Kultūra

2015.10.06 14:35

Į Lietuvą atvyksta žymūs Artimųjų Rytų atlikėjai

LRT.lt2015.10.06 14:35

Į Lietuvą atvyksta vienas žymiausių persų muzikos atlikėjų Kayhanas Kalhoras (Iranas) ir baglama meistras Erdalas Erzincanas iš Turkijos. Šie genialūs drauge du albumus išleidę muzikantai spinduliuoja rafinuotos ir jausmingos Artimųjų Rytų muzikos šviesą. Klausytojus jie kviečia keliauti drauge su užburiančiais kamancheh ir baglama instrumentų garsais, rašoma pranešime spaudai.

K. Kalhoras ir E. Erzincanas – tai du tradicinės muzikos tęsėjai, pasižymintys stipriu nuotykių troškimu. Iš skirtingų kultūrų kilę atlikėjai pasirodymų metu įrodo, jog grodami mąsto taip, tarsi turėdami vieną sielą. Šie kūrėjai kartu yra išleidę albumus „The Wind“ (2006 m.) ir „Kula Kulluk Yakışır Mı“ (2013 m.).

Kurdų kilmės Irano muzikantas K. Kalhoras yra pripažintas kamancheh (persų styginis instrumentas) virtuozas. Jis tituluojamas vienu svarbiausiu persų muzikos kultūros ambasadoriumi ir yra tapęs naujosios kartos kamancheh atlikėjų mentoriumi. Šio kūrėjo pasirodymai, atskleidžiantys persų muzikos magiją, pritraukia minias žmonių į visame pasaulyje vykstančius koncertus. Trys K. Kalhoro įrašai „Without You“ (2002 m.), „The Rain“ (2003 m.) ir „Faryad“ (2005 m.) buvo nominuoti „Grammy“ apdovanojimams, o jo projektai su įvairiais ansambliais, orkestrais bei žymiausiais Irano instrumentalistais yra teigiamai vertinami net didžiausių muzikos kritikų.

K. Kahloras kuria muziką garsiems persų klasikinės muzikos vokalistams Mohammadui Reza Shajarianui ir Shahramui Nazeri, televizijai, jo kūriniai buvo įtraukti į režisieriaus Francis Ford Copolla filmo „Youth without youth“ garso takelį. Šio kūrėjo biografiją puošia daugybė koncertų su žinomais Irano atlikėjais Ali Bahrami Fardu, Ali Akbaru Moradi, Hosseinu Alizadehu, Faramarzu Payvaru bei kitų šalių muzikantais Shujaatu Husainu Khanu, Swapanu Chaudhuri, Erdalu Erzincanu. Jis yra prisidėjęs prie violončelininko Yo-Yo Ma muzikinio projekto „Silk Road Project“, dalyvavo „Kronos Quartet“ veikloje. Tarptautinį K. Kalhoro pripažinimą puikiai atspindi  jam suteikta garbė pasirodyti su dviguba programa festivalyje „Mostly Mozart“ JAV, kurio metu atliko žymųjį W. A. Mocarto kūrinį „Requiem“.  

Antrasis dueto narys E. Erzincanas yra laikomas iškiliausiu Anatolijos baglama muzikos pavyzdžiu. Turkijos mieste Erzumrum gimęs atlikėjas dar būdamas paauglys susidomėjo gimtojo regiono liaudies muzika, o pradėjęs groti baglama (styginis Viduriniųjų Rytų instrumentas, primenantis ilgakaklę liutnią), ėmė tyrinėti priešingą įprastai grojimo techniką ir sėkmingai ją pritaikė savo pasirodymuose. Po puikia pradžia tapusio pirmojo solinio E. Erzincano albumo „Tore“ (1994 m.), sekė daugybė palankių vertinimų sulaukusių įrašų ir pasirodymų tarptautinėje scenoje.

Šis kūrėjas 1996 m. drauge su baglama meistru Arifu Sagu pasirodė Kelno filharmonijoje, savo eksperimentus tęsė 2004 m., koncertuodamas su „Ambassade Orchester Wien“ ir Vienos simfoniniu orkestru. E. Erzincanas yra grojęs drauge su žymiais Turkijos liaudies muzikos atlikėjais Tolga Sagu, Ismailu Ozdenu, Yilmazu Celiku, Muharremu Temizu, Erolu Parlaku. Šiuo metu kūrėjas dėsto savo vardo mokykloje ir vadovauja iš jo mokinių sudarytam baglama muzikos orkestrui.

K. Kahlor yra pasakęs, kad pagrindinis jo tikslas – išnykti muzikoje ir pasiekti tokį kokybišką pasaulio pajautimą, koks kasdieniame gyvenime nėra įmanomas. Savo kerinčiu melodijų grožiu duetas kviečia žvilgtelėti būtent į tokį nepaprastą pasaulį ir jį pajausti. Ši užburianti, dvasingumu ir poezija alsuojanti Artimųjų Rytų muzika yra kur kas daugiau nei vien gražiausios tradicinės muzikos formos – tai ir meditatyvi kelionė į save bei žvilgsnis į mistinę pasaulio pusę.

Koncertus pristato LRT Kultūra.

Spalio 16 d. – 19 val. Šv. Jonų bažnyčia, Vilnius.

Spalio 17 d. – 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčia, Vilnius.

Spalio 18 d. – 18 val. Nacionalinis Kauno dramos teatras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.