Naujienų srautas

Kultūra2020.04.20 21:25

Lietuvos koncertų ir festivalių mėgėjų laukia liūdna vasara

Vokietijoje ir Prancūzijoje atšaukti visi vasaros festivaliai

„Savaime suprantama, kad žmonės bilietų neperka. Dalis atlikėjų, kurie buvo suplanavę koncertuoti Lietuvoje, savo pasirodymus jau nukėlė į kitus metus“, – LRT KLASIKAI sako Lietuvos muzikos verslo asociacijos (LMVA) direktorius Vaidas Stackevičius.

Tokio kultūrinio renginių alkio, kaip matyti dabar, per karantiną, visuomenė dar nebuvo patyrusi. Vokietijoje ir Prancūzijoje atšaukti visi vasaros festivaliai, italai atsargiai planuoja tik rudens kultūrinius renginius.


Panašu, kad išalkusiems kultūros, dar teks pakentėti – vis labiau panašėja, kad ir Lietuvos koncertų ir festivalių mėgėjai nieko gero tikėtis šią vasarą neturėtų. Kaip ilgai visa tai gali tęsti ir kada galėsime koncertų klausytis salėje, o ne prie kompiuterių ar automobiliuose?

Parduotuvėms ar prekybos centrams atsidaryti reikia vienos ar kelių dienų, o kad įvyktų renginys, reikia mėnesių, kad būtų atlikti pasiruošimo, derinimo, komunikacijos, bilietų pardavimo darbai.

LMVA direktorius V. Stackevičius sako, kad šiuo metu niekaip neišeina dėlioti renginių planų, mat nuolat tenka stebėti informaciją iš Vyriausybės, o konkrečių pažadų vis nesulaukiama. „Būtų labai gerai žinoti, bent preliminariai, kiek truks tas renginių draudimas, – sako V. Stackevičius. – Pagal tokią informaciją būtų galima pradėti kažką planuoti.“

Anot jo, daugelio šalių vyriausybės tokius planus yra paskelbusios, tad kultūrininkams yra aišku, ką planuoti. „Italai, ispanai arba danai (yra nurodę konkrečius terminus – LRT.lt). (Šios šalys – LRT.lt) nurodo skirtingus terminus. Vienur iki liepos pabaigos, kitur iki rugsėjo 1-osios (truks kultūros renginių draudimas – LRT.lt)“, – sako LMVA direktorius.

Pagal dabartinį preliminarųjį planą, planuojama pradėti dalinę kultūros įstaigų veiklą be masinių renginių. Jei toliau ta situacija neblogės, viskas turėtų grįžti į normalias vėžias.

Reikia suprasti, kad parduotuvėms ar prekybos centrams atsidaryti reikia vienos ar kelių dienų, tikina jis. „O kad įvyktų renginys, reikia mėnesių, kad būtų atlikti pasiruošimo, derinimo, komunikacijos, bilietų pardavimo darbai. Ta informacija mums būtų reikalinga kuo anksčiau, kad panaikinus draudimus galėtume pradėti vykdyti kultūros renginius, – viliasi V. Stackevičius. – Suprantame, kad niekas tiksliai viso šito pasakyti negali, tačiau bent jau preliminariai, manau, galima būtų įvardyti. Kol kas žinome tik tiek, kad kultūros renginiai (į įprastą gyvenimą – LRT.lt) bus grąžinti paskiausiai.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas sako, kad draudimų trukmė priklausys nuo koronaviruso pandemijos situacijos Lietuvoje. „Nuo to, kaip mums pavyks ją suvaldyti, – sako jis. – Turbūt visi suprantame, kad pirmasis interesas yra žmonių sveikata ir gyvybės. Jeigu pandemijos situaciją pavyks suvaldyti, tai nuosekliai ateis tas etapas, kai pradės vykti šiuo metu uždrausti renginiai.“

Anot kultūros ministro, Vyriausybė tik praėjusią savaitę pradėjo pirmojo karantino švelninimo etapą, o spėlioti dėl konkrečių draudimų panaikinimo terminų yra labai sudėtinga. „Matysime jo rezultatus. Dabar turime sulaukti situacijos vertinimo. Antrajame etape, pagal dabartinį preliminarųjį planą, planuojama pradėti dalinę kultūros įstaigų veiklą be masinių renginių. Jei toliau ta situacija neblogės, viskas turėtų grįžti į normalias vėžias palaipsniui. Tačiau terminus šiuo metu pasakyti yra labai sunku. Dar kartą pabrėžiu, kad valstybėje yra ekstremali situacija“, – tikina M. Kvietkauskas.

