Naujienų srautas

Kultūra2020.04.27 17:12

Anapilin išėjusio kompozitoriaus Vytauto Barkausko mokinys: jis buvo lietuviškos muzikos ambasadorius itin sunkiu laiku

„Šis Vytauto Barkausko kūrinys yra vienas geriausių pavyzdžių, kad ideologijos praeina, o muzika lieka. Jis išliks ir bus lietuviškos muzikos sėkmės etiketė labai sudėtingu laikotarpiu“, – LRT KLASIKAI apie kompozitoriaus „Partitą smuikui solo“ sako Lietuvos kompozitorių sąjungos (LKS) pirmininkas, kompozitoriaus mokinys Mykolas Natalevičius.

Eidamas 90-tuosius balandžio 25-ąją mirė kompozitorius V. Barkauskas. LKS pirmininkas, V. Barkausko mokinys M. Natalevičius sako, kad velionis buvo vienas ryškiausių savo kartos avangardistų ir apskritai kompozitorių.


„Dėl jo meistriškumo nekilo jokių abejonių. Jo asmenybė ir kūrybinis braižas buvo pakylėjęs tuo laiku visą lietuvių muziką į visai kitą lygmenį. Tai liudija ir gausūs jo atlikimai užsienyje“, – sako kompozicijos dėstytoju V. Barkauską pasirinkęs M. Natalevičius.

V. Barkauskas buvo vienas kompozitorių meistrų, sako M. Natalevičius. „Jis buvo labai gilus ir subtiliai jaučiantis aplinką menininkas, – pasakoja LKS pirmininkas. – Tačiau kompozicijos meistrystei skyrė daugiausiai dėmesio. Visada išsakydavo pastabas, atsižvelgdamas į muzikos dramaturginę tėkmę, taip pat į instrumentų patogumą.“

Jam buvo svarbu, kaip tą muziką gali atlikti atlikėjas, kaip ją jaučia klausytojai.

Pasak M. Natalevičiaus, V. Barkauskas buvo sensorikas, kuris pasaulį juto subtiliai. „Jam buvo svarbu, kaip tą muziką gali atlikti atlikėjas, kaip ją jaučia klausytojai. Taip pat svarbu buvo dramaturginė tėkmė ir patogumas atlikėjui“, – savo mokytoją prisimena pašnekovas.

V. Barkausko „Partita smuikui solo“ yra vienas dažniausiai atliekamų kūrinių. „Kompozitorius buvo lietuviškos muzikos ambasadorius, – tvirtina jo mokinys, – itin sudėtingu laikotarpiu, kai buvo cenzūra. Galima paskaityti interviu, kur jis kalba apie tuos laikus, kai kiekvienas kompozitoriaus žodis, anotacija būdavo peržiūrimi, tikrinama, ar tai atitinka komunizmo ideologiją.“

„Šiose vietose būdavo prieinama prie didelių absurdų, tačiau V. Barkauskas išlaviruodavo ir „Partita smuikui solo“ yra vienas geriausių pavyzdžių, kad ideologijos praeina, bet muzika lieka“, – neabejoja LKS pirmininkas M. Natalevičius.

Plačiau – radijo įraše

Parengė – Vismantas Žuklevičius


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi