Kultūra

2020.03.10 11:15

Dėl koronaviruso atidedamas susitikimas su Čiurlionio įkvėptu Izraelio kompozitoriumi

LRT.lt 2020.03.10 11:15

M. K. Čiurlionio namai praneša, kad planuoti koncertai su kompozitoriumi, pianistu iš Izraelio Uri Brener Vilniuje (kovo 11 d.) ir Кaune (kovo 12 d.) neįvyks dėl Izraelyje priimtų priemonių kovai su Convi-19 viruso suvaldymu. „Plintant naujajam koronavirusui, Izraelis taikys dviejų savaičių karantiną visiems į šalį atvykstantiems žmonėms“, – pirmadienį pareiškė šalies premjeras Benjaminas Netanyahu.

Koncertas–susitikimas su kompozitoriumi, pianistu Uri Brener įvyks vėliau, praėjus kovai su Convi-19. Sekite M. K. Čiurlionio namų pranešimus.

M. K. Čiurlionio namai Vilniuje vykdo projektą „Dialogai su Čiurlioniu“. Šio visus metus apimančio projekto siekis yra pristatyti Čiurlionio palikimo atšvaitus pačiuose įvairiausiuose kultūriniuose kontekstuose, parodyti Lietuvos kultūros mylėtojams įvairiose pasaulio šalyse gimstančias Čiurlionio kūrybos interpretacijas. „Dialogų su Čiurlioniu“ projekto svečias kompozitorius ir pianistas iš Izraelio Uri Breneris į Lietuvą planavo sugrįžti po daugiau kaip trisdešimties metų pertraukos.

Drauge su kompozitoriumi būtų muzikę žymūs Lietuvos muzikai: smuikininkė Rasa Vosyliūtė, violončelininkė Onutė Švabauskaitė ir klarnetininkas Rimvydas Savickas. Koncertų-susitikimų metu kompozitorius dalysis mintimis apie savo kūrybą ir jos santykį su Čiurlionio palikimu.

Uri Brenerio (g. 1974 m.) kūryba nuo ankstyvos jaunystės yra glaudžiai susijusi su Čiurlionio tapyba. Kaip teigia pats kompozitorius, jo ryšys su Čiurlioniu prasidėjo 1987 metais, kada, būdamas trylikos, jis apsilankė Kaune, M. K. Čiurlionio dailės muziejuje.

„Čiurlionio paveikslai mane iškart sužavėjo kaip kažkas nepaprastai išradingo ir gilaus, kaip iš lietuvių tautinės tradicijos kylančios laisvos kūrybinės dvasios išraiška, persipynusi su išmintimi ir simbolika. Visa tai buvo persmelkta neįtikėtino muzikalumo, o šių kūrinių „skambumas“ dar labiau sustiprino poveikį. Patekau į naują ir žavų ritmų, spalvų ir harmonijų pasaulį, kurį aš tiesiog turėjau įtraukti į muzikinę erdvę“, – kalbėjo Uri Brener.

Šio labai produktyvaus kompozitoriaus plunksnai priklauso daugiau kaip šimtas opusų. Uri Brenerio kūriniai skambėjo Izraelyje, Vokietijoje, JAV, Australijoje, Šveicarijoje, Čekijoje, Švedijoje, Italijoje, Olandijoje, Rusijoje, Serbijoje, Kroatijoje ir kitose Europos valstybėse. Kompozitorius už savo kūrybą ir veiklą yra pelnęs ne vieną valstybinį Izraelio apdovanojimą. Šiuo metu jis yra Izraelio Simfonietos reziduojantis kompozitorius.