Naujienų srautas

Kultūra2020.04.23 14:36

Pristatoma pirmoji šalyje per karantiną tiesiogiai transliuojama spektaklio premjera

LRT.lt 2020.04.23 14:36

Kaip ir visų kultūros įstaigų, taip ir kovo pradžioje įsikūrusio vizualinių eksperimentų teatro „Kosmos theatre“ sezono planus drastiškai pakoregavo pasaulinė koronaviruso epidemija, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Atsikėlus planuotoms premjeroms bei projektams namuose likę ir į teatro sceną nebeįleidžiami „Kosmos theatre“ kūrėjai nuo pirmų karantino dienų ėmė ruoštis naujai teatro premjerai. Kasdien repetuojantys, bet karantino taisyklių nepažeidinėjantys menininkai kviečia iš namų išeiti negalinčius Lietuvos piliečius į internetinės (anti)utopijos „Protestas“ Ppremjerą, vyksiančią jau balandžio 26 ir 28 dienomis teatro adresu www.kosmostheatre.com. Tai – be abejonės vienintelė teatro publikai prieinama gyvai aktorių vaidinama teatrinė premjera šiomis dienomis.

(Anti)Utopija „Protestas“ – tai karantino įkvėptas ir jaunosios kartos režisieriaus Žilvino Vingelio su vizualinių eksperimentų teatru „Kosmos Theatre“ inicijuotas eksperimentinis teatro projektas skirtas analizuoti teatro ribas ir prisitaikyti prie esamojo sudėtingo laikotarpio, reaguojant į jį atvira, staigia ir aktualia teatrine kūryba. Internetinis gyvai aktorių tiesiai iš savo namų vaidinamas ir tiesiogiai transliuojamas spektaklis leis šviežiai permąstyti šiuo metu naujai žmoniją užgriuvusias vienatvės, izoliacijos, socialinės distancijos, bendravimo internetu, meilės, baimės, nežinomybės bei maišto temas.

„Pradėjome nuo minties, jog karantinas – puikus laikas svajoti utopijas. Pradėjome įsivaizduoti šalį, kurioje šiuo metu pasaulį užgriuvusios negandos neįmanomos. Visgi, kažkuriame utopinės svajonės pragaro rate imi ir pamiršti patį žmogų. Žmogaus dinamiškumai ir neapibrėžta kaita trukdo utopijos tobulumui, verčia ją trauktis, ir priešingai – utopija negebančiam vardan aukštesniųjų idealų savęs apriboti žmogui tampa dar vienu kalėjimu, kafkišku kompleksu, tobula tėvo figūra, kuri nusprendusi viską už mus ir kuriai neįmanoma prilygti.

Likus keletai dienų iki premjeros darosi aišku, kad su trupe taip susikoncentravome į savo vidų, jog vietoj tobulos šalies, kurioje norėtume pasislėpti, pagimdėme savo pačių vidinio pasaulio projekciją – vienatve, uždarumu ir nežinomybe paženklintą antiutopiją. Viską pastiprinus puikiais aktorių iš namų kuriamais vaidmenimis, Godos Simonaitytės teksto humoru, scenografės Dovilės Gecaitės bei kompozitoriaus Andriaus Šiurio darbu gauname šviesiai liūdną meilės bei ryžto kupiną istoriją apie drąsą gyventi ir jausti“, – apie pirmąjį Lietuvoje gyvai iš namų vaidinamą ir karantino situacijos įkvėptą internetinį spektaklį kalba idėjos autorius ir režisierius Ž. Vingelis.

Būtent šiam spektakliui kūrėjai sukūrė ateities Monaksijos valstybę (graik. Μοναξιά – „vienatvė“). Tai – uždara, utopinė, ypatingai moderni, taupi, ekologiška ir maksimaliai mechanizuota kolektyvinio turto betautė valstybė. Joje gyvenantys monaksiečiai – racionalūs, uždari, emocijas užgniaužę ir nuo vaikystės izoliacijoje bei socialinėje atskirtyje gyvenantys žmonės.

Ar mes galėtume gyventi pilnavertį gyvenimą be savo kasdienių, kad ir itin menkų ir kartais mus erzinančių emocijų? Ar mes galime būti laimingi pasiaukodami vardan aukštesnio tikslo? Ar izoliacija ir socialinė distancija nedaro mūsų dar jautresniais ir atviresniais? Besąlyginio mokslo progreso ir žmogaus vidinio gyvenimo darna – ar įmanoma tai suderinti? Ar žmogus gali nemylėti? – šiomis ir kitomis temomis svarsto gausi 12 menininkų komanda.

Spektaklyje vaidina 6 kelių kartų aktoriai Lietuvos žiūrovams puikiai žinomi iš savo darbų teatre, kine bei televizijoje: Šarūnas Banevičius, Vilma Raubaitė, Deividas Breivė, Gytis Laskovas, Saulė Sakalauskaitė, Kamilė Lebedytė.

Specialiai internetiniam spektakliui sukurtos pjesės autorė G. Simonaitytė, vizualizacijų ir videoprojekcijų dailininkas bei tiesioginės transliacijos režisierius Kornelijus Jaroševičius, spektaklio kompozitorius bei garso dizaineris Andrius Šiurys, spektaklio dailininkė D. Gecaitė, spektaklio vizualas bei Monaksijos valstybės įvaizdis D. Breivė, spektaklio prodiuseris Darius Vizbaras, spektaklio režisierius Ž. Vingelis.

Spektaklio koprodiuseriai Kauno miesto kamerinis teatras.

Spektaklis rodomas nemokamai, o jo kūrėjai, atsižvelgdami į situaciją, dirba neatlygintinai.

Spektaklį nemokamai galite stebėti:
Kosmos Theatre Youtube :

Spektaklio LIVE transliacijos vyks:
Balandžio 26 d. 20:00 val.
Balandžio 28 d. 20:00 val.
Gegužės 3 d 20:00 val.
Gegužės 5 d. 20:00 val.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi