Naujienų srautas

Kultūra2020.04.02 12:09

Eimučio Kvoščiausko įkūnytą meilės istoriją liaupsina Didžiosios Britanijos kritikai

Filmas pateko tarp „festivalio geriausiųjų“
LRT.lt 2020.04.02 12:09

Naujas lietuviškas filmas „Advokatas“, pasakojantis lietuvio advokato Mariaus (Eimutis Kvoščiauskas) ir siro pabėgėlio Ali (Dogac Yildiz) meilės istoriją, sulaukė dosnių Didžiosios Britanijos kritikų pagyrų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Dviejų pagrindinių aktorių vaidyba – solidi, įtikinama ir ypatingai subtili. Ko gero, tai didžiausia Zabarausko filmo stiprybė, kartu su įtraukiančiu scenarijumi ir puikia režisūra, kuri sukuria melancholijos ir trapumo kupiną išskirtinę atmosferą“, – taip filmą gyrė įtakingo kino portalo „Cineuropa“ kritikas Davide Abbatescianni.

Londono kino kritikų rato („London Film Critics` Circle“) vicepirmininkas, Fipresci narys Rich Cline lietuviškam filmui skyrė keturias žvaigždutes iš penkių: „Filmo centre Kvoščiauskas subtiliai atskleidžia, kaip Marius tvarkosi su savo jausmais. Tai delikatus vaidmuo – Mariui atsiduriant įvairiose netikėtose situacijose, daug kas įvyksta tarp eilučių.“

Keturių žvaigždučių įvertinimą taip pat suteikė Richard Maguire („The Reviews Hub“), Andrew McArthur („Culture Fix“), Lucas Pistilli („Dirty Movies“), Liselotte Vanophem („OC Movie Reviews“), komplimentų negailėjo kiti kino kritikai. Tuo tarpu „UK Film Review“ autorė Amber Jackson filmui skyrė aukščiausią įvertinimą – penkias žvaigždutes: „Šis filmas sumanus, nes pasakoja ne tipinę įsimylėjimo istoriją, o parodo, kaip kiekviena valstybė turi vietos tobulėjimui“.

Didžiosios Britanijos kino kritikai įvertino naują lietuvišką filmą ypatingomis aplinkybėmis. „Advokato“ pasaulinė premjera praėjusį savaitgalį turėjo įvykti Britų kino instituto organizuojamame LGBT+ filmų festivalyje „BFI Flare“. Bilietai į premjerinius seansus buvo skubiai išpirkti. Britų kino institutas „Advokatą“ atrinko tarp „festivalio geriausiųjų“ (Best of Fest), dėl to turėjo būti surengtas ir papildomas filmo seansas. Deja, šie planai liko neįgyvendinti – dėl koronaviruso pandemijos festivalis atšauktas.

„Pirmoji mano reakcija buvo egocentriška. Pagalvojau – tai tarsi likimo spjūvis man į veidą, – neslėpė aktorius Eimutis Kvoščiauskas, – tačiau greitai nusiraminau ir supratau, kad tai neišvengiama. Dabar svarbiausia apsaugoti save bei aplinkinius, ir visiems susivienijus įveikti virusą.“

Eimučio Kvoščiausko nusivylimą greitai pakeitė džiaugsmas dėl teigiamų atsiliepimų Didžiosios Britanijos spaudoje: „Iš teatro festivalių patirties žinau, kad kritikų dėmesio galima ir visai nesulaukti. Net mažas paminėjimas yra labai svarbus, o čia sulaukėme tikrai gausybės puikių, nepaviršutiniškų recenzijų. Esu be galo laimingas ir labai tikiuosi, kad mūsų filmas atras kelią į žiūrovų širdis tiek užsienyje, tiek Lietuvoje.“

Didžiosios Britanijos kino kritikai įvertino lietuvišką filmą nepaisant festivalio atšaukimo, nes filmai akredituotiems kino kritikams bei industrijos atstovams išliko pasiekiami internetu. Kol pasaulyje dėl neeilinės padėties atšaukiami šimtai kino festivalių, „Advokato“ kūrėjai pasirinko neatidėlioti savo planų ir išklausyti kritikų vertinimų.

Tokį lietuvių pasirinkimą teigiamai įvertino vienas svarbiausių kino industrijos leidinių „Screen International“. Straipsnio apie „BFI Flare“ festivalio atšaukimą antraštei pasirinkta „Advokato“ režisieriaus Romo Zabarausko citata: „Negalime sau leisti nusivilti“. Cituojamas ir filmą atstovaujančios pardavimų agentūros „Wide Management“ vadovas Loic Magneron, kuris džiaugėsi filmo pardavimų sėkme Berlyno kino festivalio Europos kino mugėje: „Asmeniniai santykiai yra ir visada išliks universalia tema, tuo tarpu migracijos motyvai kaip niekad aktualūs 2020 metais. Pasitikime filmo potencialu.“

Lietuvos kino teatruose filmą „Advokatas“ ketinama pristatyti šių metų rudenį. Filmo vystymą ir gamybą parėmė Lietuvos kino centras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi