Kultūra

2020.03.31 19:10

Pasaulio lietuviai – pandemijos akivaizdoje: grįžtame šimtmečius atgal, Niujorkas neatpažįstamas, estai ramūs

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.03.31 19:10

Po pasaulį išsibarstę lietuvių menininkai pasakoja, kaip į jų kasdienybę įsiveržė koronaviruso pandemija. Niujorke gyvenančio pianisto Gabrieliaus Aleknos šeimos, laimei, ji kol kas nepalietė. Tačiau Covid-19 susirgo vienas jo mokinių, taip pat keletas žmonos Marianos, bulgarų kilmės amerikietės, kolegų.

Savo įspūdžius LRT.lt perteikia šalia Nicos gyvenantis Prancūzijos lietuvis Perkūnas Liutkus, o Estijos mieste Tartu susisiekėme su 2020 metų geriausia šalies šokėja pripažinta Raminta Rudžionyte.

Niujorkas labiausiai pažeidžiamas

Anot G. Aleknos, visuomeninis Niujorko transportas funkcionuoja, nes didelė dalis ligoninių darbuotojų juo pasiekia darbą. Tačiau metro traukiniai važinėja beveik tušti, o tai Niujorkui visai nebūdinga.

„Skaudu, kad Niujorkas šiuo metu yra koronaviruso epicentras. Gražiausios miesto savybės – tankumas, dinamiškumas, atvirumas pasauliui – daro jį ir labiausiai pažeidžiamą epidemijoms“, – LRT.lt sakė Gabrielius, Niujorke gyvenantis nuo 1996 metų.

Gabrielius juokiasi, kad nuobodžiauti namuose laiko nėra, kadangi vaikai mokosi nuotoliniu būdu. „Po truputį adaptuojamės. Puoselėjau svajonę daugiau laiko praleisti su jais, tačiau nesitikėjau, kad mano pasiryžimas išsipildys tokiu mastu. Ir visai be pastangų“, – kalbinamas LRT.lt, juokėsi buvęs Juilliardo meno mokyklos auklėtinis dr. G. Alekna.

Jam teko atšaukti kelis balandį planuotus kamerinės muzikos pasirodymus Floridoje. Gegužės pabaigoje Vilniuje numatyti įrašai su Lietuvos kameriniu orkestru taip pat pakibo ant plauko.

Pianisto pedagoginiai darbai – jis dėsto Niujorko miesto universitete, „Nord Anglia“ tarptautinėje mokykloje ir privačiai – persikėlė į internetą. „Kadangi pamokos per skaipą man tapo įprastos, laukiu studentų ir iš Lietuvos“, – šmaikštavo pianistas.

G. Aleknos šeima gyvena Manhatane, šalia Centrinio parko. Maisto šeima nusiperka parduotuvėje arba internetu užsisako į namus, tačiau tenka palaukti kelias dienas, kol jis atgabenamas.

Pasak pašnekovo, pavasariškus Centrinio parko vaizdus papildo bėgiojantys, dviratį minantys ir žaidžiantys niujorkiečiai. „Tačiau tai jau nebevyksta grupėmis, o po vieną arba šeimomis“, – teigė Gabrielius. O šiomis dienomis parke matomas nebūdingas sambrūzdis, kyla laikinas statinys – lauko ligoninė.

Kultūros institucijų gyvenimas ir išgyvenimas JAV, pasak G. Aleknos – pačių institucijų reikalas. Daugiausia jos išsilaiko iš paramos, mecenatų geranoriškumo. „Samdomų darbuotojų nuostoliai šiek tiek turėtų būti kompensuoti. Taip pat ir laisvai samdomų. Tad ir menininkai individualiai gal sulauks paramos, – svarstė G. Alekna. – Tik baugu, kad kitaip nei Europoje, kur kultūra remiama valstybės, JAV ji gali tiesiog žlugti. Viskas taip greitai keičiasi, kad dar nesuspėta apie tai pamąstyti.“

„Apokaliptikas“

Žydrojoje pakrantėje, Nicos priemiestyje Vilfranše gyvena prieškario Lietuvos pasiuntinybės Prancūzijoje antrojo sekretoriaus Antano Liutkaus sūnus Perkūnas Liutkus. Vilfranšas yra visai šalia Italijos sienos, tačiau kol kas, Perkūno tvirtinimu, pandemija šioms vietovėms smogė nesmarkiai. Jau 14 dienų Italijos ir Prancūzijos siena uždaryta. Prastesnė situacija Monake, kur Covid-19 užsikrėtė net princas Albertas II.

