Naujienų srautas

Kultūra2020.03.22 22:12

„Gildija“ – legendinis Kauno restoranas, kuriame lankėsi ir SSRS partiniai vadovai, ir kosmonautai

Kauno rotušės aikštėje stovi seniausias mūrinis pastatas šiame kvartale, kuriame sovietmečiu įsikūrė legendinis restoranas „Gildija“ su savo 12 išskirtinių salių. Tai buvo aukščiausio lygio, liukso klasės restoranas, kuriame vakarus leisdavo buvusios Sovietų Sąjungos partinių vadovai, užsienio delegacijos, sportininkai, estrados žvaigždės ir net kosmonautai. Apie restoraną pasakoja LRT PLIUS laida „Stop juosta“.

Aukščiausio lygio sovietmečio restoranas

17 amžiuje šiame pastate veikė miesto ligoninė. Vėliau pastatas apleistas, suremontuotas, o po kurio laiko stipriai nukentėjo per karą. Pasak architektūros istorikų, autentiška išliko tik pirmojo aukšto kompozicijos forma, o antrasis pastato aukštas ir stogas – improvizacijos rezultatas.

Restoranas „Gildija“ atidarytas 1976-aisiais, gruodžio 31 dieną, Naujųjų metų išvakarėse. Tai buvo aukščiausio lygio restoranas, mėgiamas buvusios Sovietų sąjungos partinių vadovų, užsienio delegacijų, sportininkų ir estrados žvaigždžių.

Pirmoji įmonė mieste, gavusi liuks kategoriją

Pasak buvusio restorano direktorės Irenos Bezgelienės, „Gildija“ Kauno mieste buvo pirmoji įmonė, kuriai suteikta liuks kategorija. „Norėdami gauti liuks kategoriją, privalėjome atitikti tam tikrus reikalavimus. Buvo trys kategorijos: mokyklos buvo trečios kategorijos, valgyklos – antros, restoranai – pirmos, o mes buvome liuks kategorijos. Iš mūsų reikalavo labai daug: aptarnavimo kultūros, gražių uniformų, interjero, patiekalų tokių, kokių kitose įmonėse nebuvo“, – pasakoja Irena.

„Kiekvienas restoranas turėjo savitus patiekalus. Pavyzdžiui, „Jūratė“ garsėjo savo karbonadais, „Tulpė“ – savo saldžiais trečiais patiekalais, o „Gildija“ turėjo kepsnį iš aukščiausios rūšies jautienos“, – žymių Kauno kavinių ir restoranų firminiais patiekalais dalinasi pašnekovė.

Išleido restorano muzikinę plokštelę

Visos „Gildijos“ salės buvo unikalaus interjero, pasižymėjo skirtingomis spalvos. Specialiai restoranui buvo pagaminti baldai, vardiniai indai, padavėjų apranga. Išskirtiniai buvo ir vakarai restorane – čia skambėjo gyva klasikinė muzika, o vėliau išleista ir „Gildijos“ muzikinės programos plokštelė.

„Mūsų restorane skambėjo tik klasikinė muzika, kitokios groti neleido kultūros skyrius. „Gildijoje“ muziką atliko J. Gruodžio muzikos mokyklos dėstytojos. Pamenu, kaip mes darėme užsakymą Rygos gamyklai, kuri išleido restorano plokštelę su šio instrumentinio trio muzika“, – prisiminimais dalinasi I. Bezgelienė.

„Gildijoje“ vakarus leido Sovietų sąjungos partinių vadovai ir kosmonautai

„Gildijos“ restorane dirbo tik elitiniai padavėjai. Visais laikais buvo svarbios ir restorano administratoriaus pareigos. Laidos „Stop juosta“ komanda susitiks su kauniečiu Algiu Juškevičiumi, kuris „Gildijoje“ dirbo beveik nuo pat jos atsidarymo. „Į „Gildiją“ atvažiuodavo Rusijos delegacijos, kosmonautai ir visos garsiausios estrados žvaigždės“, – prisiminimais dalinasi buvęs restorano administratorius.

Įdomu tai, kad vienas žymus Rusijos kosmonautas siūlėsi restorano direktorę Ireną Bezgelienę pasiimti į kosmosą. „Restorane viešėjo ir kosmonautas Leonidas Popovas. Jis išeidamas pasakė, kad jis mane norėtų pasiimti į kosmosą. Aš atsakiau, kad į kosmosą mane su tokiomis sunkiomis „Gildijos“ restorano kėdėmis niekas nepakels“, – apie tai, kaip atsisakė keliauti su žavinguoju kosmonautu, pasakoja Irena.

Iš garsaus restorano liko tik iškaba

Sovietmečiu viešosios maitinimo įmonės priklausė restoranų ir kavinių trestui, o trestas priklausė to meto prekybos ministerijai ir buvo pavaldus Maskvai. Įdomu tai, kad „Gildijos“ ūkiskaitinei įmonei priklausė keli restoranai, barai ir kavinės, tarp kurių: „Medžiotojų užeiga“ ,„Ugnė“, „Vakaras“, baras „Rambynas“, iki šiol veikianti „Spurginė“, dvi miesto teatrų kavinės bei valgykla „Kauno svetainė“.

Pagrindinis legendinio Kauno restorano „Gildijos“ namas 17 amžiaus pradžioje buvo perstatytas. Centre buvo padarytas įvažiavimas, įrengtos patalpos su išskirtiniais krištoliniais skliautais. Po restauracijos įvažiavimas tarp namų virto pagrindiniu įėjimu. Garsieji krištoliniai skliautai liko autentiški tik pietinėje patalpoje. Į atkurtą gotikinį rūsį, kuriame įsikūrė aludė, padarytas įėjimas iš aikštės. Sraigtiniai laiptai laikomi seniausiais Kauno senamiestyje. Buvusio restorano languose išlikęs ir autentiškas kauniečio vitražisto Henriko Kulšio klasikinis plonasis vitražas. Šiandien garsiosios „Gildijos“ belikusi tik iškaba.

„Ir kam sunaikinti tai, kas jau yra? Privatizuokite su viskuo, kaip buvo, ir neleiskite nieko pakeisti. Mums, pavyzdžiui, neleisdavo nieko pakeisti. Kartą išdažėme vestibiulį, nes ten buvo daug drėgmės, atsirasdavo juodų taškų. Tačiau atėjo žmonės iš paveldo institucijų ir pareiškė, kad perdažymas čia netinka, kad reikia viską nugramdyti ir grąžinti taip, kaip buvo. O dabar viskas galima“, – apgailestauja I. Bezgelienė.

Plačiau – reportaže:

Stop juosta. „Gildija“: legendinis restoranas, kuriame lankėsi ir SSRS partiniai vadovai, ir kosmonautai
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi