Kultūra

2015.10.16 11:09

Lietuva įvertinta Frankfurto knygų mugėje

LRT.lt 2015.10.16 11:09

Šią savaitę Frankfurte vykstančioje knygų mugėje leidykla „Šviesa“ buvo įvertinta aukščiausiu Europos mokomosios literatūros leidėjų grupės (EEPG) apdovanojimu – sidabro medaliu. Apdovanojimas skirtas priešmokyklinio ugdymo komplektui „OPA PA!“, kuris nurungė 36 įvairių šalių konkurse vertintus mokomuosius komplektus, rašoma pranešime spaudai. 

„Šiemet sulaukėme daug puikių paraiškų, tad vertinimo komisijai buvo išties sudėtinga išrinkti geriausius. Komplektas „OPA PA!“ pateko tarp visos Europos geriausių mokomųjų priemonių, o tai reiškia, kad Lietuvos priešmokyklinio ugdymo pedagogikos ir mokymosi metodų kokybė yra viena aukščiausių Europoje“, – teigia EEPG direktorė Helga Holtkamp.

Pasak leidyklos vadovės Daivos Bartninkienės, Lietuvoje nuolat svarstant, ar mokymosi priemonių kokybė yra tinkama, paaiškėjo, kad ji ne tik nenusileidžia, bet ir pranoksta didžiųjų Europos valstybių leidžiamų priemonių turinio kokybę.

„Lietuvoje nuolat girdime abejonių dėl mokomosios literatūros turinio kokybės, siūlymų keisti mokymo priemonių rengimo tvarką. Kai savi peikia, svetimi giria – šis tarptautinis įvertinimas parodo, kad nors ir esame maža šalis, sugebame sukurti vienas geriausių mokomųjų priemonių Europoje, kurios kokybe pranoksta netgi didžiųjų valstybių edukacinius leidinius“, – sako D. Bartninkienė.

Priešmokyklinio ugdymo komplektas „OPA PA!“, kurį parengė integruoto ugdymo ekspertės Jolanta Skridulienė ir Vilija Vyšniauskienė, yra skirtas 6 metų vaikams pasirengti mokytis pagal pradinio ugdymo programą bei padėti ugdyti kasdieniam gyvenimui būtinas kompetencijas. Vaikai po pažinimo pasaulį keliauja drauge su pagrindiniais mokymo priemonių veikėjais – kiškiu OPA ir vėžliu PA.

Komplektą sudaro pedagogo ir vaiko knyga, užduočių bloknotas, pasiekimų aplankas, dalomoji medžiaga, garso įrašai, plakatai, interaktyvios užduotys ir veiklų kalendoriai. Integruota medžiaga parengta pagal atnaujintą priešmokyklinio ugdymo programą ir suskirstyta į 32 temas, kurios atrinktos pagal gamtos kalendorinį principą. Komplekte pateikiamos šiuolaikinės, vaikams artimos pažinimo situacijos, daug bandymų, eksperimentų, veiklų gryname lauke, kūrybinės, bendradarbiavimo užduotys, žaidimai, skaitymas, rašymas, braižymas, spalvinimas ir t.t.

Būtent tai, kad komplekte pateikiama daug įvairios medžiagos, EEPG komisija įvertino teigiamai, nes tai suteikia puikias sąlygas individualizuoti ir diferencijuoti priešmokyklinukų mokymąsi.

EEPG, vertindama apdovanojimams pateiktus leidinius, taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad įdomūs tekstai, tinkamos užduotys, patrauklios iliustracijos yra labai svarbūs elementai, tačiau kuriant šiuolaikines mokymo priemones, ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį ir į kitus dalykus.

Tarp mokymosi priemonių „sėkmės faktorių“ paminėtos turinio diferencijavimo galimybės, sąsajos tarp mokomųjų dalykų, skirtingos temos (nuo mokyklos iki šeimos), įvairaus žanro tekstai (nuo poezijos iki prozos), veiklų planai, spaudos kokybė bei mokymosi mokytis realizavimas – galimybė žymėtis pastabas, aptarti tai, kas išmokta ir t.t.

Leidyklos „Šviesa“ rengiamas mokomasis turinys Europoje įvertinamas jau antrus metus iš eilės. Pernai EEPG skiriamą apdovanojimą laimėjo dailės vadovėlis 9-10 klasei.

EEPG kartu su Frankfurto knygų muge ir vadovėlių bei švietimo žiniasklaidos tyrėjų bendruomene „IARTEM“ organizuojami Geriausių Europos mokymo(si) priemonių apdovanojimai (BELMA) vyksta kasmet. Tarptautinė ekspertų komisija vertina apdovanojimams pateiktas priemones pagal aštuonis kriterijus – aktualumą, aiškumą, patikimumą, patrauklumą, lankstumą, bendrumą, įsitraukimą, socializaciją, o apdovanojimai skiriami keturiose kategorijose.