Kultūra

2020.04.08 22:15

Sigitas Parulskis: literatūra negyvena sporto ir rekordų pasaulyje, kur kiekviena nauja knyga privalo toliau nušokti

Sigitas Parulskis, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2020.04.08 22:15

„Jie prašo pasakyti, kokias knygas verta skaityti, kokias labiausiai mėgstu. Tačiau visada susiduriu su problema, kad tai nieko vertas dalykas – duoti kitiems receptą patiekalo, kuriam ingredientus turi tik tu pats“, – LRT KLASIKAI sako poetas, eseistas, dramaturgas, kritikas ir vertėjas Sigitas Parulskis.

Mums turėtų rūpėti ne tik naujos, plačiai reklamuojamos knygos. Žmogaus gyvenime žymiai svarbesnės tos, kurios padarė didelę įtaką ir keliauja su mumis toliau. LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ startuoja nauja rubrika „Mano skaitiniai“. Joje sužinosime, kokios knygos yra svarbios rašytojui S. Parulskiui.


Apie knygas kalbėti labai nelengva, sako buvęs „Šiaurės Atėnų“ redaktorius. „Anksčiau galvojau, kad sunkiausia kalbėti apie naujas knygas, bet apie senas knygas – nė kiek nelengviau“, – teigia S. Parulskis.

„Žmonės manęs dažnai prašo sudaryti kokį nors knygų sąrašą“, – prisipažįsta eseistas. – Prašo pasakyti, kokias knygas verta skaityti, kokias labiausiai mėgstu. Tačiau tai nieko vertas užsiėmimas – duoti kitiems receptą patiekalo, kuriam ingredientus turi tik tu pats.“

Literatūra negyvena kažkokiame sporto ir rekordų pasaulyje, kur kiekviena nauja knyga privalo toliau nušokti, ką nors numesti ar daugiau iškelti.

„Skonis, literatūrinis skonis arba skonis knygoms yra labai individualus ir asmeninis dalykas“, – neabejoja jis.

Pašnekovas sako, kad šiuo metu, kai naują knygą įsigyti sunkiai pavyktų, verta pažvelgti į savo namų lentynas. Rašytojas atvirauja, esą viena jo mėgstamiausių knygų yra 1999 metais išleistas Josifo Brodskio eseistikos rinkinys „Poetas ir proza“.

Senos ir naujos knygos man neegzistuoja, sako S. Parulskis. „Senos knygos man dažnai būna vėl naujos, kai jas skaitau po tam tikro laiko. Gera knyga negali senti, o nauja knyga neturi jokio pranašumo prieš anksčiau išleistas, – įsitikinęs jis. – Literatūra negyvena kokiame nors sporto ir rekordų pasaulyje, kur kiekviena nauja knyga privalo kuo toliau nušokti, ką nors numesti ar daugiau iškelti.“

Parengė Vismantas Žuklevičius

Plačiau apie knygas, kurios padarė didelę įtaką rašytojui Sigitui Parulskiui – radijo įraše: