Kultūra

2020.04.15 22:20

Karantino švelninimo akivaizdoje, kultūros renginių ateitis vis dar miglota

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.15 22:20

Kultūros įstaigos rengia siūlymus, kaip kitą mėnesį galėtų saugiai atverti bibliotekų, muziejų duris, jeigu epidemiologinė situacija leis tai padaryti.

Pasak kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko, karantinui užsitęsus šiandien numatytų lėšų nuostoliams padengti neužteks. Tuo metu nuo kovo vidurio be koncertų salių likę Lietuvos orkestrai ieško būdų, kaip priminti apie save klausytojams, palaikyti visus, likusius namuose ar dirbančius gydymo įstaigose.

Uždarius koncertų sales netekę galimybės net repetuoti kartu muzikantai imasi iniciatyvų, skirtų pakelti nuotaikai. Kaip ir sportininkai, muzikantai kasdien turi dirbti savarankiškai – groti. Vieni tai daro sodyboje, kiti miesto bute. Tačiau jie mokosi groti ir dar neišbandytais instrumentais, skaito poeziją savo augintiniams ar siunčia linkėjimų iš medžio viršūnių.

Vilniaus šventojo Kristoforo kamerinio ir Nacionalinio simfoninio orkestrų muzikantai primena klausytojams apie save nuotaikinguose vaizdo klipuose. Įprastai matomi pasipuošę scenoje, muzikantai filmavosi namų aplinkoje ir kūrybiškai pažvelgė į izoliaciją.

Tačiau kultūros ministras teigia, kad atlikėjams, kaip ir aktoriams, dar prireiks kantrybės: koncertų ir teatrų salės bus paskutinės, kurioms vėl bus leista veikti.

„Masinių renginių draudimo atšaukimas dar tikrai, jei ir įvyktų, tai įvyktų paskutiniais etapais, negalime pasakyti, kada bus leidžiami“, – nurodė kultūros ministras.

Vyriausybė nusprendė skubiai parengti įstatymo pataisas, kad renginių organizatoriams laikinai būtų suteikta galimybė susitarti su vartotojais, pasiūlyti kitą renginio laiką arba ilgesnį terminą, per kurį turėtų grąžinti pinigus už bilietus.

Karantino varžtai šiek tiek atlaisvinti tik renginiams lauke.

„Leidžiami renginiai lauko sąlygomis, kai dalyviai neišlipa iš automobilių, pavyzdžiui, kinas, stebint jį automobiliuose“, – aiškina M. Kvietkauskas.

Pirmuosius kino seansus sėdint automobiliuose planuojama pradėti dar šią savaitę Vilniuje, „Litexpo“ parodų ir kongresų centro aikštelėje.

Kitos kultūros įstaigos – muziejai, archyvai, galerijos ir bibliotekos rengia planus, kaip galėtų saugiai atnaujinti darbą.

„Pačias idėjas turėtų pateikti Kultūros ministerija. Žinau, kad yra galvojama, kaip atlaisvinti tokių įstaigų, kur nesusirenka daug žmonių, darbą. Tai bibliotekos arba muziejai. Bet tokius siūlymus COVID-19 valdymo komitetui turėtų pateikti Kultūros ministerija“, – pabrėžia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jeigu pandeminė situacija Lietuvoje gerės, šios įstaigos atverti duris tikisi jau po dviejų savaičių.

„Kiekviena biblioteka turi savo vizijas, Adomo Mickevičiaus biblioteka planuoja pirmiausia atsidaryti skaitytojams, kad jie galėtų pasiimti knygas į namus. Šitos paslaugos skaitytojai labiausiai pasigenda“, – pasakoja Lietuvos apskričių bibliotekų asociacijos pirmininkė Emilija Banionytė.

Kultūros žmones pasveikinęs su Pasaulio kultūros diena Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad svarbu išvengti taupymo kultūros sąskaita bei stiprinti pagalbą regionams. Pasak Prezidento patarėjos, nuogąstaujama, kad krizė gali pagilinti ir taip didelį kultūros paslaugų kokybės ir prieinamumo atotrūkį tarp didžiųjų miestų ir rajonų.

„Savivaldybių merai jau dabar pradeda numatyti, kad nesurinks pakankamai gyventojų pajamų mokesčio, kokį surinko 2019, ir natūralu, kad taupymo procesas savivaldybėse tikrai prasidės. Ir į kultūros sektorių turi žvelgti ne tik iš trumpalaikės perspektyvos, bet ir iš ilgalaikės perspektyvos“, – nurodė prezidento patarėja Sonata Šulcė.

Kultūros ministras teigia, jog dėl galimo rajonų savivaldybių savivaliavimo jau yra tekę tarpininkauti, kad regionų kultūros įstaigų darbuotojams nebūtų taikomos prastovos.

Pasibaigus karantinui planuojamas padarinių visam kultūros sektoriui tyrimas.