Kultūra

2020.03.19 16:20

Kino teatrų veikla paralyžiuota, vienintelis šiaudas – namų kino platformos

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.03.19 16:20

Ketvirtadienį atidaromas Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“, bet kino teatrai – uždaryti. „Forum Cinemas“ ir mažieji kino teatrai – „Skalvija“ ir „Pasaka“ – iš esmės negali vykdyti jokios veiklos, pradeda skaičiuoti didžiulius nuostolius. „Kino pavasarį“ ir „Pasaką“ šiek tiek gelbsti namų kino platformos.

Nukelti būtų per didelis smūgis

Ketvirtadienį atidaromas pirmasis Lietuvoje virtualus kino festivalis – „Kino pavasaris“. Paskelbus karantiną, festivalis vyks namų kino platformose.

Paklaustas, kodėl nusprendė ieškoti alternatyvų ir neatidėti festivalio, „Kino pavasario“ generalinis direktorius Algirdas Ramaška LRT.lt teigė: „Visiškai nukelti festivalį mūsų komandai būtų pernelyg didelis smūgis, o ir ateitis dar labai neapibrėžta. Norėjome ištesėti pažadą žiūrovams – parodyti jų labai lauktus filmus.“

A. Ramaška tvirtino, kad buvo parduota per 25 tūkst. bilietų į kino seansus: „Skatiname susigrąžinti pinigus už neįvykusius seansus. Tačiau yra žmonių, kurie nusprendžia pasilikti bilietus ir taip paremti mus“. Anot pašnekovo, dalis taip išreikštos paramos keliaus festivaliui, o dalis – liks kino teatrams, kadangi šiuo metu jie absoliučiai negali vykdyti jokios veiklos.

Už kino teatro patirtį

Šiuo metu festivalis ieško techninio sprendimo, kaip įgyvendinti virtualius susitikimus su festivalio svečiais. Pašnekovas vis tik pripažino: „Liūdniausia, kad visiems trūksta artumo, bendrumo. Negalime gyvai susitikti nei su žiūrovais, nei su partneriais, nei su komanda.“

Tiesa, festivaliui vykstant virtualiai išnyksta tokios problemos kaip nepatogus seanso laikas, išparduoti bilietai. Be to, festivalio filmus pamatyti dabar galės žmonės visoje Lietuvoje – fiziškai festivalis negalėjo pasiekti visų miestų ir miestelių.

Pasak jo, su virtualia prieiga festivalis eksperimentuoja jau penkerius metus: „10 filmų rodydavome keliose platformose. Aišku, virtualumas vyko ne tokiais mastais. Kita vertus, mes už kino teatro patirtį. Festivalis – socialinis reiškinys.“ A. Ramaška pamini ir teisinius aspektus – ne visada kino kūrėjai ar prodiuseriai leidžia rodyti filmus tuo pačiu metu ir internete, ir kino teatruose.

Kraustysis į kino teatrus

Kopenhagos kino festivalis ieško panašių skaitmeninių platformų sprendimų. Vis tik „Kino pavasaris“ direktorius A. Ramaška įsitikinęs, kad šiuo atveju kolegos daro klaidą, pasirinkdami tik vieną prieigą: „Džiaugiuosi, kad sugebėjome pasirinkti ne tik vieną platformą, o apjungti visas. Tai turėtų pasiteisinti.“

Pasak pašnekovo, kai tik bus atidaryti kino teatrai, festivalis persikraustys į juos – bus parodyti tie filmai, kurie nebuvo tinkami kino platformoms ir pakartota dalis tų, kuriuos galima rasti virtualiai.

Virtualumo šiaudas

Vakare vyksiančioje atidarymo ceremonijoje dalyvaus šalies kultūros ir meno pasaulio žmonės. „Jaučiame didelį visuomenės dėmesį ir norime tuo dėmesiu pasidalyti – turime tą virtualumo šiaudą, dauguma kultūros veikėjų neturi nė jo“, – komentavo A. Ramaška.

Atidarymo filmas „Proksima“, anot A. Ramaškos, puikiai atskleidžia visą festivalio kryptį – kalbėjimą apie ateitį, santykį su technologijomis, gamta. „Visų kūrėjų akimis, ateitis priklauso esminėms vertybėms – tokioms kaip šeima“, – tvirtino pašnekovas.

Kino teatras „Pasaka“: svarbiausia išlaikyti darbuotojų komandą

Kino teatro „Pasaka“ direktorė Andrė Balžekienė LRT.lt pasakojo: „Nuo praėjusio penktadienio jau uždarytas mūsų kino teatras. Priklausome „Europa Cinemas“ grupei – visus mus, Europos kino teatrus, ištikęs panašus likimas.“

Anot pašnekovės, „Pasakos“ dalią bent šiek tiek lengvina tai, kad jie turi namų kino platformą, bet ji, be abejo, nėra lygiavertė kino teatro srautams. „Geriausia būtų, kad ta stagnacija ilgai nesitęstų. Patalpų nuoma, darbuotojų išlaikymas – finansiniai praradimai bus dideli. Viešoji įstaiga „Kino pasaka“ ketina pasinaudoti valstybės kompensacija prastovas patiriantiems darbuotojams.

„Pagrindinis troškimas – kad nereikėtų atsisveikinti nė su vienu darbuotoju. Papietaujame kartu per internetinį pokalbį – svarbu palaikyti komandos dvasią“, – kalbėjo A. Balžekienė.

Anot pašnekovės, šiuo metu kino teatras yra sustabdęs filmų pirkimą. Nedidelė komandos dalis dirba su interneto kino platforma, kad viskas būtų techniškai sklandu. Keli darbuotojai, kaip ir kasmet, rengia festivalio „Kino pavasaris“ rekomendacijas.

„Forum Cinemas“: mums pirmiesiems „kepurę nuėmė“

„Forum Cinemas“ kino teatrų tinklo Lietuvoje vadovas Gintaras Plytnikas LRT.lt teigė, kad kol kas prognozuoti nuostolius yra sunku. Apie Vyriausybės pagalbos verslui plano priemones jis kalbėjo: „Tai labai džiugina, pagalba labai svarbi – labai gerai sureagavo valdžia, tikėsimės, kad pagalba bus reali.“

Pasak G. Plytniko, tinklo veikla yra absoliučiai paralyžiuota. Priešingai nei kino festivalis „Kino pavasaris“, jie neturi licencijų, sąlygų, galimybių pasinaudoti internetinėmis platformomis. „Mes, kultūros ir pramogų veikėjai, esame pirmieji, kuriems „kepurę nuėmė“, jau nuo penktadienio supratome, kad atėjo kitas laikotarpis“, – kalbėjo jis.

G. Plytnikas tikino besilaikantis visų nurodymų institucijoms: „Jokių improvizacijų negali būti, jeigu Vyriausybės parama prisidės, tikėkimės, išgyvensime šitą badmetį.“

Pašnekovas nuogąstavo, kad dviejų savaičių karantino nepakaks. „Virusai gyvena savo gyvenimą. Duok Dieve, kad iki Velykų išsikapstytume“, – LRT.lt komentavo G. Plytnikas.

Kino centras „Skalvija“: kovas būdavo pelningiausias mėnuo

„Padėtis kino teatrams ne liūdnoka, o liūdna“, – LRT.lt kalbėjo kino centro „Skalvija“ direktorė Vilma Levickaitė. Pašnekovė apgailestavo: „Nelaimingai sutapo, kad kovas būna pats pelningiausias: vyksta „Kino pavasaris“, padažnėja mokyklų užsakomieji seansai – matyt, tinkamas mėnuo kultūrinei edukacijai. Kovą būdavo apie 30 tūkst. pajamų, dabar bus nulis.“

V. Levickaitė tvirtino: „Žmonės, kurie dirba aptarnavimo sferoje, yra prastovose, o kurie dirba su turiniu, programos planavimu – dirba nuotoliniu būdu. Šiuo metu nėra operatyvinio darbo – vien darbas su ateities programomis. Visą savaitę užtrukome mėgindami suvaldyti situaciją – reikėjo su partneriais sutarti dėl bilietų grąžinimo.“

Žiūrovai, bilietus pirkę internetu, jau gali juos grąžinti ir susigrąžinti pinigus, o tie, kurie pirko kasose, tai padaryti galės tik pasibaigus karantinui.

„Skalvija“ direktorė kalbėjo: „Esu maloniai nustebinta Vyriausybės operatyvumu ir sprendimais. Tačiau esame savivaldybės institucija – neaišku, ar galėsime pasinaudoti prastovų kompensacija.“

„Dabar gali veikti tos įmonės, kurios turi virtualias platformas. Tikimės, kad pandemija bus geriau suvaldyta ir greičiau grįšime į gyvenimą“, – kino industrijos situaciją komentavo V. Levickaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.