Kultūra

2020.04.08 14:43

Vyriausybė patvirtino papildomų 5 mln. eurų paramą kūrinių skaitmenizavimui ir kino sektoriui

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.04.08 14:43

Trečiadienį kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas Vyriausybės posėdyje ir pasitarime pristatė papildomas dvi priemones Kultūros skatinimo ir koronaviruso (Covid-19) plitimo sukeltų pasekmių kultūros srityje mažinimo priemonių plane. Abi priemonės buvo patvirtintos.

„Kompleksinę kultūros sektoriaus skatinimo programą sudarys skubios priemonės, padėsiančios pajamas praradusiems kūrėjams ir kultūros organizacijoms tęsti veiklą ir gauti pajamų, taip pat priemonės, leisiančios po karantino ribojimų grįžti prie įprastų veiklos apimčių“, – sako kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Programą Kultūros ministerija vykdys kartu su Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kino centru.

Siūlytos šios dvi priemonės:

1) reikalinga skubi kultūros produktų ir paslaugų perkėlimo į skaitmeninę erdvę programa juridiniams asmenims – kultūros organizacijoms, įskaitant NVO ir biudžetinio sektoriaus kultūros įstaigas.

- Priemonė skiriama skaitmeninių kultūros produktų ir paslaugų kūrimui, kurios bus kuriamos atliepiant pasikeitusius kultūros vartojimo poreikius karantino metu ir po jo.

- Priemonei įgyvendinti papildomai reikalingi 3 mln. EUR, kuriuos administruotų Lietuvos kultūros taryba.

- Teikti paraiškas galės visos kultūros organizacijos, priemonės įgyvendinimą galima pradėti nedelsiant balandžio mėn.

2) reikalinga skirti 2 mln. EUR Lietuvos kino sektoriui, kuriuos administruos Lietuvos kino centras, skirdamas paramą kino gamybai ir platinimui, priemonėms, skatinančioms kino teatrų atsigavimą, naujiems TV ir kino produktams kurti ir kt.

Vyriausybės protokolinis sprendimas – pritarta bendru sutarimu.

Kultūros ministerija šiuo metu jau įgyvendina kultūros sektoriaus skatinimo priemones. Kartu su Lietuvos kultūros taryba perskirsčius Kultūros rėmimo fondo lėšas, 600 tūkst. eurų skirta kūrybinėms stipendijoms. Šiuo metu Lietuvos kultūros taryba jau priima kūrėjų paraiškas, stipendijas planuojama skirti daugiau nei 300 kūrėjų.

Vyriausybei skyrus papildomus 2 mln. eurų meno kūrėjų socialinės apsaugos programai, jau šiuo metu yra skiriamos išmokos kūrybines prastovas patiriantiems kūrėjams. 3 mėnesius mokamos prastovos turėtų padėti kūrėjams išgyventi šį sudėtingą laikotarpį ir suplanuoti bei pradėti įgyvendinti kūrybines veiklas jam pasibaigus.

Daugiau kaip 700 tūkst. eurų kompensacinio atlyginimo už asmeninį atgaminimą lėšų, kurias administruoja Lietuvos kultūros taryba, suderinus su autorių ir gretutinių teisių asociacijomis, bus skiriama vienkartinėms išmokoms individualiai dirbantiems kūrėjams, kurie dėl karantino prarado pajamas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.