Kultūra

2020.04.29 11:16

MO muziejaus ir LRT projektas „20 Lietuvos meno istorijų“: Urbonų kova dėl „Lietuvos“ kino teatro ir balandžių lenktynės

septynioliktoji istorija
LRT.lt2020.04.29 11:16

Videopasakojime „#menasnaMO: 20 Lietuvos meno istorijų“ MO muziejus pristato dar du kolekcijos autorius – Nomedą ir Gediminą Urbonus.

Šiuolaikiniam menui būdinga jungti skirtingas disciplinas, trinti jų ribas. Šis fenomenas taip pat būdingas vienai ryškiausių lietuvių šiuolaikinio meno kūrėjų porai Nomedai Urbonienei (g. 1968) ir Gedimui Urbonui (1966 m.).

Menininkų karjeras jie praėjo grafikos ir skulptūros srityse, o nuo 1997-ųjų ėmėsi kurti drauge. N. ir G. Urbonų veikloje svarbią vietą užima kultūros vadyba. Jie buvo vieni pagrindinių nepriklausomos galerijos „Jutempus“, įkurtos buvusiuose geležinkeliečių rūmuose – „Kablyje“ – kūrėjų. Taip pat N. ir G. Urbonai rengė LRT kanale rodytą kultūros laidų seriją „tvvv. Plotas“.

N. ir G. Urbonų darbuose politinis aktyvizmas virsta meno kūriniais. 2005 m. protestuodami prieš uždaryto „Lietuvos“ kino teatro erdvės komercializaciją jie įsteigė „Pro-testo laboratoriją“, organizavo filmų peržiūras, performansus, diskusijas, dirbtuves. Menininkai dokumentavo šiuos veiksmus ir protesto archyvą eksponavo parodose.

Politiniu pareiškimu virto jų projektas „Villa Lituania“, pristatytas Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje, kur buvo įvertintas specialiuoju komisijos paminėjimu. „Villa Lituania“ vadinamas pastatas Romoje, kuriame tarpukariu veikė Lietuvos ambasada Italijoje. Po Lietuvos okupacijos sovietai jame įkūrė savo atstovybę. Po 1990-ųjų vila nebuvo grąžinta Lietuvai, todėl N. ir G. Urbonai projektą sumanė kaip meninę provokaciją – surengti taiką turėjusias simbolizuoti balandžių lenktynes. Balandžiai, kaip taikos simbolis, turėjo nuskristi iš Venecijos į Romą ir nutūpti faktiškai paskutinėje okupuotoje Lietuvos teritorijoje – „Villa Lituania“ sode.

Nepavykus deryboms su Rusijos ambasada, N. ir G. Urbonai suorganizavo tarptautines balandžių varžybas „Villa Lituania“ taurei laimėti. Projekto rekonstrukcija 2019 m. eksponuota MO muziejuje. O MO muziejaus Youtube paskyroje galima susipažinti su projekto metu sukurtais videofilmais, kuriuose N. ir G. Urbonai kalbino ambasadoje „Villa Lituania“ vaikystėje gyvenusį diplomatą Kazį Lozoraitį, pasakoja Vilniuje, šalia televizijos bokšto balandžius auginančio Vytauto istoriją ir jo išgyvenimus per Sausio 13-ąją ir kitas istorijas.

Pastarąjį dešimtmetį N. ir G. Urbonai dirba su gyvomis medžiagomis, domisi žmogaus sugyvenimo su kitomis gyvybės formomis būdais. 2017 m. jie dalyvavo Venecijos architektūros bienalėje, kurioje pristatė projektą „Pelkių paviljonas“, nagrinėjantį ekologinę krizę ir ateities perspektyvas.

Aktualias temas nagrinėjantys N. ir G. Urbonų darbai eksponuojami ir vertinami visame pasaulyje. Menininkai yra dalyvavę ne tik prestižinėse Venecijos šiuolaikinio meno ir architektūros bienalėse, bet ir San Paulo, Berlyno, Maskvos, Lijono, Gvandžu bienalėse ir trienalėse, „Manifesta“ ir „Documenta“ parodose.

Žiūrėkite videopasakojimą:

MO muziejaus ir LRT projektas „20 Lietuvos meno istorijų“: Nomeda ir Gediminas Urbonai trina ribas tarp skirtingų disciplinų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.