Kultūra

2020.03.18 17:00

Naujasis Miltinio teatro meno vadovas Špilevojus: už kritikų vertinimus man svarbesnė publika

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.03.18 17:00

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro meno vadovo pareigas nuo kovo 5 dienos eina Aleksandras Špilevojus. Naujasis vadovas žada „apsiginkluoti kantrybe ir be didelių revoliucijų pakeisti teatrą, repertuarą ir žiūrovus“.

A. Špilevojus – aktorius, režisierius, dramaturgas ir teatro mokytojas, už spektaklio „Bagadelnia“ dramaturgiją 2019 metais apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“.

Naujasis meno vadovas taip LRT.lt apibūdino savo planus teatre, kuriuos norės įgyvendinti, eidamas naująsias pareigas: „Apsiginkluoti kantrybe ir be didelių revoliucijų keisti teatrą, repertuarą ir žiūrovus.“ Jo įsitikinimu, J. Miltinio teatras pirmiausiai turi būti įdomus ir aktualus Panevėžio žiūrovui, nors toks turi būti ir atvykstantiems į miestą.

„Man labai svarbu, kad tai būtų teatras, kuris neaukotų nei aktorių, nei žiūrovų. Tikimės darbo rezultato, kuris ir uždegtų visus teatro darbuotojus, ir būtų naudingas publikai“, – teigė A. Špilevojus. Meno vadovas žada plataus spektro repertuarą.

Anot A. Špilevojaus, repertuare bus skiriamas dėmesys ir klasikai, ir šiuolaikiniam postmoderniam teatrui. Gegužės paskutinėmis dienomis jis planuoja inscenizuoti šiuolaikinio dramaturgo Ivano Vyrypajevo pjesę „Irano konferencija“.

Rudenį turėtų būti pristatytas beveik klasika tapusios Ronaldo Harwoodo pjesės „Aprengėjas“ pastatymas, režisuotas Algirdo Latėno. „Tai bus du visiškai nepanašūs spektakliai. Tai atskleidžia ir visos planuojamos programos įvairovę“, – teigia meno vadovas.

Anot A. Špilevojaus, bus mezgamas ryšys, vykdomos bendros veiklos, edukacijos su Panevėžio mokyklomis, gimnazijomis, vietos bendruomene.

Su teatro vadovu Antanu Venckumi jų duetas įdomus. „Esame itin skirtingi, bet mūsų kryptis arba norai, kur turėtų judėti teatras, labai panašūs“, – tikino pašnekovas. „Kai kūriau savo nepriklausomus spektaklius, kartojau – ne teatro kritikai svarbiausi, svarbu atrasti žiūrovą, kuris nevaikšto į teatrą. Norime būti tie, kuriems rūpi žiūrovas“, – komentavo A. Špilevojus.

Būdamas nepriklausomas režisierius, kūrėjas dažniausiai kreipėsi į jaunesnę publiką. „Rinkausi arba rašiau pjeses, kurios suprantamos jaunam šiandienos žiūrovui. Dažnai pasitelkdavau muzikantus ir tie renginiai balansavo ties spektaklio ir koncerto riba. Taip pat atitinkama buvo ir reklama, sklaida“, – LRT.lt pasakoja pašnekovas. Anot jo, daug kas vaikystėje nusivylė teatru ir nustojo jame lankytis. Dėl to ir šiame teatre norįs megzti ryšius su jaunimu.

Tačiau teatras, be abejo, neapsiribos jauniausiais kūrėjais. „Lygiai taip pat galima kurti spektaklius, kurie bus įdomūs šiuolaikinio meno mėgėjams ar pensininkams. Reikia nebūti užsispyrusiais ir nesakyti, kad žiūrovai turi atrasti mus. Mes patys turime būti jiems suprantami“, – kalbėjo A. Špilevojus.

J. Miltinio dramos teatro vadovo pareigas nuo sausio pabaigos eina Antanas Venckus, ilgus metus vadovavęs Šiaulių dramos teatrui. J. Miltinio dramos teatras buvo persekiojamas vadovų kaitos. Vienas traukėsi dėl kolektyvo išreikšto nepasitikėjimo, kitas – dėl pažeidimų, trečiasis – dėl asmeninių priežasčių. Tačiau į praeitį A. Špilevojus neplanuoja žvalgytis.

„Suprantu, kad negalima judėti į priekį, nepažįstant istorijas. Šis teatras man buvo svarbus nuo mokyklos laikų, tad visus skandalus mačiau. Aš stengiuosi neužsiiminėti lyginimu ir vertinimu“, – LRT.lt tvirtino pašnekovas.

A. Špilevojus teigė: „Mano kūrybos stiprybė visuomet buvo vizija ir empatija aplinkai bei mokėjimas neieškoti kaltų. Tą ir tęsiu. Matau dirvą, kur galiu veikti su komanda. Esu patenkintas šiuo sprendimu.“

„Norėčiau, kad kiti su mumis irgi nebesikrapštytų senuose prisiminimuose – krapštymasis praeityje trukdo kurti šiandien“, – įsitikinęs pašnekovas.

Vis tik tiems, kurie nori susipažinti su kontekstu:

Taip pat skaitykite

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.