Kultūra

2020.03.18 13:00

Gelūnas: pagaliau padidėję muziejininkų atlyginimai vėl sumažės

komentuoja LNDM ir LNM
Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.03.18 13:00

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus nerimauja, kad neseniai pakilę muziejininkų atlyginimai ir lėšos ekspozicijoms sumažės. Lietuvos nacionalinis muziejus šiemet tikėjosi didesnio lankytojų srauto nei pernai, būtent pagal praeitų metų rodiklius muziejus skaičiuos nuostolius. Ateitis miglota, tačiau muziejų darbuotojai nenuobodžiauja – apie eksponatus lankytojams pasakoja virtualiai.

Situacija sunki, bet ne beviltiška

Lietuvos nacionalinis dailės muziejaus (LNDM) direktorius Arūnas Gelūnas LRT.lt teigė: „Situacija sunki, bet ne beviltiška. Nevyriausybinių meno organizacijų padėtis niūresnė nei biudžetinių.“

Kita vertus, LNDM taip pat neapsieis be nuostolių. „Mūsų finansininkai ir ekonomistai yra paskaičiavę, kad per dvi karantino savaites turėsime 31 tūkstančio euro nuotolius. Šiuos pinigus būtume gavę iš bilietų pardavimų ir erdvių nuomos“, – kalbėjo A. Gelūnas.

Pasak pašnekovo, pinigai būtų panaudoti darbuotojų atlyginimams, komandiruotėms, mažoms renovacijoms. Dalis jų būtų skirtos ekspozicijų atnaujinimui. Gegužės 21 dieną numatyta paroda „Protesto menas“ iš Vladimiro Tarasovo dovanotos kolekcijos. „Dabar tiek dėl datos, tiek dėl lėšų nėra tokio didelio tikrumo“, – apgailestavo LNDM direktorius.

Fantastiškų atlyginimų kultūros srityje nebūna

„Yra ekonominių grupių, kurių nuostoliai nepalyginamai didesni, bet ir mūsų laukia diržų susiveržimas. Jau dabar sumažinome išlaidas. Fantastiškų atlyginimų kultūros srityje nebūna, bet pagaliau padidėję muziejų darbuotojų atlyginimai vėl, tikėtina, sumažės“, – LRT.lt teigė A. Gelūnas.

Dauguma LNDM darbuotojų, pasak pašnekovo, dirba nuotoliniu būdu: „Juokaujame, kad dabar galėsime padaryti tuos darbus, kuriuos atidėliodavome – atsidėti analitiniam, tiriamajam darbui.“ A. Gelūnas tikisi minimalaus darbuotojų prastovų skaičiaus – keli jau yra pareiškę tokį pageidavimą. Posėdžiuose darbuotojai dalyvauja saugiu atstumu.

Pašnekovo pasiteiravus apie Vyriausybės pagalbos verslui planą, A. Gelūnas komentavo: „Tai daugiau skirta verslui. Tokioms įstaigoms kaip mes, tikriausiai, bus taikoma kitokia tvarka. Plane teigiama, kad bus kompensuojama darbdaviui, kai 60 proc. atlyginimo moka valstybė, 40 – darbdavys, o mūsų užsidirbamos pajamos tik 10 proc. sudaro.“

Ar prireiks skambinti pavojaus varpais?

„Labai liūdna, galvojant apie lankytojus“, – tvirtino A. Gelūnas. Pasak pašnekovo, prieš pat karantiną eilės žmonių rikiavosi prie parodos „Ukrainos civilizacijos. Nuo Tripolės kultūros, skitų aukso iki Maidano“ ir Lino Leono Katino kūrybos parodos „Raudona krisdama virsta balta“.

„Su Ukraina esame saistomi sutarties, pagal kurią ekspoziciją galima apžiūrėti iki liepos 12 dienos, bet jei taip įvyktų, kad ir birželį negalėtume įsileisti lankytojų, skambintume pavojaus varpais ir prašytume pratęsti“, – kalbėjo pašnekovas. Anot A. Gelūno, vietinių autorių parodas turėtų būti lengviau nukelti – paslinkti visą programos grafiką.

Klaidingas mąstymas

Tiesa, LNDM darbuotojai nenuobodžiauja. A. Gelūnas LRT.lt tvirtino: „Yra klaidingas galvojimas, kad muziejai yra tik fizinės ekspozicijos. Muziejai ir kaupia, ir saugo, ir tiria, ir restauruoja, ir užsiima populiarinimu. Populiarinimas galimas ir kitais – virtualiais – būdais.“

LNDM turi kelis virtualius turus. Lietuvos integrali muziejų informacinė sistema (LIMIS) vykdo projektą ir yra parengusi turus po Palangos gintaro muziejų ir Vilniaus pilių rezervatą. Planuojami ir kiti LNDM padalinių virtualūs turai.

Muziejus tikėjosi didesnio lankytojų srauto

„Vadovaujamės rekomendacijomis ir užtikrinome nuotolinio darbo galimybę. Tuos, kurie turi būti darbo vietoje, aprūpiname dezinfekcinėmis priemonėmis. Pavyzdžiui, būtinai darbo vietoje turi būti pastato prižiūrėtojas, administracijos darbuotojas“, – LRT.lt komentavo Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) viešųjų ryšių specialistas Arminas Šileikis.

„Klausiame darbuotojų ir leidžiame rinktis – apmokamas arba neapmokamas atostogas. Yra ir prastovų galimybė tiems, kurie dirba su lankytojais“, – pasakojo LNM viešųjų ryšių specialistas.

Anot jo, muziejus ketina skaičiuoti nuostolius ir pateikti duomenis Kultūros ministerijai. Pagrindinis atskaitos taškas – pernykščiai rodikliai. „Jau vasario viduryje pastebėjome mažėjantį lankytojų skaičių. Apie 289 tūkst. lankytojų per visus metus pernai apsilankė. Šiemet lankytojų skaičius, tikėtina, būtų buvęs dar didesnis – Lietuva kasmet sulaukia vis daugiau turistų“, – teigė LRT.lt pašnekovas.

Kol kas, anot jo, koncentruojamasi į tas dvi karantino savaites: „Po dviejų savaičių vėl strateginis posėdis būtų – greičiausiai pritaikytume darbuotojų kaitą, rotaciją.“

Nacionalinis muziejus siūlo virtualias veiklas

A. Šileikis pasakojo apie tai, kokią veiklą muziejus vykdo karantino metu. Ateinančias dvi savaites su visuomene muziejus bendrauja virtualiai.

Apie nepriklausomybės trisdešimtmečiui skirtos parodos „Nesusitaikę“ eksponatus muziejus pasakoja videoreportažais savo tinklapyje ir feisbuke, pažymėdami juos grotažyme „ką veikti, kai neveikiame“. Vėliau planuojama analogiškai pasakoti ir apie kitų padalinių objektus.

Muziejus turi ir savo „Youtube“ kanalą, kurį nuolat atnaujins archyvą įrašais, juose – paskaitos įvairiomis kultūros istorijos, archeologijos temomis.

Muziejus kviečia savo puslapyje rinktis skiltį „Virtualios parodos“, kur išvysite šaukštų kolekciją, spynų ir spynelių ekspoziciją, tapusia aktualia, visiems barikaduojantis namuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.