Kultūra

2015.10.14 09:49

Šių metų „Gaidos“ festivalio išskirtinis svečias – amerikiečių kompozitorius T. Riley

Į Vilnių atvyko legendinis amerikiečių kompozitorius Terry Riley. 80-metį švenčiantis kompozitorius Europoje surengs tik keturis koncertus: du Švedijoje, po vieną Danijoje ir Lietuvoje. Šis koncertas Vilniuje – tai įžanginis kitą savaitę prasidedančio 25-ojo „Gaidos“ festivalio koncertas.

Kompozitoriai Heineris Goebbelsas, Philipas Glasas – pernai, šiemet „Gaidos“ festivalio išskirtinis svečias – amerikiečių kompozitorius, minimalizmo pradininku vadinamas T. Riley.

Pastarąjį dešimtmetį beveik nekoncertuojantis T. Riley 80-mečio proga surengė gastroles Europoje. Jis į Vilnių atvyko iš Švedijos, kur surengė du iš keturių koncertų Europoje. Drauge su juo – sūnus, gitaristas Gyanas bei gitaristų duetas iš Švedijos „The Gothenburg Combo“.

Vilniuje skambėjo skirtingo laikotarpio T. Riley muzika, sūnus atliko ir visiškai naują tėvo kūrinį.  

„Priežastis, dėl kurios atsirado gitaros mano muzikoje, yra ta, kad mano sūnus, būdamas dvylikos, loterijoje laimėjo gitarą. Tai buvo pirmas kartas, kai mano namuose suskambėjo gitara. Kol jis, būdamas paauglys, mokėsi groti, ėmiau žavėtis gitara, kaip instrumentu, ir pradėjau jai rašyti muziką“, – pasakoja kompozitorius T. Riley.

„Jis man parašė solo kūrinį, kai buvau 18 metų. Ir pernai parašė, jau kai man 36 metai, taigi kas aštuoniolika metų tėvas man sukuria po solo kūrinį. Tai bus trečias kartas, kai atliksiu naująjį kūrinį. Jį sukurti tėvą įkvėpė paslaptingas žmogus Diegas, kurį jis sutiko Valensijoje prieš daug daug metų“, – prisimena gitaristas, T. Riley sūnus G. Riley.

T. Riley yra minimalizmo pradininkas, atskaitos tašku tapo jo 1964-aisiais sukurtas kūrinys „In C“, kuris, skambėjo ir koncerte Vilniuje. Šis kūrinys davė pradžią naujai muzikos krypčiai, kurią po T. Riley tęsė ir interpretavo tokie kompozitoriai, kaip P. Glasas, Steve`as Reichas, Arvo Partas.

„Dabar, kai kuriu muziką, tarsi sluoksniuoju tęsdamas tai, ką jau esu sukūręs, tarsi pasirenku kitą kelio išsišakojimą. Taigi, mane šiandien įkvepia tai, ką sukūriau ankščiau“, – aiškina T. Riley.

Šis T. Riley koncertas – įžanginis 25-ojo „Gaidos“ festivalio koncertas. Festivalis prasidės spalio 23-iąją, iš viso „Gaida“ pakvies į keturiolika koncertų, skambės 43 autorių muzika, o tarp 16 lietuvių kompozitorių kūrinių – net 10 premjerų.