Kultūra

2020.04.29 12:57

Lietuvos dailės muziejaus vadovui Arūnui Gelūnui skiriamas Japonijos ordinas

atnaujinta 14.15
BNS2020.04.29 12:57

Lietuvos dailės muziejaus vadovui Arūnui Gelūnui skiriamas Japonijos „Tekančios saulės ordino su aukso ir sidabro žvaigžde“ apdovanojimas, trečiadienį pranešė Japonijos ambasada Lietuvoje.

Japonijos vyriausybės ordinas buvusiam kultūros ministrui, ambasadoriui prie UNESCO, Seimo nariui skiriamas už nuopelnus stiprinant Japonijos ir Lietuvos ryšius kultūros ir meno srityje bei skatinant parlamentinius abiejų šalių mainus.

„Labai netikėta, bet, neslėpsiu, nepaprastai man džiugi žinia“, – feisbuke rašė A. Gelūnas.

„Japonija mano gyvenime užima absoliučiai išskirtinę vietą: ne kartą esu sakęs, kad nebūčiau tuo, kas esu ir kur esu, jei ne studijų Japonijoje metu išmoktos gyvenimo visuomenėje pamokos. Be to, menas ir kultūra jokioje kitoje valstybėje nėra tiek sureikšminti ir išaukštinti kaip Japonijoje. Ačiū šiai nuostabiai šaliai už aukštą mano kuklių pastangų įvertinimą“, – teigė jis.

Kaip teigiama pranešime, A. Gelūnas stipriai prisidėjo prie Japonijos aktyvaus tarptautinio vaidmens saugant kultūrinį ir gamtos paveldą žinomumo didinimo pasaulyje, taip pat rėmė lietuvių dalyvavimą Japonijoje vykusiame architektūros forume ir chorų konkurse, tuo skatindamas abiejų šalių mainus architektūros bei iki pat šiol sėkmingai besitęsiančių chorinių mainų srityse.

Būdamas Seimo nariu, jis aktyviai dalyvavo stiprinant dvišalius Lietuvos ir Japonijos ryšius – skatino glaudų bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Japonijos parlamentarų, palaikė su Japonijos kultūra susijusias iniciatyvas, rėmė Japonijos kandidatūrą dėl „Osaka EXPO“.

Eidamas Lietuvos ambasadoriaus nuolatinėje atstovybėje prie UNESCO pareigas, A. Gelūnas rėmė iniciatyvą įtraukti su diplomato Chiunes Sugiharos išduotomis vizomis susijusius dokumentus į UNESCO tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“.

„Nors šios idėjos ir nepavyko įgyvendinti, A. Gelūnas akcentavo šių dokumentų didelę svarbą perteikiant Sugiharos humanistinius nuopelnus ateities kartoms“, – rašoma pranešime.

Japonijos ambasados teigimu, A. Gelūnas taip pat daugelį metų Vilniaus dailės akademijoje dėstė tapybą, paremtą japonų kaligrafijos ir tapybos tušu technikomis, Vytauto Didžiojo universiteto filosofijos studentams dėstė japonų filosofiją, įskaitant budizmą ir šintoizmą, taip pat dėstė Japonijos meno istoriją Vilniaus universitete.

Be kita ko, jis išleido daugybę publikacijų ir straipsnių apie japonų kultūrą ir filosofiją, nemažai publikacijų išvertė į lietuvių kalbą ir taip reikšmingai prisidėjo skleidžiant japonų filosofiją ir kultūrą Lietuvoje, taip pat padėjo įrengti Kaune esantį Sugiharos muziejų, kurį jis 2001 metais aprodė ir pats vertėjavo Č. Sugiharos našlei Yukiko Sugiharai, tuo metu viešėjusiai Lietuvoje.

Japonijos ambasada teigia, kad A. Gelūnas – dešimtas lietuvis, apdovanotas tokio aukšto rango Japonijos vyriausybės apdovanojimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.