Naujienų srautas

Kultūra2020.04.25 21:43

Rengiamoje ypatingoje parodoje – ir Stasio Šalkauskio portretinė kaukė

Parodą iš Šalkauskių giminės archyvo Vaidotas Žukas pradėjo rengti dar iki pandemijos ir karantino paskelbimo. Uždarytus muziejus ir galerijas Žukas lygina su menininkų darbu – sako jie visuomet dirba klauzūros sąlygomis.

Molėtų rajono Alantos dvare pernai buvo įkurtas „Palaimintojo Teofiliaus Matulionio muziejus“. Greta keičiamų parodų salėse rengiamasi naujai parodai iš Šalkauskių giminės archyvo.

Žymiausias šios giminės atstovas – profesorius Stasys Šalkauskis – katalikų filosofas, pedagogas, ateitininkų federacijos vadas, iki okupacijos – paskutinis Vytauto Didžiojo universiteto rektorius, todėl parodos ašis – jo asmenybė.

Dalį retų eksponatų išsaugojo profesoriaus marti Ritonė Šalkauskienė, kilusi iš Alantos krašto. Kita archyvo dalis gauta iš Šalkauskių giminaičių Vitortų, kurių palikuoniai Vilniuje iki šiol saugo vertingus 19 a. pab.–20 a. pr. fotoalbumus.

„Pradėjau žiūrėti albumus, dėžutes, vokus, pamačiau brangenybių dėžutes, žmogus, kuris nelabai patyręs, nelabai suprastų, degtukų dėžutės dydžio nuotraukos jau kažkas nepaprasto“, – sakė parodos kuratorius Vaidotas Žukas.

Alantos dvaro ekspozicijoje bus rodomi Šalkauskių giminės archyvinių nuotraukų išdidinti pavyzdžiai, taip pat originalūs albumai. Parodoje pirmąsyk bus viešai parodyta Stasio Šalkauskio portretinė kaukė, nuimta po filosofo mirties Šiauliuose 1941 metais.

Ekspozicijai rengiamas fotoarchyvas atskleis ne tik gausios Šalkauskių giminės žmonių istorijas, jų kontaktus, keliones, bičiulius, bet ir to meto fotografijos profesionalumą.

„Iš viso apie 250 nuotraukų, aš skenavau ne tik aversus, bet ir reversus, nugarines puses, nes iš abiejų pusių atsiskleidžia ir kokybė, fotostudijų ir logotipų, vinječių grožis, grafikos meno kūriniai“, – pasakojo V. Žukas.
Parodą Alantos dvare ketinta atidaryti per Santaros šviesos suvažiavimą birželį, dabar šis renginys nukeltas į vėlesnį laiką, o parodą Žukas atidarys artimiausiu metu.

Pasak Žuko, Šalkauskių-Witortų fotoarchyvas – daugiau nei 200 nuotraukų, jų visų neįmanoma eksponuoti, todėl ateityje planuoja išleisti Šalkauskių giminės fotoalbu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi