Naujienų srautas

Kultūra2020.03.15 18:31

Tapytojas įveikė iššūkį per 100 dienų nutapyti 100 aktų: jaučiasi dar „nepasisotinęs“

Jaunosios kartos tapytojas Andrius Makarevičius metė sau iššūkį – per 100 dienų nutapyti 100 mažo formato aktų. Kasdien tapė po vieną, tačiau dabar serija jau gerokai apmažėjusi – dauguma kūrinių surado savo namus ir šeimininkus.

Šis A. Makarevičiaus ciklas savo žaidybiškumu kiek primena socialinių medijų formatą. Pavyzdžiui, draugai vienas kitam meta iššūkį kasdien kelti nespalvotas nuotraukas ir pan. Šiuo atveju socialinių medijų reiškinys apsuko ratą – buvo, greičiausiai netiesioginis, inspiracijos šaltinis ir tapo projekto sklaidos platforma.

„Iššūkis, kurį iškėliau sau – per 100 dienų nutapyti 100 aktų – disciplinuoja ir motyvuoja mane. Kasdien nutapytą nedidelio formato (24x18, 20x20, 10x10cm) paveikslo nuotrauką turiu įkelti į socialinius tinklus“, – pasakojo autorius.

Socialiniuose tinkluose pradėjęs sekti patiktukų tendencijas, autorius padarė netikėtą atradimą: „Įdomu tai, kad nevisada sutapdavo mano ir žiūrovų nuomonė.“

Menininkas pasakojo: „Pasiryžęs sukurti tiek darbų, buvau jau ties trečiu kūriniu išsigandęs, kad imsiu kartotis, bet įvyko lūžis. Net apmaudu, kad ciklas pasibaigė, dar tiek nepanaudotų kompozicijų.“

Aktų serija tarsi užkonservuoja laiką – šimtas dienų tampa vizualiai išmatuojama. Tai – lyg tikras tapytojo dienoraštis – kūriniuose galima atsekti tapytojo nuotaiką, būsenas.

„Tapydamas aktą atkreipiu dėmesį į kiekvienos dienos nuotaiką. Vieni tapiniai lengvi ir žaismingi, kiti – sunkūs ir nukankinti“, – tvirtino A. Makarevičius.

Būtent pagal tos dienos nusiteikimą jis rinkosi, kurią nuotrauką iš susirinktos kolekcijos tądien naudoti paveikslo kompozicijai. Tačiau autoriui rūpėjo ne tik kūrinių atmosfera, bet ir forma, spalva, faktūriškumas. Serijoje – ir storesniu dažo sluoksniu, ir lengvesniu potėpiu tapyti darbai.

A. Makarevičius – serijomis tapyti mėgstantis menininkas. Prieš tai autorius buvo paniręs į Stoties rajono gyvenimo ironišką dokumentavimą. Ateities planuose – jungti rajono realijų ir akto žanro temas.

Tapytojas neretai renkasi miniatiūras. Jis – vienas nedaugelio tapytojų, neatmetančių mažo formato drobių, gebantis kompoziciškai ir siužetiškai „išsikalbėti“ jose.

Akto žanro serija – autentiška, parodanti tapytojo „užkulisius“. A. Makarevičius atviravo: „Prisipažįstu, kad yra vykusių ir mažiau vykusių aktų. Tyčia nieko netaisiau.“

Visa kūrinių serija buvo pristatyta parodoje galerijoje „RA“. Neišparduoti kūriniai vasarą keliaus į Prancūziją. Miestelyje šalia Bordo menininkas tapys ir naujus kūrinius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi