Kultūra

2020.03.17 17:49

Filharmonijos vadovė būgštauja: ateitis nenusakoma, gyvensime iš kruopelių, kurių prisipirkome

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.03.17 17:49

Lietuvos nacionalinės filharmonijos vadovė Rūta Prusevičienė nuogąstauja, kad dėl COVID-19 situacija pasaulyje ir Lietuvoje gali keistis nenusakoma linkme. Vyriausybė nuostolius amortizuos tik iš dalies. „Daugelis žmonių praranda darbus arba patiria prastovų, už tai gaus atlygio minimumą. Sumažėjęs vartojimas neužpildys valstybės biudžeto. Tomis kruopelėmis, kurių prisipirkome, ir gyvensime“, – nusijuokė R. Prusevičienė. Juokas, supranta ji, pro ašaras.

Nacionalinės filharmonijos kolektyvų gastrolės į užsienį ir koncertai Lietuvoje atšaukti. Įstaiga patiria ir finansinių, ir moralinių nuostolių.

Jokių minčių apie kūrybą

Didžiulių gastrolių dėl visuotinio karantino neteko ir pianistas Lukas Geniušas, ir smuikininkas Sergejus Krylovas. Milane su šeima gyvenanti kompozitorė Justė Janulytė LRT RADIJUI sakė, kad dėl patiriamos įtampos nekyla nė mažiausios minties apie kūrybą.

„S. Krylovas, Lietuvos kamerinio orkestro meno vadovas, izoliavosi Vilniuje, kai atskridęs čia repetuoti nebegalėjo grįžti. Jo mama gyvena Kremonoje, Italijoje, jau tris savaites yra karantinuota. Ten – vienas baisiausių koronaviruso židinių, baisi situacija“, – LRT.lt pasakojo R. Prusevičienė.

Svarsto, kaip išgyventi

Anot jos, meno rinka yra globali, atvira ir labiausiai pažeidžiama. „Jau tada stebint situaciją Kinijoje, atšaukus Lietuvos nacionalinio baleto, Oskaro Koršunovo teatro, Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro gastroles, buvo galima nuspėti, kad didžiulės ekonominės, gamybos ir meno rinkos paralyžius duos didžiulę atatranką“, – sakė Nacionalinės filharmonijos vadovė.

Anot jos, koncertinių įstaigų veikla remiasi strateginiu planavimu į ateitį – vieniems, dvejiems metams. „Dabar tuo visai neužsiimame, svarstome, kokiu būdu išgyventi artimiausią mėnesį: kaip atsiskaityti su klausytojais, ką daryti su meno kolektyvais, kurie mėnesį nerepetavę praranda meistriškumą, ansambliškumą“, – LRT.lt kalbėjo R. Prusevičienė.

Kol kas finansiniai paskaičiavimai daromi artimiausiam mėnesiui. „Tačiau žvelgiant į ateitį, situacija palies mūsų biudžetus, atlyginimus. Nes esame priklausomi ir nuo Lietuvos, ir nuo pasaulio ekonomikos“, – sakė R. Prusevičienė.

Prašo grąžinti pinigus

Nepriklausomi kolektyvai, žymiausi orkestrai didžiąja dalimi gyvena iš gastrolių, per jas surenkamo pelno.

„Lietuvoje šiuo požiūriu esame apsaugoti, nes valstybinėms įstaigoms teikiamas bazinis finansavimas darbuotojų atlyginimams ir pastatų išlaikymui, – kalbėjo R. Prusevičienė. – Tačiau už bilietus surinktų pajamų grąžinimas mus jau taip pat paralyžiuoja, kadangi gavę pajamų jas iškart pervedame į valstybės biudžetą. Turėsime apsispręsti – juos susigrąžinti iš biudžeto ar iš uždirbtų pajamų grąžinti klausytojams. Nes jie mūsų labai prašo, skubina, kasdien gauname daug paraiškų grąžinti pinigus.“

Žmonės į socialinio solidarumo akciją nereikalauti pinigų už įsigytus bilietus ir taip paremti kultūros įstaigas sureagavo vangiai. „Kol kas gavome vienintelį laišką, kad dalį pinigų, kurie buvo pervesti už bilietus, norėtų palikti paramai. Tačiau esame socialiai atsakingi ir grąžinsime visas sumas. Suprantame, kad verslas ir individualūs kūrėjai patirs didžiulių nuostolių, nes artimiausiu metu pajamų visai negaus“, – kalbėjo pašnekovė.

Elgiasi pilietiškai

Kultūros ministerija, anot R. Prusevičienės, palaiko pastovų ryšį su visomis jai pavaldžiomis įstaigomis – ir dėl patiriamų nuostolių, ir dėl darbo kodekso, sutarčių. „Koordinavimas ir pagalba vyksta nuolat. Vieni su kitais dalijamės teisininkų patarimais, nes daugelis advokatų kontorų elgiasi pilietiškai ir nemokamai siunčia įvairiausius išaiškinimus“, – sakė R. Prusevičienė.

Nacionalinės filharmonijos vadovė nuogąstauja, kad dėl COVID-19 situacija pasaulyje ir Lietuvoje gali transformuotis nenusakoma linkme. Vyriausybė nuostolius amortizuos tik iš dalies. „Daugelis žmonių praranda darbus arba patiria prastovas, už tai gaus atlygio minimumą. Sumažėjęs vartojimas neužpildys valstybės biudžeto. Filharmonijos kolektyvų užsienio gastrolės ir koncertai Lietuvoje atšaukti. Patirsime ir finansinių, ir moralinių nuostolių. Tomis kruopelėmis, kurių prisipirkome, ir gyvensime“, – nusijuokė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt