Kultūra

2020.04.15 11:04

Nausėda po pokalbio su kultūros atstovais ragina įvertinti sektoriaus nuostolius

LRT.lt 2020.04.15 11:04

Prezidentas Gitanas Nausėda balandžio 15-ąją su kultūros ministru Mindaugu Kvietkausku ir kultūros organizacijų atstovėmis aptarė koronaviruso pandemijos COVID-19 sukeltos krizės padarinių ir nuostolių kultūros sektoriuje šalinimo planą, ekonomines prognozes ir paveldosaugos klausimus, praneša prezidento komunikacijos grupė. 

„Krizės akivaizdoje atsigręždami į kultūrą rodome savo valstybės brandą. Kultūros ministerija žengė pirmą žingsnį ir pasiekė, kad būtų numatytas finansavimas kultūros sektoriui krizės metu, tačiau galima nuveikti kur kas daugiau“, – sakė šalies vadovas.

Virtualiame susitikime dalyvavo kultūros ministras M. Kvietkauskas, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato generalinė sekretorė Asta Junevičienė, Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos direktorė Roma Survilienė ir Šilutės r. savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja, asociacijos „Kultūros savivaldos kolegija“ kanclerė Vilma Griškevičienė.

Pasak prezidento, svarbu išvengti taupymo kultūros sąskaita ir stiprinti pagalbą regionams: pandemijos krizė gali pagilinti ir taip didelį kultūros paslaugų kokybės ir prieinamumo atotrūkį tarp didžiųjų miestų ir rajonų.

Šalies vadovas domėjosi, kokių konkrečių priemonių reikia savivaldybėms, norint jį mažinti. Per pokalbį buvo akcentuota, kad Lietuvos kultūros taryba turėtų gauti pakankamą finansavimą, užtikrinantį ne tik jos vykdomų programų tęstinumą, bet ir pajėgumą atliepti naujus krizės sąlygotus iššūkius.

Valstybės vadovas paskatino kuo greičiau atlikti tokius kultūros ekonominės ir socialinės vertės tyrimus, pasitelkiant Vyriausybės strateginės analizės centro ekspertizę.

Prezidentas atkreipė dėmesį ir į tai, kad 2020-ieji Lietuvoje yra paskelbti UNESCO Pasaulio paveldo metai, tačiau šalyje pasigendama strateginio požiūrio į paveldą ir skaidrumo.

Pokalbyje buvo aptarti galimi artimiausi veiksmai, kad Lietuva kuo greičiau pilnai įgyvendintų savo tarptautinius įsipareigojimus, sukurdama aiškią ir efektyvią Vilniaus senamiesčio apsaugos ir priežiūros sistemą.

Sutarta, kad Kultūros ministerija sutelks pastangas Vilniaus senamiesčio specialiojo plano patvirtinimui, taip pat Vilniaus bendrojo plano procese bus atliktas poveikio paveldui vertinimas, pasitelkiant tarptautinius ekspertus.