Naujienų srautas

Kultūra2020.04.22 23:35

Knygynai karantino metu išgyvena skirtingai: vieni skaičiavo išaugusius pardavimus, kiti – nuostolius

Vyriausybei švelninant karantino sąlygas po truputį pradeda dirbti ir knygynai, kurie atitinka reikalavimus ir turi atskirą įėjimą iš lauko. Tačiau ne visi skuba atsidaryti, nes reikia parengti patalpas saugiam aptarnavimui ir gali būti, kad reikės investuoti daugiau, nei bus gauta naudos iš negausių lankytojų. Beveik visi knygynai per karantiną ėmėsi prekybos internetu, patirtys skirtingos, mažesniems tai buvo išsigelbėjimas, knygynų tinklams – didesni praradimai.

Daugiau nei dešimtmetį Vilniaus senamiestyje veikiantis knygynas „Eureka!“ – vienas mažiausių. Šiame knygyne įprasta ieškoti retesnių, atrinktų, mažų leidyklų knygų taip pat knygų anglų kalba, todėl reikia nuolat bendrauti su lankytojais. Dėl šios priežasties, sako vadovė Eurika Stogevičienė, prasidėjus karantinui ir netekus ištikimų skaitytojų, apėmė neviltis, kad knygynas tiesiog bankrutuos. Miestas tuščias, nėra studentų, turistų. Todėl feisbuke kreipėsi į skaitytojus, raginandama knygas pirkti internetu.

„Per savaitę parduodavome 10 užsakymų internetu, o dabar gavom 800“, – sako E. Stogevičienė.

Panorama. Rašytojui Grigorijui Kanovičiui – prestižinė premija (su vertimu į gestų k.)

Dabar knygynas virtęs sandėliu, todėl knygyno neskubama atidaryti, nors tai jau leidžiama.

„Šia savaitę palauksime, senamiestis tuščias, neveikia viešbučiai, nėra turistų, studentų, kavinės neatsidarę, nematome judėjimo, kad būtų srautas. Kol turime užsakymų nelabai verta (atsidaryti – LRT.lt), nes reikia sėdėti su kaukėmis, prisidėti priemonių, persitvarkyti knygyną“, – teigia knygyno direktorė.

Vieno didžiausių knygynų tinklo „Vaga“ vadovų teigimu, internetinė prekyba tai tik nedidelė dalis jų apyvartos, uždarius visus knygynus, o jų Lietuvoje yra 21, prarasta daug.

„Nuo pradžios knygynai visi uždaryti, neturime pardavimų iš fizinių knygynų, o mūsų pagrindinė apyvarta iš jų. Elektrinę prekybą vykdėme iki karantino ir vykdome, bet realiai tie skaičiai, sumos – tik lašas jūroje“, – tikina knygyno „Vaga“ vykdomoji direktorė Asta Mikelionytė-Čechovoskienė.

Knygyno Knygos.lt, parduodančio knygas ir internetu, ir knygynuose, vadovas Dovydas Pauliukonis sako, uždarius knygynus neteko 30 procentų pajamų. Tačiau atidaryti jų taip pat neskuba, nes reikia tinkamai paruošti patalpas. Nuo pirmadienio planuoja atidaryti du knygynus. Per karantiną prekyba internetu išaugo, tačiau ji neatstoja pardavimų knygynuose.

„Mums teko uždaryti tris knygynus, netekome apie 30 proc. pajamų, o kaštai liko. Aišku, mes kalbamės su patalpų nuomininkais ir t.t. Interneto pardavimai kovo mėnesį augo, bet nebuvo toks augimas kaip balandį. Kovo mėnesį ar vasarį pardavimai panašūs, balandį matome, jau karantino pratęsimą ir jau žmonės apsiprato, buvo linkę pirkti internetu (...). Lyginant su pernai balandžiu, virš 100 proc. augimas pirkimo internetu “, – teigia D. Pauliukonis.

Pasak knygynų vadovų, per karantiną išaugo lietuvių autorių taip pat vaikų literatūros paklausa.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi