Naujienų srautas

Kultūra2020.04.14 10:27

Lietuvių kompozitorė sulaukė naujo įvertinimo JAV: iškart plūstelėjo dirigentų ir vadybininkų laiškai

Mindaugas Klusas, LRT.lt 2020.04.14 10:27

Niujorke gyvenanti lietuvių kompozitorė Žibuoklė Martinaitytė tapo prestižinio Johno Simono Guggenheimo atminimo fondo stipendininke. Ji atsidūrė tarp 175 meno ir mokslo veikėjų, atrinktų iš 3 tūkst. kandidatų sąrašo. Galima teigti, kad lietuvė nuo šiol priklauso tokių muzikos garsenybių kaip Davidas Langas, Laurie Anderson ar Aaronas Coplandas draugijai.

„Iš tiesų Guggenheimo stipendija yra nepaprastai svarbus ir reikšmingas pasiekimas. Ne tik solidi finansinė parama, bet ir didžiulis prestižas. Kūrėjo biografijoje įrašas apie ją, bent jau JAV, yra itin aukštos meninės kokybės ženklas. Visi apie tai žino, kiekvienas atkreipia dėmesį. Labai dažnai nuo šios stipendijos prasideda naujas stiprus kūrybinis periodas“, – LRT.lt teigė Guggenheimo atminimo fondo stipendininkė.

Ji juokėsi, kad pagal amerikietiškus – ne lietuviškus – standartus stipendijos užtenka puikiai pragyventi ištisus metus.

J. S. Guggenheimo atminimo fondas (John Simon Guggenheim Memorial Foundation) iš viso skyrė 175 stipendijas rašytojams, mokslininkams ir menininkams, veikiantiems 53 mokslo ir meno srityse.

Stipendininkai atrinkti iš beveik 3 tūkst. kandidatų. Pagrindiniais atrankos kriterijais laikomi ankstesni pasiekimai ir kūrybos potencialas.

Apie atsiveriančias galimybes, pasak Ž. Martinaitytės, kalbėti dar anksti, reikia palūkėti bent metus.

„Tačiau atsivers daugybė durų, kurios iki šiol man buvo uždarytos. Tikrai bus lengviau sudominti koncertų, festivalių rengėjus, neabejoju, kad rasis naujų užsakymų“, – teigė Ž. Martinaitytė.

Vos tik buvo paskelbtas Guggenheimo stipendininkų sąrašas, lietuvė pradėjo gauti laiškų iš įvairių dirigentų ir koncertų rengėjų.

„Suprantama, dabar karantino laikas, tad sunku spręsti, kaip toji ateitis susiklostys…“ – svarstė ji.

2019 metais prestižiniuose apdovanojimuose „Global Music Awards“ Niujorke Ž. Martinaitytė pelnė du aukso medalius už kompaktinę plokštelę „Prarasto grožio beieškant...“ (In Search of Lost Beauty) geriausio albumo ir geriausio kompozitoriaus kategorijose.

Plokštelę 2019 metų kovą 1 dieną išleido JAV įrašų kompanija „Starkland Records“.

Leidinį kompozitorius Ingramas Marshallas įvertino taip: „Jei ši muzika jus įtrauks į paslaptingą svajonių pasaulį, nesijaudinkite dėl to – ji tik daro savo darbą.“

2020 metais Ž. Martinaitytei įteikta Vyriausybės premija. Jos muzika plačiai atliekama JAV ir Europoje.

Nuo 1925-ųjų fondas yra skyręs daugiau nei 375 mln. JAV dolerių 18 tūkst. asmenų, tarp jų – daugybei Nobelio ir kitų reikšmingų tarptautinių premijų laureatų.

Stipendijų programą Simonas ir Olga Guggenheimai įsteigė savo sūnaus atminimui.

Ž. Martinaitytė-Rosaschi gimė 1973 metais Sankt Peterburge. 1979–1991 metais mokėsi Kauno Juozo Naujalio meno mokykloje, vėliau studijavo kompoziciją Lietuvos muzikos akademijoje (iš pradžių prof. Broniaus Kutavičiaus, vėliau – prof. Juliaus Juzeliūno klasėje).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi