Kultūra

2015.10.06 19:16

S. Povilaitį muzikos pasaulio atstovai prisimena kaip išskirtinį atlikėją

LRT.lt, LRT RADIJAS, BNS2015.10.06 19:16

Antradienį ryte, eidamas 69-uosius metus, kovą su sunkia liga pralaimėjo dainininkas, poetas Stasys Povilaitis. Lietuva prarado neblėstančio talento dainininką ir išskirtinės stiprybės žmogų.  

Speciali programa per LRT TELEVIZIJĄ:

21:30 Stasiui Povilaičiui atminti. Švieski man vėl. Speciali laida. Ved. Zita Kelmickaitė.

22:30 Stasiui Povilaičiui atminti. Jubiliejinis koncertas „50 metų scenoje“. 2013 m.

04:20 Stasiui Povilaičiui atminti. Švieski man vėl. Speciali laida. Ved. Zita Kelmickaitė (kart.).

Speciali trečiadienio programa per LRT TELEVIZIJĄ: 

12:30 Stasiui Povilaičiui atminti. Švieski man vėl. Speciali laida. Ved. Zita Kelmickaitė. (kart.).

20:10 Stasiui Povilaičiui atminti.

22:50 Stasiui Povilaičiui atminti. Legendos. Dokumentinių apybraižų ciklas. Ved. Aistė Stonytė-Budzinauskienė.

05:35 Stasiui Povilaičiui atminti.  (kart.).

Speciali ketvirtadienio programa per LRT TELEVIZIJĄ: 

12:45 Laba diena, Lietuva. HD.

16:25 Stasiui Povilaičiui atminti.  (kart.).

20:10 Stasiui Povilaičiui atminti.

21:30 Stasiui Povilaičiui atminti. Dainuoja Stasys Povilaitis. Koncertas Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. 2007 m.

S. Povilaitis gimė 1947 m. sausio 15-ąją Kaune. Mokėsi muzikos mokykloje, dainavo Kauno radiofono berniukų chore. 1961-aisiais išvyko į Palangą, kur su vienminčiais subūrė jaunimo estrados ansamblį. Taip prasidėjo jo profesionali muzikanto karjera.

Būdamas 16-os, rengdavo pasirodymus Palangos restorane „Birutė“. Vėliau Vilniuje studijavo žurnalistiką ir dainavo ansamblyje „Ritmas“. 1970-aisiais maestro tapo Filharmonijos ansamblio „Nemuno žiburiai“ solistu.

Po trejų metų šiam ansambliui iširus, prisijungė prie ansamblio „Nerija“. S. Povilaitis su šiuo kolektyvu praleido 14 metų ir sulaukė milžiniško populiarumo. Išleido per 20 muzikos albumų. Su S. Povilaičio dainomis užaugo ištisos kartos.

„Švieski man vėl“, „Tik rytoj“, „Sudeginti tiltai“ – šios ir kitos dainos iki šiol skamba daugelio namuose, kelionėse, suėjimuose ne tik Lietuvoje, bet ir tolimiausiuose  pasaulio kampeliuose.

Ansamblio „Nerija“ dainininkai reiškia gilią užuojautą

Ansamblio „Nerija“ dainininkai reiškia gilią užuojautą dėl draugo ir kolegos S. Povilaičio netekties ir liūdi drauge su maestro šeima ir visais, kurie pažinojo S. Povilaitį asmeniškai arba buvo didžiulio jo talento gerbėjais.

Nijolės Tallat-Kelpšaitės žodžiais, niekas negali paneigti, kad S. Povilaitis buvo didis žmogus – jo dainas dainavo ir vaikai, ir paaugliai, ir jaunimas, ir seni žmonės, todėl tai didelė netektis.

„Jis buvo labai vyriškas ir niekada nesiskundė savo ligomis. Mes žinojome tik tai, kad jis serga diabetu. 2013 m. Lietuvos arenose jis dainavo solinius dviejų dalių koncertus su orkestru, bet niekam šito nesakė. Stovėjo, atidainavo kaip sveikiausias žmogus. Pernai jį mačiau paskutinį kartą –  jis buvo garbės svečias mano jubiliejiniuose koncertuose Kaune ir Vilniuje. Bet taip pat nepasakė, kad šitaip sunkiai serga. Tik sakė „blogai jaučiuosi, nepasiliksiu dabar, išvažiuosiu, Nijole, susitiksim Vilniuje, Kongresų rūmuose“. Ir viskas. O vėliau iš žmonos sužinojau, kad padėtis sunki“, – LRT RADIJUI sakė N. Tallat-Kelpšaitė.

Kartu dainininkė nesistebi, kad Lietuvos žmonės S. Povilaitį taip mylėjo. Tai, pabrėžia ji, lėmė talentas, darbas ir charizma. „Jis buvo labai talentingas žmogus, bet paprastas, „nepasikėlęs“. Į jį kreipdavosi „maestro“, bet jis su visais kaip su lygiais bendravo. Buvo labai tiesmukiškas, niekada už akių nekalbėdavo, viską pasakydavo tiesiai į akis“, – pasakojo maestro kolegė.

