Kultūra

2020.03.10 10:44

Karikatūristas Jonas Varnas apie 90-uosius: tema buvo vienintelė – griovėme tarybų valdžią

LRT.lt2020.03.10 10:44

Nuo kovo 10-osios Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje veikia paroda „1990–1991 karikatūrose“. Parodoje eksponuojami tuo tarpsniu sukurti darbai aktualiomis politinėmis temomis. Parodą sumanė du Jonai, išėję į karikatūristus, – Varnas ir Lenkutis. 

Nepriklausomybės atkūrimo metais karikatūristai nebuvo abejingi politiniams įvykiams, buvo patriotiškai nusiteikę ir išsakė savo nuomonę linksmais ir satyriniais piešiniais, rašoma pranešime žiniasklaidai.

LRT.lt publikuojami „vaizdeliai“ dalyvavo 1990 ir 1991 metų respublikinėse karikatūrų parodose, taip pat pasirodė ano meto spaudoje.

Parodos darbų autoriai – Valentinas Ajauskas, Alvydas Ambrasas, Vladimiras Beresniovas, Antanas Bunikis, Sigitas Burneckis, Andrius Cvirka, Rinaldas Damskis, Rimantas Dovydėnas, Vidmantas Eidukaitis, Rimtautas Grabauskas, Alvydas Jonaitis, Juozas Griušys, J. Lenkutis, Agris Liepinis, Arūnas Liočas, Marius Liugaila, Saulius Maldaikis, Saulius Medžionis, Henrikas Orakauskas, Arvydas Pakalnis, Gintautas Stankevičius, Kęstutis Šiaulytis, Edmundas Unguraitis ir J. Varnas.

LRT.lt klausiamas apie parodą, J. Varnas sakė kaip tik einąs pro Vinco Kudirkos paminklą, tad ta proga, esą, tiktų cituoti „Tautiškos giesmės“ autorių. Nes ir iš parodos autorių per 30 metų jau nedaug beliko gyvų.

„Tačiau atsirado naujų, kiti atsigavo, vėl pradėjo paišyti, sulaukę pensijos, o tuo būdu ir – laisvesnio laiko. Buvo dingę beveik du dešimtmečius“, – sakė J. Varnas.

Kai veikė humoro žurnalas „Šluota“, karikatūristai paišė dėl duonos, o kai leidinio neliko, – iš malonumo arba pareigos.

9-ojo dešimtmečio pabaigoje, pasak J. Varno, karikatūristai kūrė vienintele tema: „Griovėme tarybų valdžią“, – pabrėžė J. Varnas.

Paroda A. Mickevičiaus bibliotekoje veiks iki kovo 30 dienos.

Daugiau karikatūrų – galerijoje:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.