Naujienų srautas

Kultūra2015.10.15 23:15

„Nepatogus kinas“ atsigręš ir į sovietmetį

Į Lietuvos kino ekranus vėl atkeliauja filmai, žiūrovus priversiantys pasijusti nepatogiai. Devintą kartą vykstančiame tarptautiniame dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“ programoje – 53 filmai, nagrinėjantys įvairias politines, ekonomines, socialines temas. Šiemet antrą kartą organizuojama ir konkursinė programa, kurioje bus pristatytos devynios kino juostos iš Jungtinių Valstijų bei Belgijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ir kitų Europos šalių.

„Tai yra pradedančių režisierių darbai – pirmas arba antras filmas. Ir mes tokiu būdų išskiriame tuos perspektyvius pradedančius kino kūrėjus, išsiskiriančius savo originalia kino kalba, originaliu požiūriu į dokumentinį kiną“, – pasakojo festivalio direktorius Gediminas Andriukaitis.

Programoje „Baltijos dokumentika lentynoje“ bus pristatyti 5 trumpametražiai Baltijos šalių dokumentiniai filmai, kurie sovietiniais laikais taip ir nepasiekė kino ekranų.

Tarptautinės vertinimo komisijos garbės nariu šiemet paskelbtas Rusijoje kalintis ukrainiečių kino režisierius Olegas Sencovas. 2013-aisiais menininkas buvo suimtas už tai, kad kartu su „Automaidano“ grupės nariais tiekė maistą ir būtinus reikmenis Ukrainos kariams karinėse bazėse Kryme. Pasak organizatorių, žodžio laisvės tema šiemet yra viena svarbiausių festivalyje.

„Šių metų festivalyje mes nemažai kalbame apie žodžio laisvę, žvelgiame į praeitį, į sovietinį laikotarpį, kuomet žodžio laisvė nebuvo savaime suprantamas dalykas. Tačiau nereikia apsigauti – ir dabar žodžio ir saviraiškos laisvės nėra pakankamai vertinamos Lietuvos visuomenėje. Ir būtent todėl šiemet mes nusprendėme, kad kiekvienais metais „Nepatogus kinas“ apdovanos ne tik kino kūrėjus, tačiau ir tuos žmones, kurie prisideda prie žmogaus teisių sklaidos, prie viešinimo“, – džiaugėsi G. Andriukaitis.

Festivalio atidarymui pasirinktas penkerius metus filmuotas Seano McAllisterio filmas „Siriška meilės istorija“. Tai pasakojimas apie dramatišką šeimos odisėją iš Sirijos į politinę laisvę Vakaruose.

„Šio filmo tikslas – žmogiškai įprasminti tuos, apie kuriuos mes taip mažai žinome, tuos, kuriuos mes taip dažnai matome per televiziją. Tačiau trisdešimties sekundžių informacinis vaizdo klipas negali jų apibrėžti. Savo filmu stengiausi juos parodyti šiltai, bet teisingai“, – teigė  režisierius Seanas Mcallisteris.

Daugiau nei tris savaites dokumentiniai filmai bus rodomi aštuoniuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Marijampolėje, Birštone bei Anykščiuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi