manau, smagu“, – LRT teigia muziejaus vadovas.

Kita vertus, toks projektas naudingas edukaciniais sumetimais. „Pamatę žaisminga forma pateikiamą paveikslą žmonės labiau pasidomi jo autoriumi, pavadinimu, atsiradimo aplinkybėmis“, – sako A. Gelūnas. Per žaidimą, linksmybę, meną, anot jo, net karantino sąlygomis žmonės atranda prasmę.

Kūrinius atrinko skirtingų LNDM padalinių rinkinių saugotojos. Dauguma paveikslų yra iš senesnio laikotarpio, jų nebesaugo turtinės autorių teisės.

„Gauname turtines, bet ne autorines teises – tai truputį apmaudu. Nes turime nepaprastai įdomių šiuolaikinio meno kūrinių, vis dėlto jų viešinimas, publikavimas gerokai suvaržytas, nes kaskart reikia pasirašinėti naujas sutartis, iš naujo gauti sutikimus. Tai didelis apsunkinimas“, – teigia LNDM vadovas A. Gelūnas.

Žiūrėkite „Labas rytas, Lietuva“ reportažą:

Labas rytas, Lietuva II d. Įkurkime muziejų namuose: naujame projekte lietuviai kviečiami į pasaulį pažvelgti dailininko akimis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.