Ši vasara bus liūdna muzikos festivalių bei koncertų mėgėjams, neabejoja V. Stackevičius. Nors apie tai, kad neįvyks, yra pranešę tik Anykščiuose kasmet vykstančio sunkiosios muzikos festivalio „Velnio akmuo“ („Devilstone“) rengėjai, LMVA vadovas neabejoja, kad kiti festivalių ir koncertų organizatoriai paseks šiuo pavyzdžiu. Anot jo, yra visiškai sustojusi išankstinė bilietų į festivalius ir kitus renginius prekyba.

Atlikėjas, kuris planuoja savo turą po Europą, galėtų, pavyzdžiui, atvykti į Lietuvą, tačiau negalėtų atvykti į kitą šalį. Tad daugelis renkasi tą saugų scenarijų – perkelti turą į kitą laikotarpį.

„Savaime suprantama, kad žmonės bilietų neperka. Dalis atlikėjų, kurie buvo suplanavę koncertuoti Lietuvoje, savo pasirodymus jau nukėlė į kitus metus“, – pastebi V. Stackevičius.

Festivalių rengėjams, anot V. Stackevičiaus, reikėtų skubiai ieškoti kitų atlikėjų, tačiau „šiuo metu tai padaryti būtų labai sunku“. „Niekas nežino, kaip čia bus, ar skraidys avialinijos. Galbūt vienoje šalyje to karantino jau nebus, o kitoje jis vis dar truks. Atlikėjas, kuris planuoja savo turą po Europą, galėtų, pavyzdžiui, atvykti į Lietuvą, tačiau negalėtų atvykti į kitą šalį. Tad daugelis renkasi saugų scenarijų – perkelti turą į kitą laikotarpį“, – įsitikinęs LMVA direktorius.

Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje Austė Zdančiūtė praneša, kad prancūzai iš karantino režimo išeiti planuoja gegužės 11 dieną. Pasak jos, kultūriniai renginiai taip greitai vykti tikrai nepradės. „Prezidentas Emmanuelis Macronas savo pranešime minėjo liepos vidurį, kaip preliminarią datą, kai galėtų tam tikras kultūrinis veiksmas grįžti į savo vėžias“, – informuoja kultūros atašė Prancūzijoje.

Karantino nepakankamai prancūzai laikosi. Išėjus į gatvę galima pamatyti daugybę žmonių, o kaukių dėvėjimas čia, Prancūzijoje, nėra privalomas.

Tačiau, anot A. Zdančiūtės, ministras pirmininkas Edouardas Philippe`as mini kitą datą – liepos pabaigą, o kultūros ministras Franckas Riesteris kalba kur kas optimistiškiau. „Pasak jo, mažesni kultūriniai renginiai galėtų būti vykdomi ir anksčiau – iki liepos vidurio“, – sako ji.

A. Zdančiūtė sako pastebinti, kad prancūzai karantino ne itin laikosi. „Gatvėje galima pamatyti daugybę žmonių, o kaukių dėvėjimas čia, Prancūzijoje, nėra privalomas, – sako A. Zdančiūtė.

Nuo koronaviruso itin nukentėjusi Italija dar nėra paskelbusi oficialaus išėjimo iš karantino plano, informuoja kultūros atašė Italijoje Laura Gabrielaitytė-Kazulėnienė. „Toks planas yra rengiamas, – tikina ji. – Kai kuriuose regionuose jau atsidaro knygynai. O šiaip visas kultūros laukas gyvena laukime.“

Plačiau apie visa tai – radijo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi