Naujienų srautas

Kultūra2020.04.28 10:51

Muziejai vėl laisvi – Valdovų rūmų lankytojai pirmiausia patirs rūpestį jų saugumu

LRT.lt 2020.04.28 10:51

Kartu su kitais trimis Lietuvos nacionaliniais muziejais gegužės 5 dieną duris vėl atversiantis Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai planuoja lankytojus pasitikti taikydamas patikimą ir saugią aukščiausio lygmens aptarnavimo ir apsaugos sistemą.

Parengtos muziejaus lankymo taisyklės, taip pat įrengtas temperatūrą matuojantis termovizorius, pasirūpinta visa kita reikalinga įranga ir infrastruktūra, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Dėl to Valdovų rūmų muziejus galės dirbti įprastu režimu: planuojama iškart atidaryti visas nuolatines ekspozicijas ir dėl koronaviruso muziejuje „įkalintas“ parodas „Nuo SACRO iki PROFANO. Giorgio Baratti dailės kolekcija iš Milano“, „Šlovingas, didis ir neregėtas įvykis: 1611 m. Maskvos caro priesaika“ ir „Archeologijos atodangos: nauji tyrimai Valdovų rūmuose“.

„Jaučiame didelę atsakomybę ir pareigą užtikrinti tokį žmonių saugumą, kad nereikėtų vėl sugriežtinti karantino reikalavimų. Su Lietuvos nacionaliniu muziejumi, Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi ir Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi planuojame nuosekliai, atsargiai ir pagal galimybes „išsilaisvinti“ iš situacijos: vieni – palaipsniui atidarydami filialus ir ekspozicijas, kiti, tokie kaip Valdovų rūmų muziejus, atidarydami viską iškart“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Valdovų rūmų plotas siekia 10 tūkst. kv. metrų, todėl laikantis visų saugos reikalavimų vienu metu muziejus gali priimti net iki 1 tūkst. lankytojų, t. y. tiek, kiek žmonių muziejus priimdavo per piką, kai šalyje veikė visi darželiai, mokyklos ir lankydavosi nemažai užsienio turistų.

Valdovų rūmų muziejuje yra moderni ventiliavimo sistema, aukštos kokybės filtrai, užtikrinantys reikiamą oro apykaitą patalpose per 1 valandą.

Dėl šių priežasčių duris atvėręs Valdovų rūmų muziejus neplanuoja trumpinti darbo laiko arba taikyti kokių nors kitų lankymo apribojimų (pvz., registracijos ar laiko rezervavimo), tačiau prašo lankytojų padėti muziejui užtikrinti saugumą laikantis elementarių lankymosi taisyklių.

Į muziejų besiruošiantys lankytojai prašomi būti sąmoningi, atsižvelgti į rekomendacijas rizikos grupės asmenims likti namuose, taip pat suprasti, jei į muziejų nebus įleisti tie, kurių temperatūra aukštesnė nei 37,2 °C arba kurie turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų simptomų, tokių kaip sloga, čiaudulys, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas.

Į muziejų bus įleidžiami tik apsaugines veido priemones dėvintys lankytojai, atvyksiantys ne didesnėmis nei dviejų asmenų grupėmis (išskyrus šeimas ir artimus giminaičius).

Atvykusieji į muziejų pirmiausia turės dezinfekuoti rankas ir pereiti termovizoriaus zoną. Nustačius, kad lankytojas turi temperatūros, bus tikrinama pakartotinai ir tada sprendžiama dėl apsilankymo muziejuje arba rekomendacijų kreiptis į sveikatos apsaugos specialistus.

Perėję patikrinimą, lankytojai po vieną bus aptarnaujami kasose, čia prašoma atsiskaityti saugiau – banko kortele. Tada palikę daiktus ir viršutinius drabužius nuolat dezinfekuojamose daiktų saugojimo kamerose, laikydamiesi saugaus dviejų metrų atstumo tarp apsilankiusių žmonių ir darbuotojų, lankytojai galės apžiūrėti visas Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijas ir muziejuje veikiančias parodas.

„Vos paskelbus apie sušvelnintas karantino sąlygas, sulaukėme nemažai lankytojų skambučių ir klausimų, kada jie galės ir ar spės aplankyti iš Italijos atkeliavusią didžiulę tapybos ir skulptūros darbų parodą, pamatyti per paskutinius archeologinius tyrimus rastus eksponatus, Maskvos caro Vasilijaus Šuiskio priesaiką vaizduojančią monumentalią drobę, taip pat – atnaujintas nuolatines ekspozicijas. Lankytojai gali būti ramūs – paroda iš Italijos pas mus dar tikrai pasisvečiuos galbūt net iki rugsėjo, o archeologų rastų eksponatų taip pat neskubėsime grąžinti į konservavimo ir restauravimo dirbtuves“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius.

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejų galima lankyti ir virtualioje erdvėje, į kurią persikėlė nufilmuotos gidų ekskursijos, edukaciniai užsiėmimai, eksponatų duomenų bazės ir pasivaikščiojimai skaitmeninėse galerijose, o nuo gegužės 5 d. gyvai muziejuje apsilankę lankytojai galės pamatyti realius pokyčius, įvykusius ne tik nuo muziejaus veiklos pradžios, bet ir per karantino laikotarpį pirmojo maršruto „Istorija, archeologija, architektūra“ ekspozicijose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi