Kultūra

2020.03.17 14:59

MO muziejus: jau patiriame didelių nuostolių, o dar gresia „domino efektas“

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.03.17 14:59

MO muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė nė kiek neabejoja, kad karantino aplinkybėmis jos vadovaujamai įstaigai dabar teks dviguba nemalonumų dozė: nebegaus pajamų ir patirs nuostolių. „Bent porą mėnesių mėginsime išsilaikyti tokie, kokie buvome iki šiol – be atleidimų, susimažinimų. Viskas priklausys nuo to, kaip klostysis situacija“, – sakė ji.

Per mėnesį MO muziejus vidutiniškai uždirba apie 150 tūkst. eurų pajamų. „Kiek mėnesių muziejus neveiks, tiek tų pajamų ir nesulauksime. Prie to dar prisideda nuolatiniai muziejaus funkcionavimo kaštai. Nepaisydami koronaviruso norime išlaikyti darbuotojus, pasirūpinti pastatu. Tai irgi atsieina apie 150 tūkst. eurų“, – LRT.lt teigė MO muziejaus vadovė.

50 proc. pajamų įstaiga uždirba iš bilietų. Dar 10 procentų pelnosi iš patalpų nuomos ir smulkesnės veiklos. O likusią pajamų dalį sudaro privati parama ir projektinis finansavimas – Lietuvos kultūros tarybos, Vilniaus merijos.

Kodėl taip sunku

MO muziejaus veiklą per karantiną, anot M. Ivanauskienės, lemia ne tik Lietuvos situacija, bet ir tarptautinio bendradarbiavimo galimybės. „Esame priklausomi nuo karantino trukmės, kada bus leidžiama keliauti ir kūrybinė grupė iš Nyderlandų galės pasiekti mūsų muziejų“, – sakė ji.

LRT.lt primena, kad balandžio 4 dieną turėjo būti atidaryta tarptautinė paroda „Kodėl taip sunku mylėti?“, rengiama kartu su Nyderlanduose gyvenančiais menininkais. Parodą kuruoja vienas originaliausių ir svarbiausių šių laikų režisierių Peteris Greenaway ir Olandijos multimedijų menininkė Saskia Boddeke, jiedu gyvena Amsterdame.

Paroda sumanyta kaip unikalus kūrinys, susiejantis, sinchronizuojantis šviesą, vandenį, garsą ir judančius vaizdus. „Totalinę instaliaciją per visą MO muziejaus erdvę turėjo įgyvendinti didelė menininkų komanda iš Nyderlandų. Net paskelbus karantino pabaigą, šiek tiek užtruks, kol bus atkurtos kelionės, atidarytos šalių sienos. Tie žmonės pasiryžę atvažiuoti net automobiliais“, – nusijuokė M. Ivanauskienė.

Domino efektas

Perspektyvos gana niaurios. Mat net ir pasibaigus karantinui, kai muziejus vėl galės teikti patalpų nuomos paslaugą, nepavyks išsilenkti „domino efekto“.

„Kyla rimtų dvejonių, ar kas nors ryšis daryti renginius uždarose patalpose. Ar apskritai bus palankus metas renginiams. Gal įmonės „veršis diržus“ ir neišlaidaus, kam nėra būtina. Čia atsiduriame vienoje grandinėje su kitais – juk kultūros ir laisvalaikio poreikis nėra pirmoji būtinybė“, – svarstė M. Ivanauskienė.

Vadovė išreiškė viltį, kad valstybės projektinis finansavimas nesiliaus, bus atsižvelgta į galimybę vykdyti projektus. „Privati parama taip pat nėra joks įsipareigojimas – ji yra arba ne. Suprantame, kad visiems dabar sunkus metas“, – sakė M. Ivanauskienė.

MO muziejus veikia nuotoliniu būdu, stengiasi kurti virtualų turinį, pasiūlyti žmonėms ką nors įdomaus. „Bent porą mėnesių mėginsime išsilaikyti tokie, kokie buvome iki šiol – be atleidimų, susimažinimų. Viskas priklausys nuo to, kaip klostysis situacija“, – sakė M. Ivanauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.