Kultūra

2020.03.10 19:07

Akylai saugomos Ukrainos vertybės malonina lietuvių publiką

LRT.lt2020.03.10 19:07

Kovo 10-ąją Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaryta paroda „Ukrainos civilizacijos. Nuo Tripolės kultūros, skitų aukso iki Maidano“. Apžiūrėti akylai saugomų istorijos vertybių į muziejų susirinko Lietuvos politikai, Ukrainos diplomatai, kultūros veikėjai, Užsienio reikalų ministerijos atstovai.

Po atidarymo kalbų susirinkusieji plūstelėjo į antrąjį muziejaus aukštą pamatyti pirmą kartą Lietuvoje rodomų istorijos vertybių iš Ukrainos žemių. Laiptuose susidarė didžiulė lankytojų sankaupa, nes ekspoziciją saugantys Lietuvos šaulių sąjungos nariai į vidų leido tik mažomis grupelėmis.

Ši paroda – Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) dovana Lietuvai 30-ųjų nepriklausomybės atkūrimo metinių proga. Ją atidarė Lietuvos kultūros ministras dr. Mindaugas Kvietkauskas, LNDM direktorius dr. Arūnas Gelūnas, Ukrainos ambasadorius Volodymyras Jacenkivskis, Ukrainos nacionalinio istorijos muziejaus direktorius Bohdanas Patryliakas.

Susidomėjimą įvykiu lėmė ne tik jos turinys – pirmą kartą Lietuvoje eksponuojama per 80 Ukrainos praeities brangenybių, bet ir neregėtas dėmesys saugumui. Vengiant pasienio procedūrų objektai iš Ukrainos nacionalinio istorijos muziejaus rinkinio buvo atskraidinti lėktuvu. Į muziejų juos vežė mikroautobusas, eskortuojamas policijos.

Paroda įkainota 10 mln. eurų, tad ją dabar sergi Karaliaus Mindaugo šaulių 10-oji rinktinė, taip pat viena saugos bendrovė. Budima ištisą parą. Šauliai parodos lankytojus pasitinka jau lauke, Taikomosios dailės ir dizaino muziejaus prieigose.

„Nerimą kelia nepaprastai didelė kolekcijos vertė ir politinis fonas, nes Ukrainoje kariaujama“, – LRT.lt yra teigęs A. Gelūnas.

Ukrainos, didžiausios valstybės Europos teritorijoje, kultūros šaknys glūdi gilioje senovėje. Turtingą praeitį menanti valstybė visada buvo neatsiejama Europos ir pasaulio kultūros dalis. Paroda kviečia susipažinti su jos istorija ir kultūra – nuo akmens ir bronzos amžių iki nesenų įvykių Maidane.

Ikirašytinę šalies istoriją pristato Tripolės kultūros antropomorfinės plastikos pavyzdžiai, bronzos epochos unikalus kalendorius, pirmųjų istoriškai fiksuotų tautų, gyvenusių Ukrainos teritorijoje – kimerų, skitų, sarmatų, gotų, hunų, antų – paveldas. Ypatingo dėmesio verti visame pasaulyje žinomi senojo meno šedevrai iš skitų vadų pilkapių.

Kijevo Rusios epochai atstovauja plataus spektro archeologiniai radiniai – nuo buitinių daiktų iki juvelyrinių papuošalų ir krikščionių kulto reikmenų, kuriuos pagamino Kijevo Rusios ir Bizantijos meistrai.

Lankytojų dėmesiui taip pat pasiūlyti 14–18 amžių artefaktai, tarp kurių radiniai iš Kijevo pilies, pastatytos pagal lietuvių valdovų įsakymą, Kijevo rotušės vėtrungę, Evangeliją sidabriniuose rėmuose iš Kijevo Pečiorų lauros spaustuvės ir kitų ukrainiečių meistrų dirbinių.

Ukrainos konfesinę ir tautinę įvairovę atspindi judėjų ir Krymo totorių 19–20 amžiaus pradžios dailės kūriniai.

Parodoje taip pat eksponuojami du svarbūs objektai iš Maidano aikštės – Orumo revoliucijos dalyvių sukurti skydas ir šalmas.

Parodą globoja Lietuvos ir Ukrainos prezidentai – Gitanas Nausėda ir Volodymyras Zelenskis. LNDM ir didžiausi Ukrainos muziejai – Nacionalinis istorijos, Nacionalinis dailės ir Chanenkos – vėliau planuoja bendrų parodų ir jas lydinčių renginių ciklą. Paroda veiks iki liepos 12 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.