Kultūra

2020.05.02 08:34

Garsus flamandų žurnalistas: apie Čiurlionį metas sužinoti visam pasauliui

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.05.02 08:34

Belgijoje gyvenantis žymus flamandų kultūros veikėjas, dainininkas, TV laidų vedėjas ir žurnalistas Kurtas Van Eeghemas taip žavisi Lietuva, kad apie ją jau rašo antrą knygą. Šįkart jo akiratyje – Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. „Jis žinomas Varšuvoje, Baltijos šalyse, Rusijoje. Atėjo metas apie šį talentingą vyrą sužinoti visam pasauliui“, – nei daugiau, nei mažiau – taip ir pasakė LRT.lt pašnekovas.

2018-aisiais K. Van Eeghemas ne vieną mėnesį praleido Lietuvoje, lankė šalies muziejus, teatrus, kino renginius, meno festivalius, domėjosi istorija, pabuvojo įvairiuose Lietuvos miestuose.

Po metų K. Van Eeghemas parašė knygą „Lietuva. Kelionė į nepažinta“, bene vienintelę tokio turinio knygą flamandų kalba. Tėvynainiams jis skaito paskaitas apie Lietuvą, ragindamas būtinai pamatyti šį kraštą.

Per viešnagę apsilankęs Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje žymusis flamandas susižavėjo šio menininko genijumi. „Kai pirmą kartą Kaune pamačiau Čiurlionio darbus, labai susigraudinau. Jo kūrinių grožis mane labai sujaudino. Kaip įdomiai kūrėjas matė pasaulį!

Iškart pajutau, kad tai žmogus, apie kurį turiu parašyti. Įdomi ne tik jo kūryba. Jo gyvenimas buvo labai įdomus, bet sudėtingas, o man patinka sudėtingi dalykai“, – teigė K. Van Eeghemas.

Po Kauno tą pačią savaitę Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje išgirdo M. K. Čiurlionio simfoninę poemą „Miške“ – tai buvo dar vienas postūmis. Čiurlioniški įspūdžiai tą savaitę nesibaigė – flamandas apsilankė Varėnoje, žavėjosi pietinės Lietuvos kraštovaizdžiais, turėjusiais tokios svarbos lietuvių tapytojui ir kompozitoriui.

„Visa jo kūryba semiasi gyvybės iš šių vietų“, – buvo įsitikinęs LRT.lt kalbintas flamandų žurnalistas.

Jį taip pat sudomino faktai, kad pasaulinio garso kompozitorius Igoris Stravinskis patyrė M. K. Čiurlionio kūrybos įtaką. „Šventajame pavasaryje“, pasak pašnekovo, I. Stravinskis panaudojo M. K. Čiurlionio transkribuotas lietuviškų dainų melodijas. Apie susidomėjimą lietuviu yra rašęs savo laiškuose draugams.

K. Van Eeghemas atskleidė pamažu einantis M. K. Čiurlionio pėdsakais, pradedant Varėna, kur kūrėjas gimė, Druskininkais – kur augo, Plunge, kur Konstantinas mokėsi muzikos, griežė kunigaikščio Mykolo Oginskio orkestre.

„Šiuo metu mano knygoje M. K. Čiurlionis yra 19 metų. Dabar turėčiau paskui jį sekti į užsienį – Varšuvą, Leipcigą ir Sankt Peterburgą. Tačiau negaliu – esu karantino įkalintas savo namuose“, – juokdamasis teigė Antverpene gyvenantis K. Van Eeghemas.

Vis dėlto knygos autorius nepanikuoja – visur jis dar spėsiąs apsilankyti ir sumanymas bus įgyvendintas laiku. Knygą Belgijoje ir Nyderlanduose planuojama išleisti tik 2022-aisiais, kai Kaunas taps Europos kultūros sostine. Tada K. Van Eeghemas ketina Briuselio kultūros centre „Flagey“ surengti nedidelį meno ir modernistinės architektūros festivalį, skirs jį Lietuvos kultūrai ir Čiurlioniui.

Iš Lietuvos kiekvienu knygos klausimu jam talkina M. K. Čiurlionio proanūkis Rokas Zubovas. Buvo sutikęs ir vyriausiąjį čiurlionininką prof. Vytautą Landsbergį. Tačiau persimetė tik keliais sakiniais.

O atverti reikiamas duris Varšuvoje, Leipcige ir Peterburge jam padės Antverpeno konservatorija, K. Van Eeghemo alma mater. Aukštosios mokyklos palaiko gana tamprius ryšius.

Gegužės 1-ąją suėjo 16 metų, kai Lietuva yra Europos Sąjungos narė, tačiau Flandrijoje, anot jo, žmonės dar labai mažai žino apie šį Europos kraštą, jo kultūrą. Į Lietuvą atvažiavo nė minties neturėdamas apie knygą, tačiau meilė nepažįstamam kraštui prasidėjo iš pirmo žvilgsnio.

„Kai tik atvykau į Vilnių, iškart įsimylėjau šį miestą. Likau Vilniuje, likau Lietuvoje, kad viską pamatyčiau“, – sakė flamandas.

Pažintį su Lietuvos miestais pradėjo skaitydamas šalies istoriją. Visada su savimi turėjo užrašus, juose fiksavo, ką įdomaus pamatydavo. Sako, kartais nueidavęs ir 15–20 kilometrų per dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.