„Mūsų seneliams ir tėvams reikėjo eiti į karą. O mūsų prašoma tik pasėdėti namie. Manau, nelabai sunku“, – iš dabartinės situacijos pasišaipė Prancūzijos lietuvis, rašytojo ir diplomato Jurgio Savickio krikštasūnis.

Jo tėvo namuose ne kartą lankėsi ir nemažai laiko praleido poetas Jonas Aistis, semiotikas Julius Greimas, atvažiuodavo Klimų šeima ir emigracijoje likę Lietuvos diplomatai.

Pasak pašnekovo, niekas pernelyg aiškiai neįsivaizdavo, kad koronavirusas taip pakeis kasdienybę. P. Liutkus pasakojo, kad jam leidžiama tik kartą per dieną vienam išeiti iš namų ir nuo jų nutolti ne daugiau kaip 1 kilometrą. Pasivaikščiojimas negali trukti ilgiau nei valandą.

Prancūzijos lietuvio bendrapiliečiai buvo sukėlę makaronų ir kitų produktų pirkimo vajų, tačiau ilgainiui aprimo. Maisto jis užsisako internetinėje platformoje „Drive“, tačiau užsakymas bus įgyvendintas tik per savaitę.

Nica buvo vienas pirmųjų Prancūzijos miestų, kuriame įvestas labai griežtos karantino sąlygos. Pavyzdžiui, uždrausta vaikščioti naktį, nuolat patruliuoja policija. „Vakar buvo sulaikyta 30 žmonių. Jiems skirtos 135 eurų baudos“, – teigė P. Liutkus. Pasikartojus panašiam incidentui bauda išauga dvigubai.

„Gyvenu privačių namų rajone ir nė karto nesu sutikęs jokio policininko. Beveik nėra praeivių, nevažiuoja automobiliai – visiška tyla. Netoliese driekiasi Nicos – Monako kelias, atsisėdęs ant suoliuko jį stebiu: per dešimt minučių pravažiuoja vos keli automobiliai“, – iki šiol nematytus vaizdus perpasakojo pašnekovas.

Dėl savęs jis teigia nerimo nejaučiantis. Tačiau salas, tokias kaip Gvadelupė ar Martinika, kur veikia vos viena kita ligoninė ir būtiniausios prekės atskraidinamos lėktuvu, gali ištikti tikra katastrofa. „Šiuo požiūriu esu pesimistas, „apokaliptikas“. Ekonominė krizė bus kur kas didesnė nei medicininė. Mes grįžtame kelis šimtmečius atgal“, – sakė P. Liutkus.

Estai reaguoja racionaliai

Estijoje, Tartu mieste gyvenanti „Vanemuine“ dramos ir muzikos teatro šokėja Raminta Rudžionytė LRT.lt papasakojo, kad į darbus su kolegomis ir kolegėmis grįš tik liepos pradžioje.

„Belieka tik galvoti, kaip išsaugoti fizinę formą. Kai ką atliekame gryname ore, bet ir namie galima daryti jogos, pilateso pratimus, šlifuoti baleto judesius. Dabar visi dalijasi filmuotais įrašais, tad nesijaučiame vieniši. Įrašai skatina neapkiausti“, – sakė balerina.

Dėl patiriamos prastovos, anot jos, atlikėjai kol kas jaučiasi ramūs – teatras žada padengti nuostolius, pilnai atsiskaityti su artistais. „Tačiau jei tokia situacija užtruks kelis mėnesius, gali būti, kad tai atsilieps mūsų atlyginimui“, – teigė R. Rudžionytė.

Pasak jos, estai į situacija reaguoja racionaliai, nepanikuoja. „Vyrauja bendra nuostata, kad viskas priklauso nuo mūsų pačių, nuo mūsų sąmoningumo“, – sakė šokėja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.