Kultūra

2020.04.16 11:58

MO muziejaus ir LRT projektas „20 Lietuvos meno istorijų“: lietuviškąja Frida Kahlo vadinama Marija Teresė Rožanskaitė

aštuntoji istorija
LRT.lt2020.04.16 11:58

Sovietmečiu moterims dailininkėms pelnyti pripažinimą buvo labai sunku. Marija Teresė Rožanskaitė (1933–2007), neabejotinai, viena drąsiausių moterų dailininkių, dėmesį prikaustanti ne tik savo kūryba, bet ir gyvenimo istorija.

M. T. Rožanskaitės darbai retai patekdavo į parodų erdves, jai sunkiai sekėsi pritapti sovietinėje sistemoje ir menininkų aplinkoje. Jau ankstyvojoje kūryboje Rožanskaitė laužė oficialius sovietinės dailės standartus – pradėjo kurti asambliažus.

Vienas ryškiausių jos ankstyvosios kūrybos darbų – asambliažas „1941-ieji metai“ (1972). Kūrinyje kampuotos, sulaužytos žmonių figūros žvelgia į traukinio vagone atsivėrusį plyšį. Tai pasakojimas apie lietuvių trėmimus – tragiškus žmonių likimus ir paniekintą žmogiškumą. Kartu tai autobiografinė istorija apie menininkės šeimos tragediją – 1941 m. jos šeima buvo ištremta, o tėvas sušaudytas. M. T. Rožanskaitei tremtyje susirgus maliarija, mama ryžosi kartu su dukra pabėgti iš tremties ir grįžti į Lietuvą.

Menininkės dienoraštyje įrašyti žodžiai „Tenka mylėti gyvenimą, nuo kurio taip kenčiu“ atspindi jos kūrybos asmeniškumą ir jautrumą. M. T. Rožanskaitė išgarsėjo medicininės tematikos kūriniais – rentgeno kabinetų, širdies operacijų ir ligoninių vaizdais. Šie kūriniai – tai sergančios sovietmečio visuomenės, žmogaus bejėgiškumo ir politinės prievartos metaforos.

Rožanskaitė ne tik drąsiomis temomis, bet ir menine raiška pralenkė savo gyvenamąjį laiką. Ji savitai išplėtojo asambliažo techniką – kruopščiai pjaustydavo drobę, ją sluoksniuodavo, taip sukurdama įspūdį, jog kūrinyje regime daug skirtingų paveikslų. Vėliau M. T. Rožanskaitė pradėjo kurti performansus ir instaliacijas politinėmis, ekologinėmis temomis.

M. T. Rožanskaitė, priešingai negu daugelis dailininkų, nesekė tuo metu vyravusia tapybos mokykla. Jos kūrybos išskirtinumas – žmogaus ir technikos santykis, laužytos, iškreiptos formos, fotorealizmo bruožai ir intensyvios spalvos.

Neatsitiktinai M. T. Rožanskaitė vadinama lietuviškąja Frida Kahlo – nevaržoma ir drąsia menininke, nepritapusia savo laiku.

Žiūrėkite videopasakojimą:

MO muziejaus ir LRT projektas „20 Lietuvos meno istorijų“: Marija Teresė Rožanskaitė – viena drąsiausių dailininkių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.