Kultūra

2020.04.24 23:28

Iš šimtmečius skaičiuojančios ąžuolo šakos – skulptūros Paežerių dvaro parkui

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.24 23:28

Paežerių dvaro parkas pasipuoš medžio skulptūromis. Dėl karantino atšaukus planuotą plenerą keturi drožėjai Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro užsakymu iš šimtamečio ąžuolo nulūžusios šakos drožia skulptūras. Jas visuomenei pristatys pasibaigus karantinui.

Laikytis saugaus atstumo Paežerių dvaro šešiolikos hektarų parke medžio drožėjams labai paprasta – vietos daug, o ir taip sako įpratę dirbti po vieną.

Paežerių dvaro parkas ruošiasi pasipuošti skulptūromis: jos drožiamos iš nulūžusios šimtamečio ąžuolo šakos

Drožėjai aštuoniolikto amžiaus pabaigoje įkurto dvaro legendos apie nelaimingą mergelės ir dvarininko meilę motyvais skulptūras drožia iš beveik penkis šimtmečius prie rūmų ošiančio ąžuolo šakos. Ji nulūžo pernai rugsėjį, praūžus vėtrai.

Ąžuolas gerokai išpuvęs, tačiau mediena skulptūroms tinkama. Iš tokio ąžuolo, kaip manoma seniausio Vilkaviškio krašte, tautodailininkai sako drožiantys pirmą kartą, ir tai nemažas iššūkis.

„Patį lūžį paėmiau, planas keitėsi gal 4 kartus. Negali numatyti – pjauni, ir viskas trupa. Brandus medis, jis nedurnavoja, skyla kaip tu nori, o ne kaip jis pats nori. Ne kaip iš jauno ąžuolo“, – pasakojo drožėjas iš Alytaus rajono Artūras Zienka.

„Mano bus tokis parko vaiduoklis, ten toks kaukas užverstas. Mergelės siluetą-šmėklą padariau iš tos paskutinės šakos dalies“, – aiškina drožėjas iš Alvito Raimondas Blažaitis.

Drožėjai daug drožia iš liepos, minkšto medžio, tačiau lauko skulptūroms tinka tik ąžuolas. Jis tvirtesnis, atsparus aplinkos poveikiui, dėl cheminių elementų mažiau pūva.

Iš šio ąžuolo išdrožtos skulptūros, mažai pakeisdamos išvaizdą, dvaro lankytojus džiugins ne mažiau kaip ketvirtį šimtmečio.

„Kur dvarai, ten buvo žirgai. Ten gražios poniutės, tai čia va poniutė vedasi žirgus, gal į poniutę ir panaši, gal nelabai aukšto rango mergelka iš veido“, – sako drožėjas iš Jurbarko Juozas Videika.

Drožėjas iš Kalvarijos Antanas Lastauskas pasakoja apie savo kūrinį: „Gausis paukščių suolelis, man patiko, šaka ten kur iškelta, tai gavosi kaip ir uodega, lesantis paukštis kokią tai uogą.

Kur senajame dvaro parke bus pastatytos skulptūros, dar nenuspręsta. Likusią medieną svarstoma pasibaigus karantinui irgi atiduoti į tautodailininkų rankas.

„Kuo apsidžiaugiau pamačiusi Lastausko suolelį su paukščiais, nes pas mus tradiciškai vyksta mažasis poezijos pavasaris, tai jis labai tiks šiam renginiui. Tos skulptūros grožiui tarnaus, bet mes vykdom edukacijų parke, paukštelių šventę darom, ir piemenėlių atrakcijų, lobių ieškom“, – džiaugiasi Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro atstovė Virginija Samuolienė.

Pristatyti skulptūras lankytojams planuojama pasibaigus karantinui, tuomet bus pagerbti ir skulptoriai, surengta drožėjų darbo dvare geriausių fotografijų paroda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.