Naujienų srautas

Kultūra2020.04.01 14:48

Prezidento patarėja Šulcė: turime vienytis ir padėti kultūros sektoriui, o ne vyti darbuotojus į prastovas

„Jei kalbėsime apie prastovas, tai tokie atvejai yra visiškai netoleruotini. Biudžetinėms įstaigoms 2020-ųjų metų biudžetas jau yra suplanuotas ir atlyginimai, nepaisant viso šito pandemijos laikotarpio, jiems nėra atimami“, – LRT KLASIKAI sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Sonata Šulcė.

Pasak jos, pandemijos ir karantino laikotarpiu ypač atsiskleis valstybės požiūris į kultūros sektorių. „Situacija kultūros sektoriuje yra kintanti su kiekviena diena“, – sako ji.


„Pirmoji savaitė kultūros sektoriui buvo šoko savaitė, kuomet savo numatytus ir suplanuotus koncertus ir pasirodymus turėjo nukelti teatrai, koncertinės įstaigos, filharmonijos, – sako S. Šulcė. – O šitas visas perkėlimas reiškia ir nuostolius.“

Pavyzdžiui, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) yra suskaičiavęs, kad pirmosios karantino savaitės jiems atnešė daugiau nei 350 tūkst. eurų nuostolio. S. Šulcė tikina: „Tai patvirtina, kad kultūros sektorius dabar kiekvieną dieną skaičiuoja patiriamus nuostolius“.

„Kultūros sektorius bando planuotis savo veiklą ir numatyti, kuriuos jau suplanuotus kultūrinius renginius perkelti į ateinantį laikotarpį. Taigi, kultūros sektorius kiekvieną dieną susiduria su iššūkių lauku, bando reaguoti į situaciją ir bando persiplanuoti savo darbus, pasitelkti kūrybiškumą, bando toliau palaikyti savo veiklą, kiek tai įmanoma, nuotolinėje, skaitmeninėje erdvėje“, – sako prezidento patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais.

Sunkumus išgyvena ir kitos kultūros įstaigos. Muziejai ir bibliotekos pereina prie virtualių parodų ir gidų. Kultūros centrai taip pat bando taikytis prie kintančių sąlygų. Negana to, kai kurios savivaldybės netgi mažina kultūrai skirtus biudžetus. Štai Kauno miesto savivaldybė perskaičiavo savo biudžetą ir kultūros įstaigų darbuotojams pasiūlė du kelius: arba eiti savo kasmetinių atostogų, arba eiti į prastovas. Tokia pati situacija ir su Jurbarko rajono kultūros įstaigomis.

S. Šulcė pripažįsta, kad tokia situacija yra išties sudėtinga. „Jei kalbėsime apie prastovas, tai tokie atvejai yra visiškai netoleruotini, – naujus savivaldybių sprendimus kritikuoja prezidento patarėja. – Biudžetinėms įstaigoms 2020-ųjų metų biudžetas jau yra suplanuotas ir atlyginimai, nepaisant viso šito pandemijos laikotarpio, jiems nėra atimami. Todėl kultūrinių įstaigų valdytojai, dažniausiai tai būna miestų savivaldybės, neturėtų naudotis šita situacija ir raginti darbuotojus rinktis prastovas.“

Anot pašnekovės, šalies savivaldybės turėtų vykdyti pokalbius, eiti „demokratijos keliu, išsiaiškinant, kaip galima kultūrines įstaigas perorientuoti į darbą nuotoliniu būdu, skaitmeninį darbą“. „Tačiau jokiu būdu nedera skatinti pažeidžiamo sektoriaus darbuotojus, kurie ir taip gauna trečdaliu mažesnius atlyginimus už kitus biudžetininkus, dar labiau nukentėti ir būti dar labiau pažeidžiamiems“, – sako prezidento patarėja.

Pašnekovė LRT KLASIKAI taip pat teigia, kad šiuo sunkiu laikotarpiu reikia susivienyti ir galvoti, kaip padėti kultūros sektoriui išeiti iš tokios sunkios padėties. „Nemažinant atlyginimų“, – pabrėžia S. Šulcė.

Parengė – Vismantas Žuklevičius

Plačiau apie tai – radijo įraše:


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi