Kultūra

2020.03.20 20:54

Kilus koronaviruso pandemijai, pasaulis piktais žvilgsniais varsto kinus

Birutė Rutkauskaitė, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2020.03.20 20:54

„Žmonėms sunku susitaikyti su (koronaviruso – LRT.lt) ligos sukelta ekstremalia situacija. Dėl sumaišties ir baimės kyla pyktis, kurį lengviausia nukreipti į azijiečius. Ekstremalios situacijos sukelia tai, kas jau buvo įsisenėję. Ir jeigu yra kokios nors tautinės, rasinės, etninės ar net socialinės įtampos, jos gali išlįsti“, – LRT KLASIKAI sako Vilniaus universiteto (VU) docentas, psichologas dr. Antanas Kairys.

Koronaviruso iššauktas rasizmas?

BBC skelbia, kad dėl koronaviruso pandemijos Jungtinėje Karalystėje padaugėjo rasizmo prieš azijiečius atvejų, prieš juos įvykdomi neapykantos nusikaltimai. Šią savaitę Didžiosios Britanijos miestuose Glazge ir Sautamptone buvo užpulti ir sužaloti azijiečiai.


Policija praneša, kad abiejų nusikaltimų motyvas tas pats – rasizmas dėl koronaviruso. VU docentas, psichologas dr. Antanas Kairys teigia, kad ekstremalių situacijų metu žmonės linkę neracionaliai ieškoti kaltininkų. Tačiau kaip sustabdyti išpuolius prieš niekuo dėtus žmones? Kaip nepasiduoti panikai ir kodėl baimė iššaukia tokias rasistines reakcijas?

Koronaviruso pandemija prasidėjo praėjusių metų gruodį Kinijoje, Uhano mieste. Po keleto mėnesių liga išplito po visa pasaulį ir šalys pradėjo skaičiuoti šimtus viruso aukų.

Lengviausia kaltinti žmones

Psichologas A. Kairys tikina, kad ekstremalios situacijos sukelia tai, kas buvo įsisenėję tam tikroje visuomenėje. „Jei buvo kokios tautinės, rasinės, etninės ar net socialinės įtampos, jos gali išlįsti“, – tikina VU docentas.

Tačiau šitoje vietoje yra svarbus dar vienas dalykas, sako A. Kairys. „Žmonės tiesiog ieško paprasto atsakymo. Mes visi tai darome. Tik klausimas, kokiu lygiu ir kur randame tą atsakymą?“, – retoriškai klausia psichologas.

Anot jo, „vienas iš tokių galimų atsakymo variantų yra pradėti vengti stereotipizuoti ir netgi imtis kažkokių tai ekstremalesnių veiksnių prieš numanomą grėsmės šaltinį“. „Jis (numanomas grėsmės šaltinis – LRT.lt) šiuo atveju yra suprantamas kaip kitų tautybių žmonės, – pasakoja A. Kairys. – Tai yra paprasto ir aiškaus atsakymo ieškojimas, ignoruojant visą sudėtingumą.“

Amerikos vadovai prisideda prie neapykantos kurstymo

Jungtiniu Amerikos Valstijų (JAV) tarnybos, anot CNN, taip pat pastebi, kad rasistinių išpuolių prieš azijiečius padaugėjo koronavirusui išplitus po Ameriką. JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo „Twitter“ paskyroje koronavirusą pavadino kinišku virusu, sulaukdamas kritikos tiek iš Kinijos valdžios, tiek iš vakarų politikų bei žiniasklaidos.

Laikas būti solidariems, laikas pasikliauti tik faktais, laikas greitai judėti pirmyn ir kartu kovoti su virusu. Nereikia ieškoti kaltų. Venkime etninių viruso asociacijų.

Nepaisant kritikos, JAV prezidentas už paskleistą sinofobiją neatsiprašė, atvirkščiai – jis nenustojo covid-19 vadinti kinišku virusu, o paklaustas kodėl taip daro atsakė, kad „tai visiškai nerasistinis terminas“. „Virusas yra iš Kinijos. Aš noriu būti tikslus“, – Amerikos žurnalistams teigė D. Trumpas.

„Uhano“ ir „kinišku“ koronavirusą taip pat vadina JAV valstybės sekretorius Maikas Pompeo. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Nepaprastųjų programų vykdantysis direktorius Michaelis Ryanas, reaguodamas į Jungtinių Valstijų politikų pasisakymus ir išpuolius prieš azijiečius visame pasaulyje teigė, kad virusai neturi sienų ir jiems nesvarbi žmogaus rasė ar materialinė padėtis.

JAV prezidentas už paskleistą sinofobiją neatsiprašė, atvirkščiai – jis nenustojo covid-19 vadinti kinišku virusu, o paklaustas kodėl taip daro atsakė, kad „tai visiškai nerasistinis terminas“.

„Turime labai atsargiai rinkti žodžius. <...> Laikas būti solidariems, laikas pasikliauti tik faktais, laikas greitai judėti pirmyn ir kartu kovoti su virusu. Nereikia ieškoti kaltų. Venkime etninių viruso asociacijų“, – teigė PSO Nepaprastųjų programų vykdantysis direktorius M. Ryanas.

Visas pokalbis su psichologu – radijo įraše

Tekstą, papildant užsienio spaudos informacija, parengė Tomas Loiba ir Vismantas Žuklevičius


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.