Kultūra

2020.04.15 19:26

Maro laikų gydytojus primenančiu kostiumu menininkė siekia suteikti vilties: pandemija bus įveikta

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.15 19:26

Septyniolikto amžiaus marą menanti Italijos gydytojo kaukė – tokį vaizdą trečiadienį Kauno laisvės alėjoje galėjo išvysti pavieniai praeiviai.

Tokį performansą miesto širdyje surengė Auksinio kryžiaus laureatė menininkė Gintarė Minelgaitė. Tačiau maro kaukė buvo skirta ne gąsdinti, o suteikti vilties – kad pandemija bus įveikta.

Ištuštėjusioje Laisvės alėjoje tarp žydinčių narcizų ryškus geltonas kostiumas su 17 amžiaus Italijos maro gydytojo kauke. Taip apsirengusi žygį per Laisvės alėją sumanė surengti menininkė, žinoma slapyvardžiu Dr. GoraParasit. Plakatą su užrašu „Viskas bus gerai“ nešanti menininkė sako norėjusi paskatinti pozityvias emocijas.

„Mes treniruojame smegenis baime, kiekvieną dieną žinome, kad situacija baisi, virusas pavojingas. Manau, vienintelis dalykas, ką galime daryti, tai sportuoti namie ir save treniruoti pozityviai mąstydami, galvodami apie ateitį, kad viskas bus gerai“, – sako menininkė.

Kaune – menininkės žygis: su maro gydytojo kauke skleidė žinią, kad viskas bus gerai

Kostiumą menininkė pasisiuvo pati. Jam panaudojo latekso likučius, kurie liko dėl karantino taip ir neįvykus planuotam performansui MO muziejuje.

„Geltona yra pozityvi spalva, skleidžia šviesą, šilumą ir žiūrint ilgai suaktyvina kairįjį pusrutulį ir skatina loginį mąstymą. Manau, kad turime išlaikyti tą loginį mąstymą, kad galėtume padėti sau ir artimiesiems“, – aiškina Dr. GoraParasit.

Einančią menininkę pastebėję praeiviai spėliojo, ar ji simbolizuoja gandrą, ar marabu, tačiau, kad nešama viltis – nedvejojo.

„Koroną mes nugalėsim. Gandras – gyvybės simbolis. Reikia tikėti, kad viskas bus gerai“, – įvertino stebėtojai.

„Panašios kaukės su ilgu snapu Venecijoje buvo maro meto gydytojų. Eina ir sako, kad viskas bus gerai, reiškia, viskas ir baigsis gerai“, – pastebi praeivė.

Pati menininkė sako, jos kostiumas tarsi apsauga nuo viruso. Jei senovėje ilgos kaukių nosys buvo naudojamos kvepiančioms žolelėms, tai dabar gali padėti išlaikyti socialinį atstumą.

„Kvėpavimui, žiūrėjimui po apačia yra šalmas, kuris apsaugo nuo bet ko. Kostiumas nepraleidžia nieko. Aš viduj prakaituoju, tai gal kažkiek net jaučiuosi kaip gydytoja, kurie visą dieną prakaituoja“, – svarsto menininkė.

Su ryškiu geltonu kostiumu ir žinute, kad viskas bus gerai, menininkė planuoja pasirodyti ir kitose Lietuvos vietose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.