Kultūra

2015.10.14 13:31

Vilniuje – spalvinga neįgaliųjų kurtų darbų paroda

Justė Navickaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.10.14 13:31

Vilniaus dailės akademijos Tekstilės galerijoje „Artifex“ iki spalio pabaigos bus ryšku kaip niekada. Vakar čia atidaryta paroda „Mano spalvotas pasaulis“, kurioje eksponuojami neįgaliųjų sukurti tekstilės darbai.  

Sakoma, kad negalią turinčių žmonių mintys – kaip drugeliai: šviesios, lengvos, tokios, kuriose nėra niūrių spalvų. Jų nerasite ir parodoje „Mano spalvotas pasaulis“. Tai, pasak idėjos pradininkės profesorės Eglės Gandos Bogdanienės, ne naujas projektas, greičiau ilgo ir prasmingo bendradarbiavimo rezultatas. Šįkart projekto autorėms kilo idėja sukurti kolekciją, įkvėptą proto negalią turinčių žmonių kurtų tekstilės dirbinių.

„Mūsų svajonė sukurti visą masinės gamybos liniją, nes piešia neįgalieji fantastiškai, tie menininkai, kurių rankos klauso, įvaldę technikas, bet piešti taip, kad būtų tik širdis, profesionaliam menininkui neįmanoma, todėl mes imam citatas iš neįgaliųjų piešinių ir bandom pritaikyti savo kūrybai“, – sako Vilniaus dailės akademijos profesorė Eglė Bogdanienė.

Projekto dalyviai buvo mokomi siuvimo, siuvinėjimo, audimo, vėlimo, mezgimo, tapymo ant medžiagos technikų. Projekto autorės sako, kad bene labiausiai nustebino darbų harmonija: chaoso juose nepamatysite, viskas tvarkinga ir stilinga. Visi parodos darbai sukurti per trejus metus.

„Tai yra lėtas procesas, procesas, kurio nepaskubinsi, tie žmonės labai natūralūs, laiko rėmai jiems nėra svarbūs, procesas svarbiausias, didelis įdirbis centrų, kur jie leidžia dienas, jų pagalba, gebėjimas atskleisti talentus. Tai – žmonės, darantys didžiulį darbą“, – tikina Vilniaus dailės akademijos profesorė dr. Jolanta Vazalinskienė.

Dirbti su šiais žmonėmis – visiškai nesunku. Svarbiausia, sako projekto iniciatorės, juk ne sukurti kažką stulbinamo, bet bendrauti ir įgyti pasitikėjimą vieni kitais. Džiaugsmą turi teikti pats procesas.

Apžiūrėti ryškią parodą galerijoje „Artifex“ galėsite visą spalį.