Kultūra

2020.03.27 10:37

Indijos kultūra iš arti ir vienas unikaliausių Žaliakalnio namelių

LRT PLIUS laida „7 Kauno dienos“, LRT.lt2020.03.27 10:37

Kauno paveikslų galerijoje vyko išskirtinė šventė – Indijos Respublikos diena, kuri siejama ir su šalies konstitucijos priėmimu, vykusiu 1950 metų sausio 26 dieną. „Galiu save vadinti muziejininke su patirtimi“, – pasakoja Juozo Zikaro namų muziejininkė Rasa Jonė Ruibienė.

Kauno paveikslų galerijoje – šokiai ir spalvingi pasakojimai: paminėta Indijos Respublikos diena

Renginyje netrūko indiškos muzikos, šokių, pasakojimų apie Indijos istoriją, kultūrą, visuomenę ir šeimos tradicijas. Pasak renginio organizatorių, ši šventė – puiki proga pažinti tokią spalvingą šalį ir jos kultūrą.

Įdomu tai, kad Indijoje egzistuoja iki 900 kalbų, kurios sparčiai nyksta. Paskutinių skaičiavimų duomenimis, Indija per 50 metų neteko beveik trečdalio savo kalbų. Šiandien Indijos moksleiviai ne tik mokosi anglų kalbos, bet privalo angliškai kalbėti ir petraukų metu, taip norėdami susikalbėti ir neįžeisti nesuprantančių kalbos.

Indijos konstitucijos 70-metis Kauno paveikslų galerijoje buvo atšvęstas pristatant savo kultūrą, dainuojant, šokant ir siūlant indiškus patiekalus. Dar viena akį traukianti Indijos kultūros įdomybė – saris. Šis tradicinis apdaras dėvimas kiekvienoje Indijos valstybėje skirtingai. Tradicinį sarį indų moterys dėvi netgi kariuomenėje – chaki spalvos ir trumpesnį. Išimtys taikomos tik profesijoms, atėjusioms iš Vakarų.

Indija neįsivaizduojama be hinduizmo – vyraujančios religijos, kuri dievus skaičiuoja tūkstančiais. Kiekviena šeima garbina skirtingus dievus, o moterų papuošalų ornamentuose užkoduoti dievų simboliai. Indija garsėja savo spalvingais festivaliais. Dievas Višnu mėgdavo pokštauti – jis kaimo mergaites apipildavo spalvotais milteliais ar vandeniu. Į Kauno paveikslų galeriją užsukę žmonės galėjo tapti ne tik pasyviais stebėtojais, tačiau jie turėjo galimybę tam tikra prasme pačiupinėti šią tradicinę kultūrą.

Pokalbis 450: Juozo Zikaro namų muziejininkė Rasa Jonė Ruibienė

R. J. Ruibienė M. K. Čiurlionio muziejuje dirbo net 40 metų ir pasak pašnekovės, jai teko laimė atidaryti J. Zikaro bei L. Truikio ir M. Rakauskaitės memorialinius muziejus „Dėl to galiu save vadinti muziejininke su patirtimi“, – pasakoja Rasa.

Pašnekovės laida „7 Kauno dienos” teirausis, kuo Juozo Zikaro muziejus išsiskiria iš kitų memorialinių muziejų? „Memorialinis Juozo Zikaro muziejus yra vienintelis. Jis išskirtinis tuo, kad tai yra vienas unikaliausių Žaliakalnio namukų. Jis išlikęs visiškai unikalus – nuo senovinių langinių iki durų bėgelių. Labai kviečiu po karantino laikotarpio ateiti ir pamatyti, kuo šis namelis Žaliakalnyje išsiskiria iš kitų“, – kviečia muziejininkė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.