Kultūra

2015.10.08 09:42

Garsios Lietuvos muzikų dinastijos atstovui – ovacijos Niujorko „Carnegie Hall“

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2015.10.08 09:42

Tai, ko koncertuodamas per šiek tiek daugiau nei pusmetį pasiekė pianistas ir dailininkas Viktoras Paukštelis, galėtų pavydėti ne vienas kūrėjas – kovą rečitalis Berlyno filharmonijoje, o jau rugsėjo pabaigoje jis koncertavo kitoje prestižinėje salėje – Niujorko „Carnegie Hall“.

„Šie du koncertai buvo pagrindiniai mano šio sezono pasirodymai. Garbė ir didžiulė atsakomybė – groti ir Berlyno filharmonijoje, ir Niujorko „Carnegie Hall“, nes jų scenose yra koncertavę daugybė pasaulinio garso muzikantų. Todėl man reikėjo savyje įveikti ne vieną barjerą. Bet svarbiausia – gerai groti“, – sugrįžęs iš Niujorko, prisipažino V. Paukštelis.

Dalindamasis koncerto vienoje prestižiškiausių pasaulio salių įspūdžiais, pianistas neslėpė, kad koncertas nebuvęs lengvas, tekę įveikti ir didžiulį jaudulį, ir pasistengti, kad atliekamų kūrinių muzika lietųsi, žiūrovams nepastebint jokių pastangų.

„Koncerto Niujorke metu teko pakovoti su savimi. Nebuvo lengva, bet žinau – tai suteiks jėgų ateičiai ir patirties kitiems atsakingiems koncertams. Nors iš savo draugų buvau girdėjęs, kad „Carnegie Hall“ publika – itin reikli,  šalta, susirenka muzikos snobai, bet mano atveju buvo atvirkščiai. Sugrojus pirmuosius kūrinius, salė buvo mano. Iš karto mane palaikė, klausė, plojo, rėkė, o galiausiai net atsistojo“, – dalijosi įspūdžiais V. Paukštelis.

Koncerto išvakarėse dar Lietuvoje jis nerimavo, ar jo koncertas Niujorke susilauks muzikos gerbėjų susidomėjimo. Bet  V. Paukšteliui pasisekė ir šiuo požiūriu – „Carnegie Hall“ rečitalių salė buvo pilna. Pasiklausyti garsios  Lietuvos muzikų dinastijos (senelis Viktoras Radovičius buvo žinomas smuikininkas, senelė Miriam Azizbekova – pianistė ir pedagogė, mama – pianistė ir Balio Dvariono muzikos mokyklos  pedagogė, tėvas Viktoras Paukštelis ir brolis Vytautas Paukštelis – kompozitoriai – red.) atstovo  atėjo nemažai Niujorko klasikinės muzikos gerbėjų, aukštųjų muzikos mokyklų studentų, Niujorke gyvenančių Amerikos lietuvių, Lietuvos diplomatų.  

Kaip reta Niujorko „Carnegie Hall“, po koncerto V. Paukštelis, išėjęs iš salės, fojė nustebo pamatęs, kad laukia didelis būrys žiūrovų, panorusių įsigyti jo kompaktinių plokštelių, nusifotografuoti ir paprašyti autografo.

Asmeninio archyvo nuotr.

Paklaustas, ką jam, kaip muzikantui, duos tai, kad muzikinėje biografijoje bus įrašytas koncertas „Carnegie Hall“, V. Paukštelis šyptelėjo: „Biografija man – ne taip svarbu. Kai alpinistai užlipa į Monblaną,  po to pasistengia įveikti Everestą. Lipa tam, kad užliptų, o ne tam, kad įsirašytų biografijoje tik šį faktą. Tai man koncertas „Carnegie Hall“ – lyg Everesto įveikimas. O tą pergalę dar labiau paryškino tai, kad pavyko užkariauti publikos širdį.“

Sudarydamas koncertinę programą koncertui „Carnegie Hall“, V. Paukštelis įtraukė dalį kūrinių, kuriuos atliko per koncertą Berlyno filharmonijoje, bet dalis buvo ir specialiai parengtų būtent šiam pasirodymui – D. Scarlatti  „Sonata in D minor K.9“,  „Sonata in E major K.380“ ir „Sonata in D minor K.141“, o taip pat – R. Schumanno „Vaikų scenos“ bei F. Liszto „Mefisto valsas“.

Dabar pianistas rengiasi kitam atsakingam koncertui Paliesio dvare su pasaulinio garso Suomijos operos dainininke Riikka Hakola, dainavusia Metropoliteno operoje Niujorke,  Maskvos Didžiajame teatre bei kitose prestižinėse scenose.

„Su R. Hakola susipažinome po mano koncerto Berlyno filharmonijoje.  Po kurio laiko ji atvažiavo į Lietuvą ir mums kilo idėja surengti bendrą koncertą, o metų gale galbūt teks koncertuoti Kanadoje, bet tai – ateitis, o šiomis dienomis man svarbiausia – spalio 11 dienos koncertas Paliesyje“, – sakė V. Paukštelis, intensyviai repetuojantis kiekvieną dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.