Kultūra

2020.03.13 11:10

Kalbos institutas kviečia paragauti žodynininko duonos ir dalyvauti konkurse

LRT.lt2020.03.13 11:10

Lietuvių kalbos institutas kviečia mokinius ir suaugusiuosius paragauti žodynininko duonos ir dalyvauti jau 5-ajame nacionaliniame konkurse „Mano žodynas“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Žodynai gali būti sukurti remiantis pačiomis įvairiausiomis temomis: pagal apimtį jie gali būti ir išsamieji, kur pateikiama kiek įmanoma visa kalbos leksika, toks pavyzdys būtų 20 tomų „Lietuvių kalbos žodynas“, ir atrankiniai, galima paminėti ir tarmių, terminų, tikrinių vardų, neologizmų, tarptautinių žodžių, svetimybių ir kt. žodynus.

Pagal kalbų kiekį žodynai būna ir vienakalbiai, ir dviejų ar kelių kalbų, leidžiami popieriniai ir elektroniniai. Taigi, kviečiame į užduotį žvelgti kūrybiškai: jūsų žodynai gali išsamiai aprašyti tiek Labanoro girioje randamas grybų rūšis, tiek Lietuvos popmuzikos grupes, tiek Vakarų Lietuvos tarmiškus žodžius.

Anot Lietuvių kalbos instituto vadovės dr. Albinos Auksoriūtės, žodynų reikšmė yra ypač svarbi: „Žodynuose galima rasti be galo daug ir įvairios informacijos, ne tik reikalingą žodį, bet ir jo apibrėžtį, paaiškinimą, vartojimo pavyzdį, iliustruojantį paveikslėlį ir kt. Žodynai padeda pažinti kalbą, ją suprasti, atrasti ir išmokti naujų dalykų.“

A. Auksoriūtės teigimu, įsitraukimas į savito žodyno kūrimą keičia žmonių požiūrį ne tik į žodyną, kaip savitą leidinį, kurį rengiant reikia tam tikro išmanymo, gebėjimo sistemiškai mąstyti, bet ir požiūrį į pačią kalbą, atskleidžia mūsų kalbos įvairovę, kūrybines galias ir grožį.

Konkurse kviečiami dalyvauti 5–8, 9–12 klasių moksleivius ir suaugusiuosius. Konkurso vertinimo komisija atrinks po 3 geriausius kiekvienos dalyvių grupės darbus, o iš visų dalyvavusiųjų konkurse – 1 originaliausią darbą.

Šiemet konkursas skiriamas garsiems Jurbarko krašto žodynininkams ir žodžių rinkėjams (broliams Antanui ir Jonui Juškoms, Jonui Paulauskui, Vincentui Drotvinui, Elenai Grinaveckienei ir kitiems) prisiminti ir pagerbti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.