„Lenkiu galvą prieš tokią tvirtybę ir drąsiai galiu pasakyti, kad tai – visų laikų populiariausias Lietuvos estrados dainininkas“, – pabrėžė S. Povilaičio draugė ir kolegė, „Nerijos“ dainininkė Nijolė Tallat-Kelpšaitė.

„Man bičiulystė su Stasiu buvo išskirtinis dalykas. Jis turėjo labai retai pasitaikančią savybę: buvo labai teisingas. Niekada nerezgė intrigų, niekam nėra perbėgęs kelio ar lipęs per galvas“, – sakė dainininkas Edmundas Kučinskas, su S. Povilaičiu ansamblyje „Nerija“ pradirbęs ketverius metus.

Vėliau pradėję solinę karjerą, vyrai dažnai susitikdavo scenoje. Nors dainininkus skyrė aštuoneri metai, jie visą gyvenimą išsaugojo itin pagarbius ir draugiškus santykius.

Dar vienas „Nerijos“ kolega Simonas Donskovas prisiminė išskirtinį S. Povilaičio humoro jausmą: „Su juo visada galima buvo pajuokauti, bet jo humoras buvo labai gražus, neįžeidus“.

„Stasys man gyvenime nėra nė vieno blogo žodžio pasakęs, tik pataręs ir padaręs taip taktiškai ir neįžeidžiančiai, kaip tik jis vienas temokėjo“, – maestro taktiškumą prisimena ir dar viena „nerijietė“ Laima Žemaitytė.

Žinios apie dainininko stipriai pašlijusią sveikatą buvo pasiekusios visus, tačiau jo kolegos iki paskutinės akimirkos neprarado vilties ir tikėjimo, kad S. Povilaitis pasirodys jubiliejiniuose „Nerijos“ koncertuose lapkričio mėnesį. Jis pats buvo šių koncertų sumanytojas, dar vasarą sukvietė draugėn kolegas, planavo vesti renginį ir jame dainuoti. Tikėjimą ypač palaikė tai, kad S. Povilaitis niekada nėra skundęsis dėl savo sveikatos, nė sykio nėra parodęs, kad blogai jaučiasi ar atšaukęs suplanuotų koncertų.

Visų jį pažinojusių akyse jis išliko išskirtinės stiprybės ir tvirtybės žmogumi.

Publika kviesdavo kartoti dainas

Antradienį mirusį dainininką Stasį Povilaitį muzikos pasaulio atstovai prisimena kaip ypatingą atlikėją, kurio dainos traukė kelias klausytojų kartas.

Kompozitorius Mikalojus Novikas sako, kad publikos simpatijas S. Povilaičiui lėmė įsimenančios dainomis, kurių populiarumas neblėsta ir šiandien. Muzikologas Viktoras Gerulaitis pažymi, kad S. Povilaitis buvo ryškus ne tik scenoje atlikdamas dainas, bet ir jas kurdamas. Kolegos jį lygina su pasaulinio garso atlikėjais.

Kompozitorius, pedagogas, vienas ryškiausių lietuviškos estradinės dainos mokyklos kūrėjų Mikalojus Novikas pasakojo S. Povilaitį prisimenantis nuo jo dalyvavimo pirmajame dainų konkurse „Vilniaus bokštai“, ir pažymėjo, jog dainininką visuomet lydėjo sėkmė ir publikos simpatijos.

„Stasį prisimenu nuo 1968 metų, kai jis dainavo pirmuosiuose „Vilniaus bokštuose“, ir tada tapo diplomantu. Po to buvo ilga jo istorija, jis keliavo iš vieno ansamblio į kitą ir visur su dideliu pasisekimu, bet geriausias jo laikas buvo „Nerijos“ ansamblyje, kuriam vadovavo Romualdas Bieliauskas. Jis sugebėjo parinkti S. Povilaičiui labai gražias, geras, įsimenančias dainas, ir šios dainos, pavyzdžiui, „Švieski man vėl“, skambėjo iki šių dienų, jo repertuare, ir ne jam dainuojant, o publikai dainuojant“, – BNS pasakojo kompozitorius.

M. Novikas taip pat pasakojo, jog jo karjeroje buvo vienintelis atvejis, kai dainininką publika keliskart iškvietė pakartoti jo kūrinio – tai buvo S. Povilaitis.

„Man jis padainavo vieną kartą, kai turėjau turnė po Lietuvą su Aloyzo Končiaus vadovaujamu Lietuvos radijo ir televizijos orkestru. Aš labai gerai prisimenu, jis dainavo mano dainą „Lauk manęs“. Pirmas koncertas buvo Marijampolėje, turėjome po du koncertus per dieną. Ir viename koncerte S. Povilaitis padainavo „Lauk manęs“ – bisas. Jis pakartojo nuo priedainio, aplodismentai netyla, jis dainuoja trečią kartą, vėl aplodismentai, jis pakartojo ketvirtą kartą nuo priedainio. Mano istorijoje tai buvo vienintelis kartas, kai žmogus tris kartus kartotų dainą, toks buvo jo pasisekimas, tokia publikos reakcija į jo dainavimą“, – kalbėjo M. Novikas.

Pasitraukė auksinės estrados dalis

„Nutrūko savita gija (...). Lietuvos auksinės estrados dalis pasitraukė. Jis priklauso vadinamajai auksinei Lietuvos estrados kartai“, – BNS sakė muzikologas V. Gerulaitis.

Anot muzikologo, S. Povilaitis buvo unikalus, nes meistriškai perdainuodamas pasaulyje populiarius estrados kūrinius „lietuviams įteigė, kad jie klausosi lietuviškų dainų“.

„Jis buvo specifinis, nebuvo toks lyriškas, kaip atvirai, gražiai lyriška Janina Miščiukaitė. Jis pats versdavo užsienietiškas populiarias dainas, pats pakoreguodavo tekstus – šia prasme jis unikalus. Mes dainuojame jo dainas nesuprasdami, kad mes dainuojam nelietuvišką muziką. Bet S. Povilačio dėka ji mums tapo absoliučiai sava, lietuviška. Tai yra ne priekaištas, tai yra jo specifiškumo momentas“, – kalbėjo muzikos istorikas.

V. Gerulaitis taip pat pabrėžė, jog S. Povilaitis išsiskyrė iš estrados dainininkų su niekuo nesupainiojamu balso tembru, taip pat tikrumu ir nuoširdumu scenoje, kurie padėjo jam išlaikyti populiarumą net per kelias kartas.

„Jei iš tembro gali pažinti muzikantą, prieš tokį muzikantą gali nukelti kepurę. Jei ne, vadinasi, jis vidutinybė, jis pilkas“, – sakė jis.

„Matyt, jis yra tikra moneta ir apmulkinta, „nutelevizinta“ liaudis dar atskyrė tikrą monetą“, – S. Povilaičio populiarumo priežastis aiškino V. Gerulaitis.

Neteko mokytojo

Dainininkas Žilvinas Žvagulis sako netekęs mokytojo.

„Jis man gerbiamas žmogus buvo, maestro, mokytojas didysis, gyvenimo pavyzdys, šimtmečio etalonas“, – BNS sakė Ž. Žvagulis.

Jis pasakojo, kad liga dar vasarą sutrukdė S. Povilaičiui pasirodyti jo jubiliejiniame koncerte.

„Aš su juo kalbėjau tiktai prieš savo jubiliejinį koncertą vasarą, jisai jau nebegalėjo dalyvauti. Jis buvo sutikęs, mes suderinome dainas, atsiuntė orkestruotes, aranžuotes, bet prieš dvi savaites paskambino ir pasakė, kad daktarai neleidžia“, – prisiminė Ž. Žvagulis.

Lygina su F. Sinatra

Atlikėjas Marijus Mikutavičius BNS sakė, jog S. Povilaitis buvo vienas tų, kurių koncertus jis lankė būdamas vaikas, bei vadino jį „scenos džentelmenu“.

„Lietuvos istorijoje tai buvo žmogus, kuris vienijo kelias kartas, kuris sugebėjo išgyventi kaip svarbus artistas per kelias epochas. Tai tik rodo jo atkaklumą, įdirbį ir energiją, kurią jis siuntė žmonėms. Jis buvo tarsi lietuviškas Frankas Sinatra, išlaikęs savo tam tikrą eleganciją, džentelmeno statusą scenoje. Žmogus kažkuo patrauklus, turėjęs tą nematomą deimantą savyje, kuris sunkiai apčiuopiamas ir sunkiai matomas“, – sakė M. Mikutavičius.

Prezidentė pareiškė užuojautą dėl S. Povilaičio mirties

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl S. Povilaičio mirties.

Pasak prezidentės, S. Povilaitis buvo visos Lietuvos dainininkas. Jo atliekamas dainas mokėjo kelios kartos, kurių melodijos kiekvienam kelia daugybę prisiminimų.

„Tai buvo populiariosios muzikos džentelmenas, mokęs savo pasekėjus pagarbos scenai ir žiūrovui. Dėl jaukaus santykio su kiekvienu savo gerbėju Stasys Povilaitis tapo savas kiekvienuose Lietuvos namuose“, – rašoma šalies vadovės užuojautoje.

Prezidentės teigimu, Lietuva su giliu liūdesiu palydi brangų maestro į paskutinę kelionę, tačiau jo balsas ir energija ilgai bus su mumis.

Šalies vadovė pareiškė nuoširdžią užuojautą S. Povilaičio artimiesiems, kolegoms bei visiems Lietuvos žmonėms.

S. Povilaitis bus laidojamas Palangoje

S. Povilaitis bus laidojamas Palangoje, laidotuvės vyks ketvirtadienį, pranešė Palangos miesto savivaldybė.

Atsisveikinimas su velioniu vyks ketvirtadienį, spalio 8 dieną, nuo 9 val. Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. Vidudienį už vieną ryškiausių Lietuvos muzikos estrados atstovų bus aukojamos šv. Mišios.

Dainininkas bus laidojamas ketvirtadienį 13 val. Palangos miesto kapinėse.

Kviečiame prisiminti maestro S. Povilaitį 

 Stasiui Povilaičiui atminti. Muzikos valanda.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.