Kultūra

2020.03.12 12:40

Sostinėje atšaukiami kultūriniai renginiai: „Kino pavasaris“ vyks kitu formatu, kiti – nukeliami

atnaujinta 18.32
Mindaugas Klusas, Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.03.12 12:40

Vilniaus miesto savivaldybė, reaguodama į koronaviruso pandemiją pasaulyje, imasi griežtų priemonių viruso plitimo stabdymui. Nuo rytojaus iki šv. Velykų atostogų pabaigos atšaukiami visi renginiai, kuriuose dalyvauja daugiau nei 100 žmonių, stabdoma muziejų, kino teatrų ir kitų kultūros erdvių veikla.

Renginiai, viešosios erdvės:

• Nuo rytojaus Vilniuje turi būti sustabdyti visi renginiai uždarose vietose, kuriuos dalyvauja daugiau nei 100 žmonių.
• Nuo rytojaus Vilniuje atvirose vietose negali vykti renginiai, į kuriuos kviečiami žmonės.
• Nuo rytojaus Vilniuje stabdyti visų viešų kultūros, poilsio ir pramogų vietų veiklą: muziejai, kino teatrai, sporto klubai ir kitos panašios veiklos erdvės.

Filmų festivalis „Kino pavasaris“ savo feisbuko paskyroje paskelbė:

„Reaguodami į šiandien Vilniaus miesto savivaldybės paskelbtą sprendimą stabdyti kino teatrų veiklą, skelbiame, kad 25-asis „Kino pavasaris“ įvyks, tik kitu formatu. Kaip ir žadėjome, kovo 19–balandžio 2 dienomis festivalis vyks visoje Lietuvoje – filmus žiūrovai galės žiūrėti namų kino platformose. Taip išliksime ramūs dėl savo sveikatos ir sąmoningai neleisime plisti koronavirusui.

Ryt 12.00 val. specialioje tiesioginėje „Kino pavasario“ transliacijoje pranešime svarbiausias detales. Transliacija vyks festivalio „Kino pavasaris“
feisbuko paskyroje https://www.facebook.com/kinopavasaris.lt/

Dėl bilietų ir abonementų keitimo į peržiūras ar pinigų grąžinimo rašykite el. paštu pagalba@kinopavasaris.lt.“

Plačiau:

MO muziejus, reaguodamas į Vilniaus miesto savivaldybės ir Vyriausybės sprendimus, nuo kovo 13 d. nedirba. Atšaukiamos kovo mėn. muziejuje vykstančios parodos ir renginiai.

Pranešime žiniasklaidai rašoma: „Norintiems gero ir prasmingo turinio pristatoma speciali rubrika – #menasnaMO. Joje 90-ųjų parodos video dokumentacijos, parodos „Mekas mirksi geriau“ kūriniai su pristatymais, įdomiausius MO kolekcijos kūrėjus pristatanti „paMOka“.

„Suprantame situacijos rimtumą ir imamės prevencinių priemonių. Nuo kovo 13 d. muziejus nedirba. O norėdami, kad šį laiką žmonės galėtų išnaudoti kokybiškam ir įdomiam turiniui, nuo šio penktadienio pradedame specialią rubriką #menasnaMO. Norime sudaryti galimybę lankytojams įkvėpimo semtis net ir tada, kai jie negali lankytis muziejuje – jis atviras virtualioje erdvėje”, – teigia Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

Specialus naujos rubrikos turinys bus prieinamas nuotoliniu būdu MO muziejaus internetinėje svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

Muziejus taip pat informuoja, kad nuostoliai, patirti uždarius muziejų bus milžiniški. „Nuostolių mastą įvertinti sunku, nes vien lankytojų bilietai sudaro 50 proc. mūsų įplaukų, o taip pat nežinome, kaip ši krizė gali paveikti kitus pajamų šaltinius. Situaciją stebėsime ir vertinsime, apie muziejaus ir naujos didžiosios parodos atidarymą informuosime", – priduria M. Ivanauskienė.

Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje (LNF) jau įvyko skubus pasitarimas, apsvarstytos priemonės, kurių bus imamasi. Tai LRT.lt patvirtino LNF vadovė Rūta Prusevičienė. Reaguodama į Vilniaus miesto savivaldybės ir LR Vyriausybės sprendimus dėl koronaviruso pandemijos pasaulyje LNF atšaukia koncertus.

„Prisidedame prie griežtų priemonių viruso plitimo stabdymui ir nuo šiandienos dviem savaitėm stabdome Filharmonijos viešą koncertinę veiklą“ – praneša LNF generalinė direktorė Rūta Prusevičienė.

Pranešime spaudai rašoma: „Nuo šiandienos (kovo 12 d.) dviem savaitėms iki kovo 27 d. atšaukiami visi Filharmonijos planuoti renginiai. Po dviejų savaičių bus teikiama nauja informacija.

Klausytojai gali grąžinti jau įsigytus bilietus į kovo 12–27 d. laikotarpiu planuotus Filharmonijos renginius Vilniuje ir atgauti sumokėtus pinigus.“

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktorius Jonas Sakalauskas LRT.lt teigė laukiąs Vyriausybės ir teatro steigėjos – Kultūros ministerijos – sprendimo. Po Vyriausybės posėdžio LNOBT išplatino pranešimą:

„LNOBT atšaukia 2020 m. kovo 13–27 dienomis numatytus spektaklius.

Kovo 13 d. „Bohemos” spektaklio bilietus žiūrovams siūloma keisti į birželio 13 d., o kovo 27 d. spektaklio „Romeo ir Džuljeta” bilietus – į birželio 19 d.

LNOBT bilietų kasos kovo 13–-27 dienomis nedirbs. Pinigai už bilietus į minėto laikotarpio spektaklius žiūrovams bus grąžinti iki 2020 m. birželio 30 d.“

Lietuvos dailės muziejaus direktoriui dr. Arūnui Gelūnui žinia apie naujus nurodymus buvo netikėta ir LRT.lt pakomentavo: „Rinksimės į strateginį posėdį, kur spręsime tiek dėl jau atidarytų parodų, tiek ir dėl parodų atidarymų.“ Pasak jo, uždaryti visas LDM vykstančias parodas būtų gana radikalus sprendimus.

Devynis padalinius turintis Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) renkasi į strateginį posėdį, jame svarstys, kaip reaguoti į naujas aplinkybes. Tai LRT.lt patvirtino LNM viešųjų ryšių specialistas Arminas Šileikis.

„Forum Cinemas“ vadovas Gintaras Plytnikas teigė, kad iš Vilniaus merijos kol kas laukiama tikslios informacijos. „Iki dienos pabaigos informuosime, kokių priemonių ketiname imtis“, – teigė didžiausio Lietuvos kino teatrų tinklo vadovas.

Kino centras „Skalvija“ savo feisbuko paskyroje rašo:

„Vilniaus savivaldybės sprendimu dėl koronaviruso grėsmės „Skalvija“ nuo rytojaus, t.y., kovo 13 d., laikinai neveiks – visi seansai atšaukiami. Informaciją dėl bilietų grąžinimo tvarkos bei veiklos atnaujinimo paskelbsime greitu metu.“

„Menų spaustuvė“ savo feisbuko paskyroje rašo:

„Reaguodami į Vilniaus miesto savivaldybės sprendimą pranešame, jog Menų spaustuvėje renginiai NEVYKS nuo kovo 13 d. iki balandžio 17 d. (imtinai).

* Apie renginių datų perkėlimus informuosime Facebook paskyroje ir www.menuspaustuve.lt
* Esant skubiam reikalui, dėl atšauktų ir perkeliamų renginių prašome kreiptis į jų organizatorius
* Renginių perkėlimo atveju galios jau įsigyti bilietai

PINIGŲ GRĄŽINIMAS:
* Bilietus į Menų spaustuvės renginius galite grąžinti jų įsigijimo vietoje – fizinėje Tiketos kasoje arba internetu.
* Jei bilietą įsigijote Menų spaustuvės kasoje, grąžinimai bus vykdomi nuo balandžio 18 d.“

Vilniaus dailės akademijos rektorė Ieva Skauronė išplatino štai tokį laišką:

„Pasaulio sveikatos organizacijai kovo 11 d. koronaviruso protrūkį paskelbus pandemija, nuo kovo 13 d. Vilniaus dailės akademijos studijų ir administracinis darbas bus organizuojamas nuotoliniu būdu. Akademijos darbas nėra stabdomas, bet vykdomas el. ryšio priemonėmis. Tarpinės peržiūros, susirinkimai, susitikimai ir kiti renginiai atšaukiami. Taip pat nedirbs VDA galerijos, bibliotekos ir valgykla. Nuotolinio darbo organizavimo tvarka galioja iki kito įsakymo paskelbimo. Saugokime save ir vienas kitą.“

Tačiau gyventojams savivaldybė rekomenduoja neužsidaryti tarp keturių sienų – nepamiršti išeiti pasivaikščioti, sportuoti lauke, lankytis gamtoje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Matome užsienio šalių pavyzdžius, kaip greitai virusas iš nematomo tampa masiškai plintančiu. Nors patvirtintų koronaviruso atvejų Vilniuje dar nėra, tačiau puikiai suprantame, kad tik laiko klausimas, kada ši situacija pasikeis, todėl negalime delsti, turime reaguoti siekdami apsaugoti vilniečius, ypač pažeidžiamiausias grupes. Tai sudėtingi sprendimai, nepatogumų ar nuostolių patirsime visi, tačiau be jų mes galime turėti gerokai sunkesnes pasekmes. O šiuo periodu kviečiu labiausiai vertinti medikų darbą ir saugoti juos – tik nuo jų kantrybės ir sveikatos priklausys, kaip mus palies virusas“, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos vadovo, Savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio teigimu, pagrindinis tikslas – stabdyti viruso plitimą, todėl, įsigilinus į Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas bei kitų šalių patirtį, bus imtasi visų priemonių, kurios gali sumažinti neigiamas koronaviruso pasekmes.

„Laikini veiklos stabdymai Vilniuje galios ir visoms vietoms, kuriose dėl poilsio ar pramogų buriasi žmonės: muziejams, kino teatrams, sporto klubams ir kitiems. Verslą kviečiame solidariai atlaikyti viruso ataką – taip, šios priemonės griežtos, tačiau jos nepažeidžia ekonomikos, priešingai – jei nestabdysime viruso dabar, jis turės didžiulių neigiamų pasekmių ekonomikai ateityje“, – teigė P. Poderskis.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka nuo kovo 13 dienos atšaukia visus renginius savo patalpose ir laikinai stabdo lankytojų aptarnavimą bei dalies paslaugų teikimą. Nacionalinė biblioteka lankytojams bus uždara iki kovo 27 dienos, rašoma pranešime spaudai.

„Mes atidžiai stebime šią itin sudėtingą situaciją, laikydamiesi tiek Vyriausybės, tiek Sveikatos apsaugos ministerijos nutarimų ir rekomendacijų. Pagal paskutinę oficialią informaciją – Nacionalinė biblioteka teiks nuotolines paslaugas elektroniniu būdu, tačiau visi renginiai ir fizinių paslaugų teikimas laikinai yra stabdomas iki kovo 27 d.“, – komentavo Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. R. Gudauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.