Naujienų srautas

Kultūra2020.03.31 10:29

Kvietkauskas: kultūros sektoriaus nuostoliams – 4,5 mln. eurų

papildyta 12.39

Kultūros sektoriaus nuostoliams dėl koronaviruso padengti Vyriausybė skirs 4,5 mln. eurų, sako kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Anot jo, apie 2 mln. eurų planuojama skirti meno kūrėjų kūrybinėms prastovoms. Dar apie 1,2 mln. eurų numatyta skirti nevalstybiniam kultūros sektoriui siekiant sumažinti „labai skaudžius kultūros padarinius“. Pastaroji parama numatyta nuotolinėms kultūros paslaugoms, t.y. pasiekiamoms internetu.

„Tas pradinis planas numato 4,5 ml. eurų sudėjus visas priemones, karantino padariniams mažinti kultūros srityje. Tai yra pirminis planas, jis bus pildomas atsižvelgiant į darbo grupės pasiūlymus, nuolat kintančias aplinkybes ir finansinius resursus“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė kultūros ministras.

Anot jo, iš kultūros rėmimo fondo lėšų numatyta skirti 600 tūkst. eurų individualioms stipendijoms kultūros ir meno kūrėjams, tokios stipendijos, siekiančios 600 eurų per mėnesį, menininkams galės būti skiriamos tris mėnesius. Šaukimas teikti projektus galimai bus paskelbtas jau šį penktadienį.

„Mūsų skaičiavimu, stipendijas būtų galima skirti daugiau nei 300 kūrėjų, meno žmonių, nebūtinai turinčių meno kūrėjo statusą“, – sakė M. Kvietkauskas.

Dar apie 700 tūkst. eurų paramą, kurią planuojama nukreipti autorių nuostoliams kompensuoti, ministerija derina su autorių ir gretutinių teisių asociacijomis, agentūromis.

M. Kvietkauskas dėkojo kultūros įstaigoms ir darbuotojams, kurios „veikliai ir kūrybingai ieško būdų“, kaip veikti karantino sąlygomis. Kaip pavyzdžius jis įvardijo nuotolines ekskursijas vykdančius muziejus, namuose filmus leidusį žiūrėti festivalį „Kino pavasaris“.

„Yra visos sąlygos organizuoti savivaldybėms organizuoti darbą nuotoliniu būdu. Masinis prastovų taikymas nėra pagrįstas. Esu asmeniškai apie tai kalbėjęs su merais – negalima taikyti masinių prastovų ar atostogų, nes kultūros darbuotojų veikla gali būti labai naudinga. Raginu savivaldybes laikytis Vyriausybės nurodymų dėl darbo organizavimo“, – įspėjo M. Kvietkauskas.

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė pastebėjo, kad, paskelbus karantiną, 2400 bibliotekų uždarė duris, bet ir toliau rūpinasi savo skaitytojais – teikia nuotolines paslaugas pagal galimybes. Kviečiama skaityti elektronines knygas, delspinigiai nebeskaičiuojami visose bibliotekose.

Anot jos, labai daug sąmoningų leidėjų savo išteklius atvėrė nemokamai. „Mokyklų bibliotekos rengia nuorodų sąrašus, kad nepasimestume informacijos masyvuose. Net ir mažos bibliotekos rodo išradingumą“, – kalbėjo J. Steponaitienė.

Susisiekti su savo biblioteka galima telefonu, elektroniniu paštu, pasinaudojus paslauga „klausk bibliotekininko“. Lietuvos aklųjų biblioteka palengvino darbą su sistema ELVIS, organizuojamas vedinaras tėvams, kurių vaikai yra disleksikai.

54 bibliotekos prisidėjo prie apsauginių skydelių gamybos – planuojama pagaminti 10 tūkst. skydelių, kitos bibliotekos ėmėsi siūti kaukes. Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka sukūrė rankenų priedus, kurie sulaukė didelio susidomėjimo net ir užsienyje. Bibliotekos 3D spausdintuvu, esančiu Girstupio padalinyje, spausdinami priedai leidžia duris atidaryti dilbiu arba alkūnės linkiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi