Kultūra

2020.04.02 15:50

Kaunas naudojasi koronaviruso pandemija – kultūros darbuotojus veja prastovų arba atostogų

Marius Eidukonis, Jolanta Kryževičienė, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2020.04.02 15:50

„Savivaldybė vertina tai, kas gali neįvykti, galimus nesurinktinus mokesčius ir šitoje situacijoje ieško optimaliausio varianto. Tai daroma tam, kad sušvelnintume finansinę situaciją“, – LRT KLASIKAI sako Kauno miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Nomeda Prevelienė.

Nuo pirmadienio iki karantino pabaigos sustojo Kauno biudžetinių kultūros ir sporto įstaigų veikla. Veiklą, įsigaliojus šiam sprendimui, visiškai sustabdė devynios laikinosios sostinės įstaigos: Kauno kultūros centras, Kauno miesto muziejus, Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Kauno miesto simfoninis orkestras, koncertinė įstaiga „Kauno santaka“, Kauno menininkų namai, šokio teatras „Aura“, kino centras „Romuva“ bei Kauno miesto kamerinis teatras.


Šiose įstaigose yra virš 400 etatų. Sprendimas tiesiogiai neliečia miestui nepavaldžių kultūros įstaigų, pavyzdžiui, nacionalinio Kauno dramos teatro, Vytauto Didžiojo karo muziejaus ar nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus. Anot savivaldybės, sprendimas stabdyti kultūros įstaigų veiklą priimtas dėl to, kad šių įstaigų pilnavertis darbas nuotoliniu būdu nėra įmanomas.

Įstaigų darbuotojams siūloma arba imti atostogas, arba gauti dalį užmokesčio už prastovas. Tačiau kultūros ministerija tvirtina, kad biudžetinių kultūros įstaigų darbo užmokesčio fondas nemažinamas ir masinis prastovų taikymas nėra pagrįstas.

Kauno miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Nomeda Prevelienė sako, kad sustabdytų įstaigų steigėja yra Kauno miesto savivaldybė, o ši, vertinanti visas susidariusias grėsmes, ypač ekonomines, šiomis dienomis perskaičiuoja biudžetą. „Savivaldybė vertina tai, kas gali neįvykti, galimus nesurinktinus mokesčius ir šitoje situacijoje ieško optimaliausio varianto, – sako N. Prevelienė. – Tai daroma tam, kad sušvelnintume finansinę situaciją.“

Pasak jos, priimti sunkūs, tačiau neišvengiami sprendimai. „Tam, kad išsaugotume žmogaus darbo vietą, išsaugotume darbo krūvį. – sako Kauno miesto savivaldybės atstovė. – Norime, kad būtų užtikrintas pragyvenimo šaltinis.“

N. Prevelienė patvirtina, kad karantino metu yra priimtas sprendimas stabdyti įstaigų veiklą. Anot jos, įstaigų „vadovams rekomenduojama savo darbuotojams pasiūlyti pasinaudoti teise į kasmetines atostogas“.

„Jeigu tokios galimybės darbuotojas neturi, tas atostogas jis jau yra išnaudojęs, yra pasiūlyta prastova – pirmą mėnesį 50 proc. nuo darbo užmokesčio, o antrą mėnesį, jeigu to reikės, 60 proc., bet ne mažiau nei minimalus darbo užmokestis, – skaičius dėlioja pašnekovė. – 260 darbuotojų atostogų pasiūlymu jau pasinaudojo.“

Kauno miesto savivaldybės atstovė taip pat informuoja, kad, jei karantinas neužsitęs labai ilgai, ir viskas vėl grįš į savo įprastas vėžias, patirti nuostoliai už prastovas turėtų būti kompensuoti.

Kauno miesto kamerinio teatro vadovė Jurga Knyvienė teigia, kad iš pradžių šį savivaldybės sprendimą buvo supratę tiesiogiai ir manė, kad apskritai visa teatro veikla, net ir virtuali, turi būti nutraukiama. Tačiau trečiadienį vykusiame pasitarime buvo sužinota, kad galima naudotis per pirmąsias karantino savaites parengta „online“ renginių platforma, o darbuotojai, dirbdami su dalinėmis prastovomis, gali vykdyti ir kitus neatidėliotinus darbus, kurių, kaip vardina kamerinio teatro vadovė, yra gausu.

„Pirmiausia – bendravimas su vietiniais ir tarptautiniais partneriais, kurie yra susiję su tarptautiniais projektais ar planuotais dalykais, kurie turėjo įvykti balandžio viduryje ar vėliau. Aišku, minimalų bendravimą bet kuriuo atveju palaikysime. Ieškosime būdų, kaip nukelti sprendimų priėmimą. Nebus taip, kad visiškai nebendrausime“, – tikina J. Knyvienė.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas kritikuoja tas savivaldybes bei įstaigų vadovus, kurie kultūros darbuotojus verčia eiti prastovų.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Plačiau apie kultūros įstaigų situaciją Kaune, kituose regionuose bei kultūros ministro komentarai ir pastabos – radijo įraše:


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.