Kultūra

2020.04.02 21:24

Kauno valdžia taupo kultūros sąskaita, bet sostinei ir uostamiesčiui tai – ne pavyzdys

Mindaugas Klusas, LRT.lt 2020.04.02 21:24

Kauno miesto savivaldybė nusprendė laikinai stabdyti jai pavaldžių kultūros įstaigų veiklą. Kas nenorės atostogauti, bus verčiamas eiti į prastovą, už tai gaus perpus mažesnį atlyginimą. Kauno pavyzdžiu nei sostinė, nei uostamiestis sekti neketina. „Nematome priežasčių“, – LRT.lt pabrėžia Vilniaus meras Remigijus Šimašius. „Kultūra turėtų būti aukojama viena paskutiniųjų“, – priduria V. Grubliauskas.

Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Viliaus Šiliausko kovo 27 dienos įsakymu stabdoma miesto kultūros įstaigų veikla ir paslaugų teikimas.

Kauno miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Nomeda Prevelienė LRT.lt teigė, esą pirmiausia įstaigų darbuotojams rekomenduojama išeiti kasmetinių atostogų. Išmoka už jas bus mokama nustatyta tvarka. O einantys į prastovą pirmą mėnesį gaus perpus mažesnį atlyginimą. Jei karantinas tęsis, kitus mėnesius atlyginimas sudarys 60 procentų, bet ne mažiau nei minimalus darbo užmokestis.

Kauno savivaldybės administracija ir savo pačios darbuotojus, kokybiškai negalinčius atlikti funkcijų, ragina išnaudoti sukauptas atostogas arba solidariai rinktis prastovas.

Kol kas tikrai ne

Vilniaus meras Remigijus Šimašius teigė, esą sekti Kauno miesto savivaldybės pavyzdžiu kol kas tikrai neketinama. „Priežasčių tam šiandien nematome“, – LRT.lt pabrėžė Vilniaus vadovas. Kaip veiks karantino sąlygomis, jis yra aptaręs ir su kultūros įstaigų, ir kitų pavaldžių įmonių vadovais.

R. Šimašiaus teigimu, priklausomai nuo darbo pobūdžio yra trys skirtingi scenarijai. „Vieni turi dirbti daugiau nei įprastai, neskaičiuodami nei savaitgalio, nei šiokiadienių vakaro valandų. Kiti turi tokią kaip ir prastovą. Juk akivaizdu, jei esi bibliotekininkas, o tavo darbo vieta uždaryta, tai joje nėra ką veikti“, – kalbėjo meras.

Pagal trečiąjį scenarijų, gausiausia grupė, kurioje taip pat yra kultūros darbuotojų, turi dirbti, tačiau jai rekomenduojama keisti darbo metodus.

„Į distancinį mokymą teko persikvalifikuoti mokytojams, tad ir dalis kultūros įstaigų galėtų pasekti jų pavyzdžiu. Norisi, kad krizė paskatintų atrasti naujas formas, kurios galbūt net išliks ir vėliau. Gal pasimokysime taip, kad iš krizės išeisime stipresni nei buvome. Tad norisi, kad faktinės prastovos laikas būtų išnaudojamas „persikrovimui“ ir naujų formų atradimui. Dėl šios priežasties sprendimo mažinti atlyginimus nedarome. Priešingai – skatiname žmones atrasti kūrybiškumą ir iniciatyvą“, – sakė R. Šimašius.

Jis siūlo pragmatiškai išnaudoti susidariusias aplinkybes darbams, kuriems stigo laiko ne karantino metu. „Siekiame, kad kai baigsis karantinas, įstaigos nustebintų savo klientus, jog per tą laiką jos kuo nors atsinaujino, padarė ką nors geresnio, „pasikaustė“ metodiškai, kam trūko laiko anksčiau, iki karantino“, – teigė R. Šimašius.

Aukos vieną paskutiniųjų

„Nesiimu vertinti, kas ir kaip Lietuvoje šiuo sunkiu laiku sprendžia kultūros darbuotojų situaciją, tačiau Klaipėdoje nėra jokių sprendimų dėl priverstinių ar nemokamų atostogų“, – teigė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Esą, ieškoma abiem pusėms priimtinų būdų. Kaip pavyzdį meras pateikė Klaipėdos koncertų salę – daugelis šios įstaigos darbuotojų atostogauja, kadangi yra sukaupę nemažai atostogų dienų.

„Tai kiek lengvesnis sprendimas. Kita vertus, Klaipėdoje gana aktyviai veikia darbo tarybos. Jos palaiko sveiką dialogą ir palankų klimatą. Siekiant išvengti konflikto ir įtampos, randami sutarimo būdai, pirmiausia darbas nuotoliniu būdu. Jei aukų negalima išvengti, kultūra turėtų būti aukojama viena paskutiniųjų“, – sakė V. Grubliauskas.