Naujienų srautas

Kultūra2020.04.29 14:10

Organizatorė apie galerijas menininkų balkonuose: vaistas nuo apatijos ir lobių paieškos ilgąjį savaitgalį

Projektas „Balkonų galerijos/Suartėjimai“ – tai tarpdisciplininio meno renginys menininkų balkonuose. „Čia kaip sekretų žaidimas – reikia paieškoti, kad rastum gražų dalyką“, – LRT.lt pasakojo projekto iniciatorė Jurga Čižikaitė.

J. Čižikaitė LRT.lt teigė, kad akcijos mintis kilo tada, „kai viskas buvo labai uždaryta.“ Kiekvienas parodos dalyvis namų balkone ar būsto lange įrengs ir gegužės 1–3 dienomis 10–18 val. atidarys asmeninę galeriją, kurioje eksponuos savo darbus.

„Menas persikėlė į skaitmeną ir jis ten yra visai ne toks, kaip realybėje. Būna net ir nusivylimų – ekrane kūriniai atrodo ryškesni ir spalvotesni. Vakaruose mačiau tokių balkonų galerijos praktikų“, – LRT.lt pasakoja organizatorė. „Be to, taip menininkai įsileidžia į savo privačią erdvę, savo asmeninį gyvenimą“, – priduria kūrybinių industrijų specialistė J. Čižikaitė.

Ketvirtadienio vakare–penktadienį iš ryto feisbuke sukurto renginio sienoje bus paskelbtas žemėlapis su pažymėtais punktais, kur bus galima išvysti galerijomis tapusius balkonus.

„Čia kaip sekretų žaidimas – reikia paieškoti, kad rastum gražų dalyką. Kai kurie balkonai ar langai – kiemo viduje. Langas gali būti antrame aukšte. Tai – kaip lobių ieškojimas, kaip orientacinis žaidimas“, – kalbėjo J. Čižikaitė.

Balkonuose bus pristatoma tapyba, grafika, kitos vizualiojo meno šakos. Aistis Kavaliauskas švies projekcijas, o Birutė Bikelytė pristatys komiksetes. Saulius Paukštys sukurs socialinį komentarą-instaliaciją apie Kultūros tarybą.

J. Čižikaitė pabrėžė, kad projektas yra decentralizuotas: „Kūrinius savo kaimynystėje galės išvysti ir gyvenantys Saulėtekyje ar Santariškėse. Nėra susitelkimo į centrą, tad tie, kurie dar prisibijo būriavimosi, galės išvengti centrinės miesto dalies.“

Pašnekovė sakė, kad autoriai patys sprendė – pasirodys ar ne savo balkonų „galerijose“. „Dalis menininkų šmėžuos – gal pavyks pamatyti ir užkalbinti. Bet pirmiausia menininkai šneka kūriniais“, – LRT.lt tvirtino J. Čižikaitė.

Anot paškovės, menininkui persikelti į skaitmeną – vis dar sunkus žingsnis: „Grafikos dizaineriai įpratę – jiems kompiuteris yra darbo įrankis, tapytojams neretai sunkiau“.

Be tokių praktinių priežasčių ne mažiau svarbios ir socialinės: „Nors jau yra galimybė, dauguma galerijų dar nedirba. Menininkai nori palaikyti ryšį su žiūrovais.“ Anot J. Čižikaitės, daugelis dalyvių minėjo, kad jų parodos nutrauktos, atšauktos arba nukeltos.

„Šita akcija kai kuriems iš jų – spyris imtis veiklos. Kai kuriems karantinas atrodo nieko tokio, kitų gyvenimas išsikreipė. Ne tiek dienotvarkės aspektu, kiek psichologiškai – esi priverstas sėdėti namie, o ne pats tą renkiesi“, – teigė LRT.lt pašnekovė.

„Laikas išsikreipė ir socialinio gyvenimo trūkumas atsirado. Kai kas iš jų savo ekspozicijose pareflektuos, kas vyksta, kaip jie jaučiasi, – kalbėjo J. Čižikaitė, – Tas neapibrėžtumas dėl ateities, nerimas menininkus, jautresnius žmones, labai stipriai veikia.“

Pasak organizatorės, ne vienas dalyvis yra pasakęs, kad kitu atveju kūryba šiuo metu apskritai neužsiimtų, pasiduotų apatijai.

J. Čižikaitė neslėpė, jog dauguma dalyvių – jos pažįstami menininkai. Didžioji dalis jų dalyvavo ir praeitame J. Čižikaitės projekte „Žmogyviai Žmogūnai“, vykusiame buvusioje Tyzenhauzų ligoninėje. „Man svarbu priartinti meną prie žiūrovų“, – LRT.lt tvirtino J. Čižikaitė.

Parodas balkonuose atvers: Indrė Ercmonaitė (tapyba), Artūras Rožkovas (mišri grafika), Andrius Makare Makarevičius (tapyba), Daiva Kairevičiūtė (grafika), Saulius Paukštys (fotografija), Vytautas Tomaševičius (tapyba), Birutė Bikelytė (komiksetės), Evelina Paukštytė (grafika), Joana Kairienė (fotografija), Darius Jurevičius (fotografija), Aistis Kavaliauskas (instaliacijos).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi