Kultūra

2020.04.24 12:01

MO muziejaus ir LRT projektas „20 Lietuvos meno istorijų“: provokuojantis eksperimentinio kino kūrėjas Deimantas Narkevičius

keturioliktoji istorija
LRT.lt2020.04.24 12:01

Videopasakojime „#menasnaMO: 20 Lietuvos meno istorijų“ pristatome vieną labiausiai provokuojančių videomenininkų. Tai – Deimantas Narkevičius (g. 1964), kūryboje nuosekliai narstantis istorinės atminties temas.

Nors menininkas baigė skulptūros studijas, jis greitai suprato, kad jam to negana ir pradėjo kurti filmus. Juose jis remiasi savo kaip istorijos liudininko patirtimi, Lietuvai iš sovietinės tapus Nepriklausoma valstybe.

2008 m. sukurtame filme „Nesprogusios bombos poveikis“ atkuriama įprasta diena sovietų armijos raketų bazėje, veikusioje Lietuvos teritorijoje. Būtent šioje vietoje buvo dislokuotos į Vakarus nukreiptos branduolinės raketos. Pristatydamas šį filmą, D. Narkevičius sakė, kad jį labai domino radikalus sovietinės visuomenės modernizavimo eksperimentas. Nors filme perteikiama tai, kas niekada neįvyko, D. Narkevičius analizuoja, kaip komunistinis totalitarinis režimas paveikė sferas nuo kultūros politikos iki militarizavimo bei privatų žmonių gyvenimą.

Filme „Draudžiami jausmai“ (2011) kalbama apie individualios žmogaus laisvės suvaržymą sovietinėje Lietuvoje. Tuo metu homoseksualumas buvo laikomas nusikaltimu, už kurį grėsė trys metai įkalinimo. D. Narkevičiui buvo svarbu perteikti politinės prievartos, represijų prieš „kitokius“ temas.

Pasitelkdamas interviu ir filmuotos medžiagos archyvus, Narkevičius tyrinėja ir permąsto dokumentinio kino žanrą. Riba tarp meno ir dokumentikos jo filmuose trapi – jis ne tik atkuria, bet ir komentuoja filmo tikrovę. Tam jis pasitelkia įvairias montažo technikas, garsą ir autorinius komentarus.

D. Narkevičius yra laikomas vienu žymiausiu Lietuvos šiuolaikinio meno ir eksperimentinio kino kūrėju. Įtaigiai analizuodamas sovietinio gyvenimo ideologiją, tapatybės ir atminties temas, jis sulaukė didelio pripažinimo visame pasaulyje.

Žiūrėkite videopasakojimą:

MO muziejaus ir LRT projektas „20 Lietuvos meno istorijų“: dokumentinio kino žanrą permąstantis Deimantas Narkevičius
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.